"Jeśli popełnimy błąd, zapłacimy wysoką cenę"


Kolejne kraje na świecie znoszą restrykcje wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Na przykładzie Niemiec, Korei Południowej i Hiszpanii widać jednak, że istnieje ryzyko, iż chorych znów zacznie przybywać.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W Holandii i Francji można znów pójść do fryzjera. - Nie mogliśmy się tego doczekać. Są dodatkowe środki bezpieczeństwa, ale wszystko jest dobrze zorganizowane - stwierdził Joost van Oostrum, burmistrz Borculo w Holandii.

Przybywa miejsc, gdzie w końcu można pojechać na plażę. Znów można łowić ryby w centrum Rzymu. Włoskie pizzerie ponownie są otwarte dla klientów. - To cudowne uczucie wrócić do mojej ukochanej pizzerii. Przybiegłam tu zaraz, gdy tylko otworzyli - powiedziała dziennikarzom Monica Cerboni, mieszkanka Rzymu.

Przykład niemiecki

W Niemczech w ostatni weekend zorganizowano nawet technoparty, oczywiście, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Wszyscy uczestnicy przyjechali własnymi samochodami i nie mogli z nich wysiadać. - To świetny pomysł, wszyscy tęskniliśmy za taką zabawą - powiedziała Janina Graumann, mieszkanka Schüttorf.

To właśnie Niemcy, kraj, który według specjalistów może być wzorem dla innych w walce z epidemią, ostrzega całą Europę: ostrożnie ze znoszeniem restrykcji, zagrożenie nie minęło.

W ostatnich dniach, gdy kolejne niemieckie landy zaczęły rezygnować z ograniczeń, wskaźnik reprodukcji koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech zaczął szybko rosnąć. Według danych Instytutu im. Roberta Kocha na początku maja wynosił on 0,7, a teraz wynosi 1,13. Każda zakażona osoba znów zakaża więcej niż jedną kolejną osobę, a to oznacza, że epidemia trwa.

- Znoszenie restrykcji pociąga za sobą poważne ryzyko. Wszyscy o tym wiedzieliśmy, ale wiemy też, że w perspektywie najbliższych miesięcy wirusa nie da się wyeliminować. Musimy nauczyć się z nim żyć i zachowywać maksimum ostrożności - stwierdził prof. Lars Schaade, wiceprezes Instytutu im. Roberta Kocha.

Ostrożne znoszenie restrykcji

Od tygodnia ograniczenia znoszone są w Hiszpanii. W poniedziałek w wielu regionach otwarto bary i restauracje. I już w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii wykryto ponad trzy tysiące nowych zakażeń. To najwięcej od kilku dni.

- To bardzo delikatna sytuacja, jeśli popełnimy błąd, zapłacimy wysoką cenę - przestrzegł Fernando Simón, główny epidemiolog Hiszpanii.

Dlatego Wielka Brytania jest bardzo ostrożna. Boris Johnson, który osobiście przekonał się, jak groźną chorobą jest COVID-19, przedstawił plan warunkowego znoszenia ograniczeń, który zakłada, że szkoły i sklepy zostaną otwarte najwcześniej 1 czerwca. Puby, restauracje i hotele zostaną otwarte dopiero w lipcu, i to przy założeniu, że liczba chorych będzie spadać.

- Byłoby szaleństwem, gdybyśmy pozwolili teraz na zmarnotrawienie wszystkiego, co osiągnęliśmy takim kosztem. To nie jest czas na kończenie lockdownu. Nie możemy sobie pozwolić na drugą falę zachorowań - oświadczył premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

O tym, jak łatwo mogą pojawiać się nowe, groźne ogniska COVID-19, doskonale świadczy także przykład z Korei Południowej. W ostatnich dniach prawie nie notowano tam już nowych przypadków, a teraz okazało się, że zakażony 29-letni mężczyzna, który jednej nocy odwiedził kilka barów i klubów w koreańskiej stolicy, zakaził co najmniej 86 osób.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Źródło:
Fakty TVN

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzieć siebie nawzajem i nie zapomnieć o sobie w święta wielkanocne - to zadanie dla nas wszystkich. O osobach ubogich i samotnych pamiętali również w tym roku organizatorzy miejskich świątecznych spotkań.

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS