COVID-19 to nie tylko chore ciało. Raport o kondycji psychicznej Polaków

14.12.2020 | "Pandemia to nie jest tylko problem medyczny". Powstał raport o kondycji psychicznej Polaków
14.12.2020 | "Pandemia to nie jest tylko problem medyczny". Powstał raport o kondycji psychicznej Polaków
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
14.12.2020 | "Pandemia to nie jest tylko problem medyczny". Powstał raport o kondycji psychicznej PolakówMarzanna Zielińska | Fakty TVN

COVID-19 to nie tylko problem chorego ciała, nie tylko problem psychiczny - to także problem ekonomiczny i społeczny. To, co dzieje się w naszych głowach, może być groźne tak jak wirus i są na to dowody w wynikach badań. Droga do depresji jest prosta i krótka. Jak z niej zawrócić?

To, co zaczyna rozwijać się w głowach blisko połowy Polaków, jak wynika z badania kondycji psychicznej, można nazwać trwogą przed tym, co będzie jutro.

- To badanie pokazuje, że pandemia to nie jest tylko problem medyczny, to nie jest tylko problem gospodarczy, społeczny, to jest problem naszego zdrowia psychicznego - ocenia socjolog Piotr Zimolzak.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Praca zdalna lub brak pracy, szkoła zdalna i brak kontaktów rówieśniczych, izolacja, ograniczona możliwość wszelkiej pozadomowej aktywności - te rzeczy zbierają żniwo.

Co prawda, co czwarty badany polepszył kontakty z rodziną, ale co piąty - pogorszył.

- Nie jesteśmy przyzwyczajeni aż do takiej bliskości przez 24 godziny na dobę, w związku z tym problemy naszej rodziny, naszych bliskich stają się naszymi problemami - ocenia Dorota Bieniek-Kaska, inicjatorka kampanii #NASZAwtymGŁOWA i założycielka Instytutu LB Medical.

Jak wynika z badania Instytutu LB Medical, tylko 34 procent Polaków deklaruje chęć skorzystania z pomocy psychologa. Większość blisko 90 procent badanych szuka pomocy u przyjaciół lub rodziny.

- My zwracamy się do rodziny, do najbliższych, żeby porozmawiać o naszych emocjach, jednocześnie to rodzina zwraca się do nas, w związku z tym mamy taki samonapędzający się mechanizm nakręcania się emocji - wyjaśnia Piotr Zimolzak.

Aż 36 procent badanych skarży się na towarzyszące im wraz z pandemią niepokój i lęk, 31 procent czuje strach lub przerażenie, 24 procent - gniew, 16 procent - smutek lub przygnębienie, 13 procent - bezsilność.

Problem także tych młodszych

Na równi z dorosłymi cierpią dzieci i młodzież. Jeśli już na danym terenie jest ośrodek pomocy psychologicznej, to jest szansa na pomoc, ale za kilka miesięcy.

- Ośrodki w ogóle nawet nie zapisują na listę rezerwową w tym momencie, nie ma takiej możliwości, ośrodki nie przyjmują zapisów - mówi Jagna Ambroziak, psycholog kliniczny i terapeuta w Warszawskim Ośrodku Psychoterapii i Psychiatrii. Dodaje, że skutki czekania mogą być "tragiczne".

Dlatego w poniedziałek, gdy sprawa zdrowia psychicznego Polaków stanęła na senackiej Komisji Zdrowia, profesor Alicja Chybicka zaapelowała, by w trosce przede wszystkim o zdrowie psychiczne dzieci Ministerstwo Zdrowia zmobilizowało resort edukacji do tego, by w zdalnym nauczaniu zadbać o to, co się dzieje w głowach dzieci.

- Brakuje im kolegów i jeszcze na dodatek słyszą martwą wiedzę z tego komputera, dostają beznadziejne zadania. Dziecko potrzebuje tej duchowej opieki, a rodzice też są w covidzie zagubieni - przekonywała prof. Alicja Chybicka, hematolog i onkolog, a także senator Koalicji Obywatelskiej.

Resort zdrowia zapewnia, że wyhamowany przez koronawirusa plan tworzenia środowiskowych poradni psychologicznych dla dzieci i młodzieży ma od zaraz nabrać rozpędu.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chcesz uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS