Mieli COVID-19 i wyzdrowieli. W ciągu doby sześciu polskich pacjentów opuściło szpitale

25.03.2020 | Mieli COVID-19 i wyzdrowieli. W ciągu doby sześciu polskich pacjentów opuściło szpitale
25.03.2020 | Mieli COVID-19 i wyzdrowieli. W ciągu doby sześciu polskich pacjentów opuściło szpitale
Fakty TVN
25.03.2020 | Mieli COVID-19 i wyzdrowieli. W ciągu doby sześciu polskich pacjentów opuściło szpitaleFakty TVN

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 to nie musi być wyrok śmierci. W ciągu ostatniej doby sześć osób, które chorowały na COVID-19, zostało wypisanych z polskich szpitali. Przybywa zakażonych, którzy wyzdrowieli.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Łódzki szpital opuścili pierwsi pacjenci, którzy byli leczeni z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To dwie młode kobiety i 33-letni mężczyzna, który trafił na oddział zakaźny dwa tygodnie temu. Chorzy wrócić do domu mogli dopiero po uzyskaniu dwóch ujemnych wyników testów na obecność koronawirusa.

Wyleczony pacjent w rozmowie z Radiem Łódź opowiedział, jak wyglądało zmaganie się z nowym patogenem.

- Ustępowanie objawów było bardzo szybkie, już po czterech, pięciu dniach ustabilizowała się gorączka. Kaszel stał się bardziej sporadyczny, natomiast bardzo długo trwało wyparcie wirusa z organizmu - mówił podczas rozmowy telefonicznej mieszkaniec Łodzi.

Szpitale we Wrocławiu, Kędzierzynie-Koźlu i Cieszynie też opuścili wcześniej zakażeni. Z każdej placówki został wypisany jeden pacjent leczony na COVID-19.

Pocieszające jest to, że 80 procent pacjentów chorobę COVID-19 może przechodzić łagodnie. Jednak łagodne objawy, a czasami ich brak, ktoś może zignorować i nieświadomie zarażać inne osoby.

- Od razu powiem, że osoba bezobjawowa jest znacznie mniej zaraźliwa niż osoba z objawami. Szacunki, bo na razie nie wszystko przecież jeszcze wiemy, wskazują, że 90 procent zachorowań pochodzi z kontaktu z osobami chorymi, a tylko 10 procent, mniej więcej oczywiście, zdarza się od osób bezobjawowych - wyjaśnia prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Władze wciąż apelują

Bez względu na statystyki, rząd apeluje i niezmiennie powtarza jak mantrę: zostań w domu. Władze wielu miast przez megafony, postanowiły przypomnieć swoim mieszkańcom to, co powinno być oczywiste - od odpowiedzialnej postawy każdego z nas zależy zdrowie i życie nasze oraz naszych najbliższych - taki komunikat można było usłyszeć na ulicach miast z radiowozu policyjnego.

Nie ma jeszcze pewności, czy osoba, która COVID-19 przechorowała, nie może się zainfekować ponownie.

- Nie wiemy, czy ten koronawirus nie będzie mutował, czy nie będzie w innej postaci nas atakował, ta wiedza jeszcze jest przed nami - podkreśla lekarz podstawowej opieki zdrowotnej Andrzej Zapaśnik.

Nawet w jednej rodzinie zakażenie każdy może przejść inaczej. Minister Środowiska Michał Woś zakaził się podczas spotkania z dwiema osobami w podległym mu resorcie. Z kolei od niego zakaziła się jego ciężarna żona i 13-miesięczna córka.

- One na szczęście przechodzą bardzo łagodnie tą chorobę. Właściwie już wyzdrowiały, czują się dużo lepiej ode mnie - wyjaśnia Woś - Ja miałem gigantyczne duszności, trudność w złapaniu tchu i zostałem przewieziony do szpitala. Spędziłem noc pod tlenem - opowiada minister.

Jakie są objawy koronawirusa?

Niepokojące objawy w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to suchy kaszel, duszności i ucisk w klatce piersiowej.

U chorych pacjentów występuje także wysoka temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, bóle mięśni, osłabienie i zmęczenie. Niespotykanym dotąd w Polsce objawem była utrata węchu i smaku u 17-letniego chłopca.

- Objawy związane z utraty smaku i węchu będą miały charakter przejściowy, tak przynajmniej donoszą naukowcy na przykład z Niemiec - zaznacza Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim

Utrata węchu i smaku może pojawić się u około 30 procent zakażonych nowym koronawirusem.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN