"Dezynfekujemy wszystko". Szkoły przygotowują się na przyjęcie najmłodszych uczniów

22.05.2020 | "Dezynfekujemy wszystko". Szkoły przygotowują się na przyjęcie najmłodszych uczniów
22.05.2020 | "Dezynfekujemy wszystko". Szkoły przygotowują się na przyjęcie najmłodszych uczniów
Magda Łucyan | Fakty TVN
22.05.2020 | "Dezynfekujemy wszystko". Szkoły przygotowują się na przyjęcie najmłodszych uczniówMagda Łucyan | Fakty TVN

Szkoły podstawowe przygotowują się do powrotu uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Jednak niektóre placówki pozostaną zamknięte. W innych trwają testy nauczycieli oraz przygotowania klas, by przyjąć chociaż małą grupę dzieci. Co szkoła to inne pomysły i decyzje: czy i jak przyjąć w poniedziałek najmłodszych uczniów i wziąć za nich odpowiedzialność.

W poniedziałek do szkół będą mogli wrócić uczniowie klas I-III, ale nie będzie to miejsce, jakie dotąd znali. Książki i pomoce naukowe zastąpiły maseczki i płyny do dezynfekcji. - Dezynfekujemy wszystko, przygotowujemy izolatorium. Każda sala ma pochowany cały sprzęt - wyjaśnia Teresa Kalina, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. Heleny Raszki w Szczecinie.

W szkołach wszystko musi być zgodne z nowym reżimem sanitarnym. W sali przebywać będzie mogło maksymalnie 12 osób.

Przerw lekcyjnych nie będzie można spędzać w tłumie na korytarzach, a rodzice swoje dzieci muszą pożegnać przed budynkiem placówki.

- Mamy opracowane oświadczenia rodziców, którzy winni wyrazić zgodę na pomiar temperatury własnego dziecka, podanie nam co najmniej dwóch numerów telefonu szybkiego kontaktu do siebie - tłumaczy Ewa Nadzieja, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 83 im. Jana Kasprowicza we Wrocławiu.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Nie wszystkie szkoły zostaną otwarte

Decyzję o otwarciu szkół dla najmłodszych podjął rząd. Jednak organizacja pracy w nowej rzeczywistości w całości spadła na dyrektorów szkół i samorządy.

Pierwszy problem to jednoczesna opieka nad dziećmi w szkołach i prowadzenie lekcji online dla tych, którzy zostaną w domach. - Przede wszystkim wykorzystujemy nauczycieli, którzy pracują w świetlicy i nie mają wychowawstw, czyli nauczycieli przedmiotowych - wyjaśnia Teresa Kalina.

Kolejnym, znacznie ważniejszym problemem, jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie w porozumieniu z rodzicami i władzami gminy placówki nie otwiera. - Wydaje mi się, że powrót dzieci na te niespełna trzy tygodnie do szkoły i ryzyko z tym związane - jest niepotrzebne - ocenia dyrektor szkoły Agata Barańska.

Zamknięte pozostaną też wszystkie szkoły w Łodzi. - My zajęć opiekuńczo-wychowawczych w przyszłym tygodniu nie uruchomimy - mówi wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka. Łódź przebadała pracowników żłobków i przedszkoli, teraz czeka na ich wyniki. - Nam od początku zależało, żeby warunki otwierania żłobków i przedszkoli były bezpieczne dla pracowników, ale również dla rodziców, by mieli spokój, że wysyłają dziecko do sprawdzonej i bezpiecznej placówki - tłumaczy wiceprezydent Łodzi.

Zbadani zostaną też wszyscy nauczyciele z Międzyzdrojów. Koszty poniesie samorząd.

- Są inne cele, ale uważamy, że (...) komfort psychiczny pracowników i dzieci to jest priorytet - podkreśla burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek.

W przyszłym tygodniu do szkół będą mogli przyjść ósmoklasiści i maturzyści, jednak nie na lekcje, a jedynie na konsultacje przed egzaminami.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS