Koniec z kilkudziesięciodniowymi kwarantannami. Minister zdrowia zapowiada nowe zasady

27.08.2020 | Koniec kilkudziesięciodniowych kwarantann. Minister zdrowia zapowiada nowe zasady
27.08.2020 | Koniec kilkudziesięciodniowych kwarantann. Minister zdrowia zapowiada nowe zasady
Paweł Szot | Fakty TVN
27.08.2020 | Koniec kilkudziesięciodniowych kwarantann. Minister zdrowia zapowiada nowe zasadyPaweł Szot | Fakty TVN

Nowy minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe zasady. Kwarantanna będzie krótsza - ma trwać nie 14, a 10 dni. Co więcej, osoby przebywające w izolacji, które nie miały objawów zakażenia, nie będą musiały robić końcowego testu. To ma zlikwidować kwarantanny trwające po kilkadziesiąt dni.

O dziewczynce, która na początku wakacji zakaziła się koronawirusem, mówiliśmy w środę w "Faktach" TVN. 10-latka ponad 50 dni spędziła w izolacji, choć już dawno nie zaraża. Powód - przestarzałe procedury sprzeczne z rekomendacją WHO. Ministerstwo Zdrowia właśnie ogłosiło, że je zmienia. Niebawem Małgosia i jej mama będą mogły wyjść na miasto.

- Będzie wprowadzenie standardu Światowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO, a więc po pierwsze skrócenie tego okresu izolacji - wyjaśnił nowy minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Przymusowe odosobnienie zakończy się trzy dni po ustaniu objawów choroby. U pacjentów bezobjawowych: 10 dni od wykrycia zakażenia. Do tej pory decydował o tym wynik testu. Często wątpliwy.

- To nie jest test, który wykrywa żywego, aktywnego, namnażającego się wirusa, chociaż, jeśli jest dodatni, to potwierdza taką aktywną infekcję. Natomiast po przebytej infekcji może wykrywać materiał genetyczny - objaśnia prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Pani Jolanta Widera w izolacji spędziła 80 dni, bo kolejne testy przeprowadzane przez sanepid raz dawały wynik ujemny, raz dodatni. W końcu przebadała się na własną rękę. - Wynik wyszedł ujemny. A żeby było ciekawiej, w międzyczasie sanepid mi zrobił w tym samym dniu wymaz i okazał się dodatni - mówi.

Dlaczego wyniki badań nie zawsze są miarodajne? - Wchodzi w grę tak naprawdę problem dotyczący błędu ludzkiego i samego oznaczania, a nawet bardzo często transportu, pomylenia tych testów - tłumaczy lekarz medycyny podróży Łukasz Durajski.

Nowe strefy żółte i czerwone

System testowania sam niebawem przejdzie test. Zbliża się jesień, a fala nowych zachorowań nie zwalnia.

W czwartek w Polsce zanotowano 887 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia podało jednocześnie, że zmarło kolejne 16 zakażonych osób. Tym samym łączna liczba osób, u których w Polsce wykryto zakażenie koronawirusem i które zmarły, przekroczyła w czwartek dwa tysiące.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową mapę ze strefami obostrzeń. Czerwona strefa obejmuje teraz powiaty nowotarski, lipski, łowicki, pajęczański, wieluński, kolski i miasto Nowy Sącz. Strefa żółta to jedenaście powiatów i miast, między innymi Kraków, drugie największe miasto w Polsce, w którym mieszka osiemset tysięcy ludzi.

- Część osób zachowywała się tak, jakby epidemia została w domu, a na wakacjach już nic nam nie groziło. No i obawiamy się, że to może być właśnie ten efekt: że wróciliśmy z wakacji i przywieźliśmy ze sobą problem - komentuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa prezydenta Krakowa.

Strefa żółta to głównie ograniczenia dotyczące imprez masowych i obiektów kulturalnych, które nie mają większego wpływu na codzienne życie. W strefach czerwonych lista obostrzeń jest długa. Na jej czele - obowiązek zakrywania nosa i ust także na świeżym powietrzu.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS