Gdy świat zwalnia, oni mają pełne ręce roboty. Kurierzy musieli "przełączyć wajchę"

27.03.2020 | Gdy świat zwalnia, oni mają pełne ręce roboty. Kurierzy musieli "przełączyć wajchę"
27.03.2020 | Gdy świat zwalnia, oni mają pełne ręce roboty. Kurierzy musieli "przełączyć wajchę"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
27.03.2020 | Gdy świat zwalnia, oni mają pełne ręce roboty. Kurierzy musieli "przełączyć wajchę"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

W czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 są firmy, które mają więcej zamówień niż wcześniej, i które zatrudniają nowych pracowników. To firmy kurierskie i sklepy internetowe. Duża część naszego życia, także zakupy, przeniosła się do sieci. Nie wszyscy są z tego zadowoleni. Protestują związkowcy Amazona w Polsce, bo boją się masowego zakażenia pracowników.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Gdy Polska zasypia, oni właśnie zaczynają dzień. W sortowni jednej z największych firm kurierskich w Polsce mają teraz o jedną trzecią przesyłek więcej niż zwykle. W dobie pandemii tradycyjny handel zamarł, ale w sieci panuje szał zakupów.

- Tak jak mielibyśmy przełączyć się na kolejny bieg, z tym, że teraz musieliśmy przeskoczyć. Zazwyczaj odbywa się to płynnie: z pierwszego na drugi, trzeci, czwarty. Tak teraz z pierwszego musieliśmy przełączyć wajchę na czwarty - objaśnia Bogdan Hymka, kierownik centralnej sortowni firmy InPost.

W InPost nikt nie mówi o zwolnieniach czy o postojowym. Trzeba było nawet zatrudnić nowych pracowników i wynająć dodatkowy magazyn.

Postulaty związków

W Amazonie, jednym z największych na świecie sklepów internetowych, który w Polsce zatrudnia kilkanaście tysięcy pracowników w sześciu wielkich magazynach, zaprotestowały związki zawodowe. Boją się masowego zakażenia.

- Oczekujemy zamknięcia magazynów lub zmniejszenia liczby pracowników w magazynie - twierdzi Anna Kuleta, pracownica magazynu Amazon we Wrocławiu.

Na dowód, że zagrożenie epidemiczne istnieje, związkowcy przesłali "Faktom" TVN filmy i zdjęcia, które przedstawiają tłumy pracowników tłoczących się w szatni lub przy wyjściu z magazynów. Amazon nie odpowiedział na pytania "Faktów" TVN w tej sprawie. Ograniczył się do nagrania oświadczenia, w którym podkreśla troskę o zdrowie pracowników i potrzeby klientów.

- W chwili obecnej pierwszeństwo dajemy przyjmowaniu i wysyłaniu produktów, które są najbardziej istotne dla naszych klientów. Należą do nich produkty spożywcze, zdrowotne i higieny osobistej - oświadczyła w nagraniu Magdalena Węglewska, menedżer PR Amazon Polska.

- Pakujemy gry, płyty CD, luksusowe kosmetyki, buty, więc to naprawdę nie są produkty, które na chwilę obecną są aż tak ważne - wymienia Natalia Skowrońska, pracownica magazynu Amazon w Poznaniu.

Ważna praca kurierów

Kurierzy ryzykują podobnie jak magazynierzy. Codziennie każdy kurier musi dotrzeć pod kilkadziesiąt adresów i zetknąć się z kilkudziesięcioma klientami. Podpis na przesyłce nie jest już wymagany. Wystarczy kombinacja cyfr, podanie numeru PIN.

- Może to się odbyć nawet przez zamknięte drzwi - tłumaczy Małgorzata Markowska, kierowniczka ds. marketingu GLS Poland.

Firma InPost prosi, by do otwierania paczkomatów nie używać panelu dotykowego, lecz korzystać z aplikacji w telefonie, która otwiera skrytki.

- Paczkomat, oprócz szeregu innych zalet, ma tę jedną, że po prostu nie choruje - podkreśla Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPost.

Sami kurierzy też proszą o to, by na drzwiach mieszkań wywiesić informację z numerem telefonu, że domownik nie życzy sobie bezpośredniego kontaktu. To ma być środek ostrożności, zwłaszcza dla osób starszych lub z obniżoną odpornością, bądź dla osób przebywających w kwarantannie.

- To daje jasny sygnał kurierom i dostawcom, aby przesyłki i dostawy pozostawiali pod drzwiami - mówi Mateusz Lipski z Agencji Kreatywnej "Progressivo".

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN