"Jest taka rekomendacja, by osoby zaszczepione mogły trochę więcej"

09.08.2021 | "Jest taka rekomendacja, by osoby zaszczepione mogły trochę więcej"
09.08.2021 | "Jest taka rekomendacja, by osoby zaszczepione mogły trochę więcej"
Jacek Tacik | Fakty TVN
09.08.2021 | "Jest taka rekomendacja, by osoby zaszczepione mogły trochę więcej"Jacek Tacik | Fakty TVN

Od poniedziałku we Francji obowiązują nowe restrykcje - osoby niezaszczepione są uznawane za potencjalne zagrożenie, dlatego muszą zachować większą ostrożność. W Polsce akcja szczepień gwałtownie wyhamowała. Czy w związku z tym rząd rozważa wzorowanie się na francuskich rozwiązaniach?

Żeby przekroczyć próg kawiarni i napić się kawy, trzeba pokazać certyfikat szczepień przeciw COVID-19. Innej drogi we Francji już nie ma.

- Od rana musieliśmy odmówić wejścia kilkudziesięciu osobom. Niektóre nie miały przy sobie certyfikatu, inne po prostu nie były zaszczepione - opowiada Romain Di Crescenzo, menedżer kawiarni Le Vrai Paris w Paryżu.

Francuski rząd przed czwartą falą postanowił utrudnić życie tym, którzy się nie zaszczepili. Bez certyfikatu lub negatywnego testu PCR nie można wejść nie tylko do kawiarni, ale i restauracji, galerii handlowej czy nawet pociągu.

- Gdyby wszyscy się zaszczepili, żadne certyfikaty nie byłyby potrzebne. No ale ludzie zignorowali szczepienia i mamy to, co mamy. De facto obowiązkowe szczepienia - mówi Alain, mieszkaniec Paryża.

Obowiązkowe szczepienia w Polsce?

W Polsce o obowiązkowych szczepieniach nie ma na razie mowy, przynajmniej oficjalnie, ale rząd już patrzy na francuski model zarządzania pandemią.

- Osoby, które się zaszczepiły, nie mogą być poddawane temu samemu rygorowi, co osoby niezaszczepione. Jest taka rekomendacja, by osoby zaszczepione mogły trochę więcej - przekazuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Tych osób, które będą mogły trochę więcej, jest w Polsce na razie trochę mniej. W pełni zaszczepionych jest prawie osiemnaście milionów osób, co nie daje nawet połowy populacji. Najwięcej osób szczepi się w województwie mazowieckim. Najgorzej jest na Podlasiu, Podkarpaciu i w województwie lubelskim.

- Część Polaków zaszczepiłaby się, gdyby wiedziała, że szczepionki nie są toksyczne no i wreszcie, gdybyśmy rozproszyli punkty szczepień - uważa doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19.

Zmarnowany czas

Punty szczepień w Polsce świecą pustkami. W jednym z nich w Szczecinie - podczas obecności ekipy "Faktów" TVN - przez trzydzieści minut zaszczepiły się zaledwie trzy osoby.

- Liczba osób, które chcą się zaszczepić, spadła już w niektórych dniach nawet poniżej osiemdziesięciu. Efektem tego jest skrócenie czasu pracy (punktu - przyp. red.) - mówi doktor Małgorzata Szkup, koordynatorka punktu szczepień powszechnych w Szczecinie.

Mimo akcji promocyjnych ze znanymi aktorami, artystami oraz sportowcami - akcja szczepień - do czego przyznaje się rząd - znacznie zwolniła.

Teraz do promowania szczepień polityków wszystkich opcji, ponad podziałami, namawia wicepremier Piotr Gliński.

Na wspólną pracę, ponad politycznymi podziałami, zdaniem epidemiologów był czas, ale na samym początku pandemii i on został zmarnowany. Stąd duża grupa antyszczepionkowców. Sam prezydent w kampanii w 2020 roku stwierdził, że "szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe".

We Francji - dzień po decyzji francuskiego prezydenta o wprowadzeniu obostrzeń - na szczepienia zapisało się prawie milion Francuzów.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS