"Jeśli popełnimy błąd, zapłacimy wysoką cenę"


Kolejne kraje na świecie znoszą restrykcje wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Na przykładzie Niemiec, Korei Południowej i Hiszpanii widać jednak, że istnieje ryzyko, iż chorych znów zacznie przybywać.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W Holandii i Francji można znów pójść do fryzjera. - Nie mogliśmy się tego doczekać. Są dodatkowe środki bezpieczeństwa, ale wszystko jest dobrze zorganizowane - stwierdził Joost van Oostrum, burmistrz Borculo w Holandii.

Przybywa miejsc, gdzie w końcu można pojechać na plażę. Znów można łowić ryby w centrum Rzymu. Włoskie pizzerie ponownie są otwarte dla klientów. - To cudowne uczucie wrócić do mojej ukochanej pizzerii. Przybiegłam tu zaraz, gdy tylko otworzyli - powiedziała dziennikarzom Monica Cerboni, mieszkanka Rzymu.

Przykład niemiecki

W Niemczech w ostatni weekend zorganizowano nawet technoparty, oczywiście, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Wszyscy uczestnicy przyjechali własnymi samochodami i nie mogli z nich wysiadać. - To świetny pomysł, wszyscy tęskniliśmy za taką zabawą - powiedziała Janina Graumann, mieszkanka Schüttorf.

To właśnie Niemcy, kraj, który według specjalistów może być wzorem dla innych w walce z epidemią, ostrzega całą Europę: ostrożnie ze znoszeniem restrykcji, zagrożenie nie minęło.

W ostatnich dniach, gdy kolejne niemieckie landy zaczęły rezygnować z ograniczeń, wskaźnik reprodukcji koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech zaczął szybko rosnąć. Według danych Instytutu im. Roberta Kocha na początku maja wynosił on 0,7, a teraz wynosi 1,13. Każda zakażona osoba znów zakaża więcej niż jedną kolejną osobę, a to oznacza, że epidemia trwa.

- Znoszenie restrykcji pociąga za sobą poważne ryzyko. Wszyscy o tym wiedzieliśmy, ale wiemy też, że w perspektywie najbliższych miesięcy wirusa nie da się wyeliminować. Musimy nauczyć się z nim żyć i zachowywać maksimum ostrożności - stwierdził prof. Lars Schaade, wiceprezes Instytutu im. Roberta Kocha.

Ostrożne znoszenie restrykcji

Od tygodnia ograniczenia znoszone są w Hiszpanii. W poniedziałek w wielu regionach otwarto bary i restauracje. I już w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii wykryto ponad trzy tysiące nowych zakażeń. To najwięcej od kilku dni.

- To bardzo delikatna sytuacja, jeśli popełnimy błąd, zapłacimy wysoką cenę - przestrzegł Fernando Simón, główny epidemiolog Hiszpanii.

Dlatego Wielka Brytania jest bardzo ostrożna. Boris Johnson, który osobiście przekonał się, jak groźną chorobą jest COVID-19, przedstawił plan warunkowego znoszenia ograniczeń, który zakłada, że szkoły i sklepy zostaną otwarte najwcześniej 1 czerwca. Puby, restauracje i hotele zostaną otwarte dopiero w lipcu, i to przy założeniu, że liczba chorych będzie spadać.

- Byłoby szaleństwem, gdybyśmy pozwolili teraz na zmarnotrawienie wszystkiego, co osiągnęliśmy takim kosztem. To nie jest czas na kończenie lockdownu. Nie możemy sobie pozwolić na drugą falę zachorowań - oświadczył premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

O tym, jak łatwo mogą pojawiać się nowe, groźne ogniska COVID-19, doskonale świadczy także przykład z Korei Południowej. W ostatnich dniach prawie nie notowano tam już nowych przypadków, a teraz okazało się, że zakażony 29-letni mężczyzna, który jednej nocy odwiedził kilka barów i klubów w koreańskiej stolicy, zakaził co najmniej 86 osób.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN