"Wszyscy bagatelizowali COVID w Koszalinie". Pracownicy szpitala zabierają głos

25.04.2020 | "Wszyscy bagatelizowali COVID w Koszalinie". Pracownicy szpitala zabierają głos
25.04.2020 | "Wszyscy bagatelizowali COVID w Koszalinie". Pracownicy szpitala zabierają głos
Magda Łucyan | Fakty TVN
25.04.2020 | "Wszyscy bagatelizowali COVID w Koszalinie". Pracownicy szpitala zabierają głosMagda Łucyan | Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji źródłem aż 27 z 31 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 stwierdzonych w piątek w województwie zachodniopomorskim ma być szpital w Koszalinie. Pracownicy medyczni zdecydowali się opowiedzieć o sytuacji w placówce. Anonimowo, bo obawiają się konsekwencji.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Jeden z pracowników Szpitala Wojewódzkiego im Mikołaja Kopernika w Koszalinie zdecydował się anonimowo opowiedzieć o sytuacji w placówce. Jak mówi, kieruje się troską o życie i zdrowie pacjentów i pracowników.

- Jest tam duży bałagan, brakuje nam środków ochrony indywidualnej. Pacjenci są przenoszeni z oddziałów na oddziały. Niektóre oddziały, na których pojawili się już pacjenci lub personel zakażony koronawirusem, dzielone są na przykład parawanem - relacjonuje pracownik szpitala, który chce pozostać anonimowy.

- W ogóle nie ma żadnej organizacji. Do tej pory wszyscy bagatelizowali COVID-19 w Koszalinie - a jeden przypadek, a drugi. Nie mieliśmy pojęcia, czy my jedziemy przez oddział, na którym jest podejrzenie, czy my nie jedziemy przez taki oddział - dodaje kolejny pracownik chcący pozostać anonimowym.

Ten "bałagan" i "brak organizacji" miał, według pracowników szpitala, z którymi rozmawialiśmy, doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu zachorowań na COVID-19 w Koszalinie.

"Niezasłużona krytyka"

Z nieoficjalnych informacji wynika, że tylko w piątek 24 kwietnia na 31 przypadków zakażeniem SARS-CoV-2 w całym województwie zachodniopomorskim, aż 27 to pracownicy i pacjenci ze szpitala w Koszalinie.

Rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie Cezary Sołowij nie chce udzielić odpowiedzieć na pytania redakcji o konkretne liczby zakażonych koronawirusem. Mówi jedynie, że oskarżenia o niestosowanie procedur są nieprawdziwe.

- Jest to w naszej ocenie po prostu fala hejtu niczym nieuzasadniona. My przestrzegamy procedur, stosujemy reżim sanitarno-epidemiologiczny. Nasz dział epidemiologi czuwa nad tym. Uważamy, że jest to niezasłużona krytyka - przekonuje Sołowij.

Jednocześnie rzecznik zapowiedział, że szpital z powodu poważnej sytuacji decyduje się na wprowadzenie kolejnych obostrzeń, między innymi zostało zawieszone wykonywanie niektórych zabiegów.

- Szpital Wojewódzki w Koszalinie czasowo był zmuszony zawiesić wykonywanie zabiegów operacyjnych, co w konsekwencji skutkuje nieprzyjmowaniem pacjentów na większość oddziałów - dodaje rzecznik.

Zapewnienia resortu zdrowia kontra rzeczywistość

Ministerstwo Zdrowia traktuje Szpital Wojewódzki w Koszalinie jako jedno z ognisk wirusa.

- Wyniki mamy skokowe w tych momentach, gdy pojawiają się ogniska w ośrodkach zamkniętych: w domach pomocy społecznej czy też choćby w szpitalach. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie personelu w tych miejscach - mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Natomiast według pracowników szpitala w Koszalinie to właśnie z odzieżą ochronną jest największy problem.

- Personel przechodzi z jednej sali do drugiej nie mając odpowiedniego zabezpieczenia w fartuchy, maski HEPA, rękawiczki. O czym my tu mówimy? Tego nie ma, tego po prostu nie ma. Na SOR-ze mają jedną maskę HEPA na cały dyżur - opowiada anonimowo pracownik szpitala.

Urząd Wojewódzki nie zajmuje się tą sprawą, bo nie wpłynęła oficjalna skarga.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS