Szybkie testy dla personelu medycznego? "To jest problem"

20.04.2020 | Szybkie testy dla personelu medycznego? "To jest problem"
20.04.2020 | Szybkie testy dla personelu medycznego? "To jest problem"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
20.04.2020 | Szybkie testy dla personelu medycznego? "To jest problem"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Personel medyczny w czasie pandemii pracuje z narażeniem zdrowia i życia. Dostaje za to brawa, ale bardziej potrzebują dostępu do błyskawicznych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Dlatego Fundacja TVN "Nie jesteś sam" i firma Amazon połączyły siły, by zapewnić personelowi szpitali dostęp do takich testów.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Ewa Goździewicz jest dyrektorką domu opieki w Kaliszu. Jej mąż, lekarz, zakaził się koronawirusem od jednego z pacjentów. Pan Łukasz nie zostawił ani pacjentów, ani personelu. Pracował. Jego stan pogorszył się pięć dni temu. Jego historię jako pierwsza opisała "Gazeta Wyborcza".

- Zapadła decyzja o pilnym przewiezieniu go do szpitala do Poznania. No i okazało się, że jest skrajnie wyczerpany. Od czwartku trwa walka o jego życie - mówi pani Ewa.

Na nagraniach przekazanych ekipie "Faktów" TVN przez panią Ewę widać to, z czym za zamkniętymi drzwiami mierzą się pacjenci, którzy od tygodnia pozostają bez kontaktu z bliskimi i pracujący bez przerwy personel placówki.

- Jestem tutaj z cudownym personelem, który heroicznie walczy i zdecydował się pozostać tutaj ze mną - dodaje pani Ewa.

Bardzo ważne dla personelu medycznego są środki ochrony osobistej i dostępność testów. Pan Tomasz, ratownik medyczny, mówi wprost: to dobra współpraca pogotowia ratunkowego, szpitala i laboratoriów w Poznaniu sprawiła, że tamtejszy personel medyczny nie musi martwić się ani o dostępność testów, ani oczekiwaniem w domu na kolejny test.

- Mamy ten komfort w Poznaniu, że właściwie w ciągu 24 godzin mamy wynik takiej osoby - tłumaczy pan Tomasz.

"Musimy szanować to środowisko"

W innych miejscach komfortu takiego jak w Poznaniu nie ma. Pan Mirosław Dąbal, ortopeda z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 4 w Bytomiu, koronawirusem od pacjenta zaraził się już trzy tygodnie temu. Wciąż jest w izolacji. Teraz czeka na wynik kolejnego testu i informację od sanepidu, czy i kiedy może wracać do pracy.

- Nie mam do dzisiaj żadnej informacji. To jest problem - podkreśla.

Lekarze zgodnie mówią, że testowanie medyków jest dziś nieporównywalnie sprawniejsze niż to było w pierwszych tygodniach pandemii, gdy bez testów - niezależnie czy chorzy, czy zdrowi - trafiali na dwa tygodnie kwarantanny.

- Musimy szanować naprawdę to środowisko, żeby nie brakowało tych osób w systemie - apeluje Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Właśnie z szacunku do pracy medyków na parkingu przed szpitalem w Głogowie stanął bus Fundacji TVN. Testy na koronawirusa mogli zrobić tam pracownicy szpitalnego oddziału ratunkowego.

Za półtora miliona złotych, jakie Fundacji TVN przekazała firma Amazon, jeżdżący po polskich szpitalach bus przebada ponad 3000 medyków.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS