Większość nowych zakażeń jest na Śląsku. "Czy jest sens zamykać całe województwo?"

11.05.2020 | Większość nowych zakażeń jest na Śląsku. "Czy jest sens zamykać całe województwo?"
11.05.2020 | Większość nowych zakażeń jest na Śląsku. "Czy jest sens zamykać całe województwo?"
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.05.2020 | Większość nowych zakażeń jest na Śląsku. "Czy jest sens zamykać całe województwo?"Renata Kijowska | Fakty TVN

W poniedziałek, do godziny 19, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 330 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, z czego 213 w województwie śląskim. Ogniska choroby pojawiają się w kopalniach i rodzinach górników. Prezydent Sosnowca apeluje, żeby rząd nie zamykał pochopnie całego województwa śląskiego.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Nie ma czasu do stracenia, dlatego górnicy badają się nawet w nocy. Chodzi o bezpieczeństwo i najbliższą przyszłość nie tylko górników, ale i reszty mieszkańców regionu.

- Każdy się boi, takie są czasy. (...) Wśród moich kolegów jest kilka osób, które chorują, mają kwarantannę w domu. Jedni bardziej to znoszą, łagodniej, jedni ciężej - twierdzi Sławomir, pracownik KWK Murcki-Staszic.

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że większość górników przechodzi zakażenie bezobjawowo. By zakażeni koronawirusem górnicy nie przychodzili do pracy i nie narażali zdrowych kolegów, od czwartku wykonano wśród pracowników śląskich kopalni 10 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Na tysiąc pobranych w czwartek próbek aż 165 dało wynik pozytywny. Zdaniem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski liczba zakażonych górników może z dnia na dzień rosnąć.

W województwie śląskim wykryto najwięcej zakażeń koronawirusem spośród wszystkich województw w Polsce. W poniedziałek, do godziny 19, dopisano 213 kolejnych przypadków w województwie śląskim.

- Jeżeli byśmy oddzielili Śląsk i kopalnie od przebiegu epidemii w Polsce, to byśmy już zaczęli mieć tendencję spadkową - zauważa minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Śląsk oddzielony od reszty kraju?

W ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia wspominało o wolniejszym niż w reszcie kraju znoszeniu obostrzeń na Śląsku. Prezydent Sosnowca apeluje do rządu, żeby nie podejmował decyzji pochopnie i wziął pod uwagę to, że województwo śląskie składa się z wielu regionów, w których jest różna sytuacja epidemiczna.

"Czy byłby sens zamykać całe województwo z powodu dużej liczby zachorowań wśród górników w śląskiej części, w szczególności w Rybniku?" - pyta na Twitterze prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

- Najważniejszym zadaniem jest (...) wygasić jak najszybciej te ogniska w kopalniach. Jeżeli tak się stanie, no to wydaje się, że nie będzie argumentów za tym, żeby wprowadzać dodatkowe restrykcje - twierdzi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Najtrudniejsza sytuacja epidemiczna panuje w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. W trzech kopaniach do 17 maja jest zawieszone wydobycie węgla.

- Mamy 488 górników z pozytywnym testem i 1600 osób przebywa w kwarantannie, ale te liczby też się zmieniają, ponieważ część osób z tej kwarantanny już może wrócić do pracy - informuje rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Na zawieszenie wydobycia do czwartku zdecydowała się także kopalnia Bobrek ze spółki Węglokoks Kraj.

Masowe testy

Do lęku przed wirusem dochodzi inny strach. - Informacje nie są za ciekawe i właśnie chcemy wiedzieć, na czym stoimy, czy będzie praca, czy jej nie będzie - mówi pan Sławomir.

Od kilku dni górnicy ustawiali się w wielogodzinnych kolejkach, aby poddać się testowi na obecność koronawirusa.

Sobotni korek przed szpitalem w Rybniku blokował do niego wjazd. - Osoba, która potrzebuje pomocy, potrzebuje dostać się na SOR, nie może, nie wiedząc nawet, co się dzieje. Nie wiedziałam o tym, że tutaj są wymazy brane dla górników - tak sytuację przed szpitalem opisywała w sobotę mieszkanka Rybnika.

Badaniom poddane będą także rodziny górników. - Do środy zostaną praktycznie wszyscy górnicy przetestowani. To jest 15 tysięcy osób. Także od jutra ruszają testy dla ich rodzin - zapewnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS