Koniec z kilkudziesięciodniowymi kwarantannami. Minister zdrowia zapowiada nowe zasady

27.08.2020 | Koniec kilkudziesięciodniowych kwarantann. Minister zdrowia zapowiada nowe zasady
27.08.2020 | Koniec kilkudziesięciodniowych kwarantann. Minister zdrowia zapowiada nowe zasady
Paweł Szot | Fakty TVN
27.08.2020 | Koniec kilkudziesięciodniowych kwarantann. Minister zdrowia zapowiada nowe zasadyPaweł Szot | Fakty TVN

Nowy minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe zasady. Kwarantanna będzie krótsza - ma trwać nie 14, a 10 dni. Co więcej, osoby przebywające w izolacji, które nie miały objawów zakażenia, nie będą musiały robić końcowego testu. To ma zlikwidować kwarantanny trwające po kilkadziesiąt dni.

O dziewczynce, która na początku wakacji zakaziła się koronawirusem, mówiliśmy w środę w "Faktach" TVN. 10-latka ponad 50 dni spędziła w izolacji, choć już dawno nie zaraża. Powód - przestarzałe procedury sprzeczne z rekomendacją WHO. Ministerstwo Zdrowia właśnie ogłosiło, że je zmienia. Niebawem Małgosia i jej mama będą mogły wyjść na miasto.

- Będzie wprowadzenie standardu Światowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO, a więc po pierwsze skrócenie tego okresu izolacji - wyjaśnił nowy minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Przymusowe odosobnienie zakończy się trzy dni po ustaniu objawów choroby. U pacjentów bezobjawowych: 10 dni od wykrycia zakażenia. Do tej pory decydował o tym wynik testu. Często wątpliwy.

- To nie jest test, który wykrywa żywego, aktywnego, namnażającego się wirusa, chociaż, jeśli jest dodatni, to potwierdza taką aktywną infekcję. Natomiast po przebytej infekcji może wykrywać materiał genetyczny - objaśnia prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Pani Jolanta Widera w izolacji spędziła 80 dni, bo kolejne testy przeprowadzane przez sanepid raz dawały wynik ujemny, raz dodatni. W końcu przebadała się na własną rękę. - Wynik wyszedł ujemny. A żeby było ciekawiej, w międzyczasie sanepid mi zrobił w tym samym dniu wymaz i okazał się dodatni - mówi.

Dlaczego wyniki badań nie zawsze są miarodajne? - Wchodzi w grę tak naprawdę problem dotyczący błędu ludzkiego i samego oznaczania, a nawet bardzo często transportu, pomylenia tych testów - tłumaczy lekarz medycyny podróży Łukasz Durajski.

Nowe strefy żółte i czerwone

System testowania sam niebawem przejdzie test. Zbliża się jesień, a fala nowych zachorowań nie zwalnia.

W czwartek w Polsce zanotowano 887 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia podało jednocześnie, że zmarło kolejne 16 zakażonych osób. Tym samym łączna liczba osób, u których w Polsce wykryto zakażenie koronawirusem i które zmarły, przekroczyła w czwartek dwa tysiące.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową mapę ze strefami obostrzeń. Czerwona strefa obejmuje teraz powiaty nowotarski, lipski, łowicki, pajęczański, wieluński, kolski i miasto Nowy Sącz. Strefa żółta to jedenaście powiatów i miast, między innymi Kraków, drugie największe miasto w Polsce, w którym mieszka osiemset tysięcy ludzi.

- Część osób zachowywała się tak, jakby epidemia została w domu, a na wakacjach już nic nam nie groziło. No i obawiamy się, że to może być właśnie ten efekt: że wróciliśmy z wakacji i przywieźliśmy ze sobą problem - komentuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa prezydenta Krakowa.

Strefa żółta to głównie ograniczenia dotyczące imprez masowych i obiektów kulturalnych, które nie mają większego wpływu na codzienne życie. W strefach czerwonych lista obostrzeń jest długa. Na jej czele - obowiązek zakrywania nosa i ust także na świeżym powietrzu.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS