Luzowanie obostrzeń? "Może to przynieść nam pogorszenie sytuacji"

18.07 | Luzowanie obostrzeń? "Może to przynieść nam pogorszenie sytuacji"tvn24

Pandemia COVID-19 na świecie nie zwalnia. Kolejne dni to kolejne niepokojące wzrosty zachorowań. W Polsce trwa jednak luzowanie obostrzeń. Ministerstwo Zdrowia proponuje między innymi zmniejszenie dystansu społecznego z dwóch metrów do półtora.

Świat wstrzymuje oddech, bo w środku lata, kiedy wirusy nie mają najlepszych warunków do rozwoju, statystyki zakażeń SARS-CoV-2 są najgorsze od początku pandemii.

W tym samym czasie w Polsce trwa luzowanie obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia proponuje zmniejszenie dystansu społecznego z dwóch metrów do półtora. - W Polsce zakażenia jest w ogniskach, więc istnieje nieduże prawdopodobieństwo, że my realnie na ulicy się zakazimy, stąd też to delikatne skrócenie tego dystansu - tłumaczy rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Więcej osób będzie mogło wchodzić też na imprezy do obiektów sportowych. Nowy limit to 50 procent. W ogóle limity zostaną zniesione na basenach i w aquaparkach.

- Nie notujemy zakażeń generalnie na obiektach sportowych. Tym bardziej basenach, aquaparkach - przekonuje Andrusiewicz.

Epidemiolodzy uważają, że to krok w złym kierunku. Tym bardziej, że epidemia w Polsce cały czas się rozwija.

Małopolski Sanepid wydał komunikat, w którym nie rekomenduje organizowania wesel w powiatach suskim, nowosądeckim i wadowickim. Właśnie tam na weselach pojawiły się nowe ogniska zachorowań.

- Równoległe odmrażanie tego rodzaju imprez, gdzie będzie więcej osób, jeszcze więcej osób w tych bliskich kontaktach, może niestety przynieść nam pogorszenie sytuacji - komentuje doktor Paweł Grzesiowski, prezes zarządu Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń"

- Bez tych, dosyć jednak ciągle uciążliwych, środków ochrony własnej, tudzież naszych bliskich, nie opanujemy do końca pandemii - dodaje profesor Anna Boroń-Kaczmarska, wirusolog, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Krakowskiej Akademii imienia Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Ograniczenia wracają

W Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych - gdzie szybko cofnięto ograniczenia - teraz w wielu miejscach się je przywraca. Czwartego lipca Stany Zjednoczony obchodziły święto narodowe, a ludzie tłumnie wyszli na ulice. W następstwie odnotowano ogromny przyrost zakażeń.

Premier Wielkiej Brytanii z luzowaniem obostrzeń się nie spieszy. Dopiero za tydzień otworzą tam siłownie i baseny. Stadiony jeszcze później.

- Od października otworzymy kibicom stadiony i zezwolimy na organizowanie konferencji biznesowych. Mam nadzieję, że powrót do normalności ostatecznie nastąpi w listopadzie, najpóźniej tuż przed Bożym Narodzeniem - informuje Boris Johnson.

To plany, z których brytyjski rząd może się wycofać w każdej chwili. Podobnie zresztą jak i polski. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów zacznie obowiązywać od wtorku.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS