Rozważnie, nie wśród tłumu, i najlepiej w swoim mieście. Jak spędzić majówkę?

28.04.2020 | Rozważnie, nie wśród tłumu, i najlepiej w swoim mieście. Jak spędzić majówkę?
28.04.2020 | Rozważnie, nie wśród tłumu, i najlepiej w swoim mieście. Jak spędzić majówkę?
Renata Kijowska | Fakty TVN
28.04.2020 | Rozważnie, nie wśród tłumu, i najlepiej w swoim mieście. Jak spędzić majówkę?Renata Kijowska | Fakty TVN

Lada dzień nadejdzie majówka i lekarze obawiają się, co będzie, jak nagle tłumy będą walić na popularne deptaki, szlaki czy plaże. Dopiero co mieliśmy wszyscy siedzieć w domach, by zatrzymać pandemię. Oficjalnie hotele wciąż zamknięte, nie wolno się gromadzić i odsłaniać ust i nosa. Kurorty chcą jasnych wskazówek, jak bezpiecznie gościć turystów. W Tatrach będą limity wejść do popularnych dolin.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Wizja majówki na plaży kusi. - Ludzi jest bardzo dużo, jestem wręcz w szoku. Nawet na ulicach jest bardzo dużo samochodów i tworzą się małe korki - mówi Piotr, turysta z Warszawy.

Jeden z kwietniowych weekendów pokazał, że na otwartych szlakach i ścieżkach robiło się tłoczno. W Tatrzańskim Parku Narodowym można wejść w cztery doliny. Władze TPN obawiają się weekendowego najazdu na nie. - Musimy nakładać na poszczególne punkty wejścia limity. Po to, żeby ruch turystyczny lepiej dystrybuować, żeby nie dochodziło do koncentracji w jednej dolinie - tłumaczy Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

- Jeżeli przyjdzie weekend majowy i nie daj Bóg zaczniemy się gremialnie spotykać, to skala wzrostów po weekendzie może być dużo większa - dodaje Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Pokojów turystom wynajmować nie wolno - tak mówią przepisy. - Było widać sporo samochodów na obcych rejestracjach. Z miejscowości oddalonych na tyle, że nie opłaca się przyjechać na jeden dzień - uważa Łukasz Filipowicz z pensjonatu "Maria" w Zakopanem. - Gdzieś się tutaj musieli zatrzymać - dodaje.

Cios dla branży

Większość właścicieli pensjonatów i hoteli stosuje się do zasad, ale ubolewa, że nie wszystko jest jasne. - Branża jest odpowiedzialna, natomiast brakuje szczegółowych i dobrych wytycznych. Czy można zjeść gofra na ulicy, czy nie? Bo wiąże się to ze zdjęciem maseczki - wskazuje Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

- To są sytuacje, gdzie trzeba podchodzić zdroworozsądkowo. Natomiast pamiętajmy, abyśmy nie robili tego w miejscach ogólnodostępnych. Musimy wtedy znaleźć takie miejsce, które będzie dla nas wygodne, ale jednocześnie nie będzie miejscem ogólnodostępnym, gdzie nie będą osoby obce - wyjaśnia insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Trzeba jednak pamiętać, że ogólne zasady, także w zbliżający się weekend majowy, zostają niezmienne. Mamy zakrywać usta i nos, zachowywać odstęp i nie wolno się grupować. - Trochę rzeczywiście odpocząć, wyjść, zwiedzić, zobaczyć, no ale cały czas z tyłu głowy mieć świadomość tego, że zagrożenie istnieje, a z przodu głowy - maseczkę - apeluje Dariusz Nowak z krakowskiego urzędu miasta.

Najlepiej we własnym mieście, a nie na drugim końcu Polski. - Przyjedzie dużo ludzi, nawiozą tego wirusa do nas, a tak na prawdę nikt nie zarobi - mówi Łukasz Filipowicz z Zakopanego.

Brak perspektywy

Brak możliwości zarobku to ogromny problem. - Dla przedsiębiorców prowadzących właśnie restauracje, hotele, pensjonaty i usługi hotelowe to majówka jest zawsze takim pierwszym oddechem, kiedy zarabiamy pierwsze pieniądze, bo wiadomo, że zawsze po zimie jesteśmy wycieńczeni finansowo - tłumaczy Tomasz Durkiewicz, właściciel wioski żeglarskiej w Mikołajkach.

Na szybkie wzmocnienie szans brak, ale konieczne jest pokazanie jakiejś perspektywy. Wskazania kiedy i jak bezpiecznie gościć turystów.

- Czekamy z utęsknieniem na wytyczne. No, niestety, mamy mapę drogową dla Ekstraklasy, a nie mamy żadnej mapy drogowej dla tak dużej branży, jaką jest turystyka - zauważa wiceprezydent Sopotu.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS