Obawy przed poniedziałkowym powrotem do szkół. "To jedno z miejsc najbardziej obarczonych ryzykiem"

08.01 | Obawy przed poniedziałkowym powrotem do szkół. "To jedno z miejsc najbardziej obarczonych ryzykiem"tvn24

W poniedziałek uczniowie wrócą do szkół. Wielu z nich jest wciąż niezaszczepionych. Jednocześnie minister zdrowia zapowiada kolejną falę pandemii - tym razem wariantu omikron. Co to wszystko może oznaczać dla uczniów?

Kolejka do szczepień w galerii handlowej w Szczecinie wydaje się nie maleć. Cały czas pojawiają się tam rodzice z dziećmi. - Chcę, żeby było już normalnie, i żeby nie trzeba było się przejmować tą pandemią - mówi pani Katarzyna, mama Marka.

W poniedziałek, tuż przed piątą falą pandemii, dzieci mają wrócić do szkół. W poprzednich falach to właśnie szkoły bywały rozsadnikiem zakażeń. - Jeżeli wszyscy epidemiolodzy, specjaliści chorób zakaźnych, mówią, że szkoła jest ważnym pasem transmisyjnym, i że chcąc przerwać transmisję wirusa należy zawiesić zajęcia szkolne dla dzieci, to moim zdaniem trzeba to zrobić - mówi Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Zajęcia jednak zawieszone nie będą. - Szkoły nie są, ja to podkreślam, nie są rozsadnikiem COVID-u - zaznacza Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

- Nie wiem, czemu służą takie deklaracje przedstawiciela resortu edukacji, ponieważ przecież późną jesienią z ust ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego słyszeliśmy, że szkoły to jest właśnie jedno z miejsc najbardziej obarczonych ryzykiem ognisk epidemicznych - odpowiada doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Pandemii COVID-19.

Zachód stawia tamę

Cały zachodni świat zastanawia się nad tym problemem. W Chicago w USA szkoły zostały zamknięte na dziesięć spustów właśnie z obawy przed omikronem. Podobnie sytuacja wygląda w prowincji Ontario w Kanadzie. Tam jednak przeciwko nauce zdalnej zaprotestowali rodzice. W Stanach Zjednoczonych też zresztą protestują. - Rodzice chcą, aby szkoły pozostały otwarte, a eksperci są przekonani, że uczenie się w budynkach szkolnych jest najlepsze dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci oraz ich edukacji. Szkoły w tym kraju powinny pozostać otwarte - uważa Jeff Zients, koordynator Białego Domu do spraw pandemii COVID-19.

Na razie większość amerykańskich szkół, pomimo napięć, pozostaje otwarta. W Europie jest podobnie. Większość krajów postanowiła często testować dzieci - w Danii, Grecji, Bułgarii i na Cyprze nawet trzy razy w tygodniu. We Francji nadal uczniowie i nauczyciele muszą nosić maski. Wszędzie ważną rolę odgrywają szczepienia.

Ministerstwo Edukacji zapowiada, że szkoły będą funkcjonować tak jak jesienią - czyli tam, gdzie pojawią się ogniska zakażeń, będzie wprowadzana nauka hybrydowa. Częściowo zdalna, częściowo stacjonarna.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie przypominam sobie, żeby któryś z europejskich przywódców w tego typu publicznych okolicznościach użył takiego sformułowania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA oraz w Izraelu Marek Magierowski. Nawiązał do wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który podczas jednej z konferencji powiedział o Władimirze Putinie po imieniu.

Trump po imieniu o Putinie. Magierowski: to mnie uderzyło

Trump po imieniu o Putinie. Magierowski: to mnie uderzyło

Źródło:
TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS