"Pomóż Jadzi". Po internetowej akcji klienci rzucili się po zakupy kwiatów

31.03.2020 | "Pomóż Jadzi". Po internetowej akcji klienci rzucili się po zakupy kwiatów
31.03.2020 | "Pomóż Jadzi". Po internetowej akcji klienci rzucili się po zakupy kwiatów
Magda Łucyan | Fakty TVN
31.03.2020 | "Pomóż Jadzi". Po internetowej akcji klienci rzucili się po zakupy kwiatówMagda Łucyan | Fakty TVN

Tu nie chodzi o duże kwoty, nie chodzi o to, by komuś coś dać za darmo. Wystarczy zrobić zakupy tak jak zwykle. W sklepie, który przetrwał okupację, a teraz może grozić mu bankructwo albo w kwiaciarni, która z dnia na dzień straciła klientów. Przedsiębiorcy dzięki internetowym apelom mogli wrócić do pracy, ale na jak długo?

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Sklep "U Jadzi" to sklep ogrodniczy z ponad stuletnią historią. Przetrwał hitlerowską okupację, ale teraz stanął na skraju przepaści.

- Jak się zaczęła ta epidemia, to obroty całkowicie spadły. Nawet na czynsz nie zarobię przy takich obrotach - żali się Roman Pieńkowski, właściciel sklepu "U Jadzi".

Lokal od kilkudziesięciu lat prowadzi pan Roman. Jadzia z nazwy sklepu, to jego żona. Sklep to ich główne źródło utrzymania. Na szczęście znaleźli się ludzie, którzy postanowili pomóc. Opublikowali w mediach społecznościowych informację i prośbę - "pomóż Jadzi". Reakcja była natychmiastowa i bardzo liczna. Choć, co ważne, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Pan Roman zauważył, że ludzie kupowali rzeczy, których nigdy by nie kupili, gdyby to był normalny okres. Kupowali, żeby pomagać.

Branża ogrodnicza to jedna z wielu, które teraz przeżywają potężny kryzys.

- Nagle wszystko absolutnie stanęło. Cała masa tych kwiatów, z racji tego, że nie znalazła klientów, po prostu była wyrzucana i wciąż niestety jest wyrzucana - mówi Anna Wojtala z pracowni "Kwiaciara".

"Kwiatem w wirusa"

Na przykładzie tej branży widać też, że oddolna pomoc ma wielką siłę.

- Wymyśliłam po prostu taki hasztag "Kwiatem w wirusa". Okazało się, że jest bardzo, bardzo, bardzo pozytywny odzew. Ludzie wspierają, zamawiają te kwiaty i cieszą się bardzo tym, że mogą mieć namiastkę tej natury w domach - dodaje pani Anna.

Pani Anna dla bezpieczeństwa nie kontaktuje się z klientami bezpośrednio i kwiaty przywozi pod drzwi. Podobnie, jak wielu innych ogrodników. Hodowcy tulipanów, bratków czy innych kwiatów dzięki internetowi i reakcjom internautów mogą mieć nadzieję na przetrwanie.

- Reakcja ludzi byli zaskakująca, bardzo pozytywna. Znalazły się dwie osoby, które przeprowadzają zbiórki pieniężne i już, które dochodzą do finiszu - opowiada Kamil Iwo Krajewski, a pani Anna Skibicka dodaje, że zostało już zebrane ponad 20 tysięcy.

Zbiórki są po to, by można było pomóc lokalnym przedsiębiorstwom nie wychodząc z domu.

- Trzeba pomagać w wielu branżach teraz. W gastronomi, jak chcemy żeby nasze ulubione restauracje przeżyły, to też pomagajmy. Zróbmy zakupy na wynos, czy kupmy voucher na później - zaleca jeden z mężczyzn.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS