Opublikowali wideo z noworodkami czekającymi na odbiór. "Zostaliśmy usłyszani"

16.05 | Opublikowali wideo z noworodkami czekającymi na odbiór. "Zostaliśmy usłyszani"Biotexcom

Kilkadziesiąt niemowląt urodzonych przez surogatki czeka na odbiór przez zagranicznych rodziców, którzy nie mogą wjechać na Ukrainę z powodu pandemii COVID-19. Nagranie, na którym widać jak wygląda opieka nad urodzonymi przez surogatki niemowlętami, zaszokowało wielu. - Zostaliśmy usłyszani. Myślę, że wkrótce rodzice będą mogli zobaczyć swoje dzieci - mówi Albert Toczyłkowskij, właściciel kliniki, która opublikowała nagranie.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W klinice pod Kijowem koronawirus uwięził ponad 50 dzieci urodzonych przez matki zastępcze. Najmłodsze mają po kilka dni, najstarsze kilka tygodni. Czekają, by wreszcie mogli je przytulić rodzice.

- To są dzieci rodziców z 27 krajów. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Grecji. Wszędzie tam korzystanie z surogatek jest legalne - tłumaczy Albert Toczyłkowskij, właściciel kliniki BioTexCom w Kijowie.

Ukraina jest jednym z niewielu państw, w których odpłatne korzystanie z surogatek jest legalne i - jak na zachodnie standardy - niedrogie. Cała procedura to koszt do 65 tysięcy euro. Z tego surogatka dostaje kilkanaście tysięcy.

- Ta sfera jeszcze nie została ucywilizowana. Relacje między ciężarnymi a klinikami nie są właściwie uregulowane - mówi jedna z ukraińskich surogatek.

CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

"Zostaliśmy usłyszani"

Opublikowane zdjęcia wywołały na Ukrainie szok, ale klinika, która pośredniczy w adopcji noworodków, pokazała je celowo. Chce skłonić Ukrainę i władze krajów, skąd pochodzą rodzice, by pozwoliły im na przyjazd do dzieci.

- Zostaliśmy usłyszani. Myślę, że wkrótce rodzice będą mogli zobaczyć swoje dzieci - mówi Toczyłkowskij.

Właściciel kliniki zapewnia, że noworodki są pod dobrą opieką, a rodzice codziennie dostają zdjęcia i mogą mówić do dzieci za pośrednictwem połączeń wideo. Przypomina jednak, że nic nie zastąpi ciepła rodziców.

- Przytulanie, kontakt skóra do skóry, to są niezwykle ważne rzeczy i one są nie do zastąpienia. Ciężko jest dobrze opiekować się niemowlęciem z dystansu - podkreśla Magdalena Lange-Rachwał, psycholog.

Ukraińska Rzeczniczka Praw Człowieka Ludmyła Denisowa płatną surogację nazywa "masowym przemysłem", który reklamuje dzieci jak towary wysokiej jakości.

Jednocześnie zwraca uwagę na trudną sytuację związaną z pandemią COVID-19. - Na całej Ukrainie, w różnych klinikach, na rodziców czeka około stu dzieci. Jeśli granice pozostaną dalej zamknięte, to takich dzieci będą nie setki a tysiące - alarmuje Denisowa.

Ukraińska RPO chce, by z surogatek korzystać mogli tylko obywatele Ukrainy.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Biotexcom

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS