Mieli COVID-19 i wyzdrowieli. W ciągu doby sześciu polskich pacjentów opuściło szpitale

25.03.2020 | Mieli COVID-19 i wyzdrowieli. W ciągu doby sześciu polskich pacjentów opuściło szpitale
25.03.2020 | Mieli COVID-19 i wyzdrowieli. W ciągu doby sześciu polskich pacjentów opuściło szpitale
Fakty TVN
25.03.2020 | Mieli COVID-19 i wyzdrowieli. W ciągu doby sześciu polskich pacjentów opuściło szpitaleFakty TVN

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 to nie musi być wyrok śmierci. W ciągu ostatniej doby sześć osób, które chorowały na COVID-19, zostało wypisanych z polskich szpitali. Przybywa zakażonych, którzy wyzdrowieli.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Łódzki szpital opuścili pierwsi pacjenci, którzy byli leczeni z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To dwie młode kobiety i 33-letni mężczyzna, który trafił na oddział zakaźny dwa tygodnie temu. Chorzy wrócić do domu mogli dopiero po uzyskaniu dwóch ujemnych wyników testów na obecność koronawirusa.

Wyleczony pacjent w rozmowie z Radiem Łódź opowiedział, jak wyglądało zmaganie się z nowym patogenem.

- Ustępowanie objawów było bardzo szybkie, już po czterech, pięciu dniach ustabilizowała się gorączka. Kaszel stał się bardziej sporadyczny, natomiast bardzo długo trwało wyparcie wirusa z organizmu - mówił podczas rozmowy telefonicznej mieszkaniec Łodzi.

Szpitale we Wrocławiu, Kędzierzynie-Koźlu i Cieszynie też opuścili wcześniej zakażeni. Z każdej placówki został wypisany jeden pacjent leczony na COVID-19.

Pocieszające jest to, że 80 procent pacjentów chorobę COVID-19 może przechodzić łagodnie. Jednak łagodne objawy, a czasami ich brak, ktoś może zignorować i nieświadomie zarażać inne osoby.

- Od razu powiem, że osoba bezobjawowa jest znacznie mniej zaraźliwa niż osoba z objawami. Szacunki, bo na razie nie wszystko przecież jeszcze wiemy, wskazują, że 90 procent zachorowań pochodzi z kontaktu z osobami chorymi, a tylko 10 procent, mniej więcej oczywiście, zdarza się od osób bezobjawowych - wyjaśnia prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Władze wciąż apelują

Bez względu na statystyki, rząd apeluje i niezmiennie powtarza jak mantrę: zostań w domu. Władze wielu miast przez megafony, postanowiły przypomnieć swoim mieszkańcom to, co powinno być oczywiste - od odpowiedzialnej postawy każdego z nas zależy zdrowie i życie nasze oraz naszych najbliższych - taki komunikat można było usłyszeć na ulicach miast z radiowozu policyjnego.

Nie ma jeszcze pewności, czy osoba, która COVID-19 przechorowała, nie może się zainfekować ponownie.

- Nie wiemy, czy ten koronawirus nie będzie mutował, czy nie będzie w innej postaci nas atakował, ta wiedza jeszcze jest przed nami - podkreśla lekarz podstawowej opieki zdrowotnej Andrzej Zapaśnik.

Nawet w jednej rodzinie zakażenie każdy może przejść inaczej. Minister Środowiska Michał Woś zakaził się podczas spotkania z dwiema osobami w podległym mu resorcie. Z kolei od niego zakaziła się jego ciężarna żona i 13-miesięczna córka.

- One na szczęście przechodzą bardzo łagodnie tą chorobę. Właściwie już wyzdrowiały, czują się dużo lepiej ode mnie - wyjaśnia Woś - Ja miałem gigantyczne duszności, trudność w złapaniu tchu i zostałem przewieziony do szpitala. Spędziłem noc pod tlenem - opowiada minister.

Jakie są objawy koronawirusa?

Niepokojące objawy w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to suchy kaszel, duszności i ucisk w klatce piersiowej.

U chorych pacjentów występuje także wysoka temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, bóle mięśni, osłabienie i zmęczenie. Niespotykanym dotąd w Polsce objawem była utrata węchu i smaku u 17-letniego chłopca.

- Objawy związane z utraty smaku i węchu będą miały charakter przejściowy, tak przynajmniej donoszą naukowcy na przykład z Niemiec - zaznacza Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim

Utrata węchu i smaku może pojawić się u około 30 procent zakażonych nowym koronawirusem.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS