Resort zdrowia przewidział wyjątki do obowiązku zakrywania ust i nosa. Co trzeba wiedzieć?

15.04.2020 | Resort zdrowia przewidział wyjątki do obowiązku zakrywania ust i nosa. Co trzeba wiedzieć?
15.04.2020 | Resort zdrowia przewidział wyjątki do obowiązku zakrywania ust i nosa. Co trzeba wiedzieć?
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
15.04.2020 | Resort zdrowia przewidział wyjątki do obowiązku zakrywania ust i nosa. Co trzeba wiedzieć?Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Od czwartku w miejscach publicznych trzeba będzie obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Resort zdrowia doprecyzowuje przepisy. Obowiązek nie będzie dotyczył między innymi dzieci do czwartego roku życia.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W kolejkach do sklepu i w komunikacji miejskiej już dawno powinno się zakrywać usta i nos. Od czwartku będzie trzeba.

- Wiele osób w tej chwili może być zakażonych koronawirusem bezobjawowo. (...) W kontakcie z osobami zdrowymi mogą te osoby zakażać, więc to jest jak najbardziej uzasadnione, aby w przestrzeni publicznej tego sprzętu ochrony osobistej używać, czyli zasłaniać nos i usta - twierdzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Szczegółowe zasady

Wytyczne resortu zdrowia są takie, że nos i usta muszą być zakryte podczas przebywania poza domem: na ulicy, w sklepach, w urzędach, w taksówkach, w komunikacji miejskiej. Jeśli idziemy na spacer, także musimy stosować środki ochrony osobistej. Pracownicy biur i urzędów, którzy mają kontakt z klientami i petentami, też muszą zakryć twarz i usta.

Maseczek nie musimy używać w domu i w samochodzie, jeśli jedziemy sami lub z bliskimi, z którymi mieszkamy. Twarzy nie muszą zakrywać też dzieci do czwartego roku życia i osoby mające problemy z oddychaniem lub samodzielnym zakryciem nosa i ust, a także kierowcy transportu publicznego (jeżeli są oddzieleni od pasażerów "w sposób uniemożliwiający styczność") i duchowni w trakcie sprawowania kultu religijnego, czyli np. odprawiania mszy.

To nie muszą być profesjonalne maseczki. Możemy je zrobić sami. - Na wszystkie możliwe sposoby, byle w przestrzeni publicznej, w środkach komunikacji publicznej, rzeczywiście mieć od jutra zakryte usta i nos - podpowiada premier Mateusz Morawiecki.

Maseczek jest coraz więcej

Za brak zakrytego nosa i ust grozi kara. Nawet pięćset złotych. Ale - jak mówią policjanci - mandaty będą nakładane w sytuacjach naprawdę wyjątkowych: gdy ktoś ostentacyjnie będzie łamał prawo lub arogancko odmawiał zakrycia ust.

- My będziemy przypominać, pouczać, będziemy informować, że jest taki obowiązek. (...) Dajemy sobie te pierwsze dni na to, aby ludzi informować, aby ludzi pouczać, aby przypominać. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest różny dostęp do maseczek - tłumaczy insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Rzeczywiście, nie wszędzie można łatwo i tanio kupić maseczkę, ale coraz więcej sieci handlowych je oferuje. Pojawiają się też w osiedlowych sklepach.

W szwalniach i zakładach krawieckich, tam, gdzie szyją maseczki, praca wre. Do Polski docierają też transporty sprzętu ochrony osobistej z zagranicy.

W środę rano w Poznaniu wylądował samolot ze środkami ochrony, na którego pokładzie znalazło się prawie półtora miliona masek, a także sto tysięcy kombinezonów, gogli i przyłbic. Kupiła je fundacja Dominiki Kulczyk.

To był pierwszy z czterech takich transportów. Środki zakupione przez Kulczyk Foundation trafią do lekarzy czynnych zawodowo.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS