Większość nowych zakażeń jest na Śląsku. "Czy jest sens zamykać całe województwo?"

11.05.2020 | Większość nowych zakażeń jest na Śląsku. "Czy jest sens zamykać całe województwo?"
11.05.2020 | Większość nowych zakażeń jest na Śląsku. "Czy jest sens zamykać całe województwo?"
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.05.2020 | Większość nowych zakażeń jest na Śląsku. "Czy jest sens zamykać całe województwo?"Renata Kijowska | Fakty TVN

W poniedziałek, do godziny 19, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 330 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, z czego 213 w województwie śląskim. Ogniska choroby pojawiają się w kopalniach i rodzinach górników. Prezydent Sosnowca apeluje, żeby rząd nie zamykał pochopnie całego województwa śląskiego.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Nie ma czasu do stracenia, dlatego górnicy badają się nawet w nocy. Chodzi o bezpieczeństwo i najbliższą przyszłość nie tylko górników, ale i reszty mieszkańców regionu.

- Każdy się boi, takie są czasy. (...) Wśród moich kolegów jest kilka osób, które chorują, mają kwarantannę w domu. Jedni bardziej to znoszą, łagodniej, jedni ciężej - twierdzi Sławomir, pracownik KWK Murcki-Staszic.

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że większość górników przechodzi zakażenie bezobjawowo. By zakażeni koronawirusem górnicy nie przychodzili do pracy i nie narażali zdrowych kolegów, od czwartku wykonano wśród pracowników śląskich kopalni 10 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Na tysiąc pobranych w czwartek próbek aż 165 dało wynik pozytywny. Zdaniem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski liczba zakażonych górników może z dnia na dzień rosnąć.

W województwie śląskim wykryto najwięcej zakażeń koronawirusem spośród wszystkich województw w Polsce. W poniedziałek, do godziny 19, dopisano 213 kolejnych przypadków w województwie śląskim.

- Jeżeli byśmy oddzielili Śląsk i kopalnie od przebiegu epidemii w Polsce, to byśmy już zaczęli mieć tendencję spadkową - zauważa minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Śląsk oddzielony od reszty kraju?

W ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia wspominało o wolniejszym niż w reszcie kraju znoszeniu obostrzeń na Śląsku. Prezydent Sosnowca apeluje do rządu, żeby nie podejmował decyzji pochopnie i wziął pod uwagę to, że województwo śląskie składa się z wielu regionów, w których jest różna sytuacja epidemiczna.

"Czy byłby sens zamykać całe województwo z powodu dużej liczby zachorowań wśród górników w śląskiej części, w szczególności w Rybniku?" - pyta na Twitterze prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

- Najważniejszym zadaniem jest (...) wygasić jak najszybciej te ogniska w kopalniach. Jeżeli tak się stanie, no to wydaje się, że nie będzie argumentów za tym, żeby wprowadzać dodatkowe restrykcje - twierdzi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Najtrudniejsza sytuacja epidemiczna panuje w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. W trzech kopaniach do 17 maja jest zawieszone wydobycie węgla.

- Mamy 488 górników z pozytywnym testem i 1600 osób przebywa w kwarantannie, ale te liczby też się zmieniają, ponieważ część osób z tej kwarantanny już może wrócić do pracy - informuje rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Na zawieszenie wydobycia do czwartku zdecydowała się także kopalnia Bobrek ze spółki Węglokoks Kraj.

Masowe testy

Do lęku przed wirusem dochodzi inny strach. - Informacje nie są za ciekawe i właśnie chcemy wiedzieć, na czym stoimy, czy będzie praca, czy jej nie będzie - mówi pan Sławomir.

Od kilku dni górnicy ustawiali się w wielogodzinnych kolejkach, aby poddać się testowi na obecność koronawirusa.

Sobotni korek przed szpitalem w Rybniku blokował do niego wjazd. - Osoba, która potrzebuje pomocy, potrzebuje dostać się na SOR, nie może, nie wiedząc nawet, co się dzieje. Nie wiedziałam o tym, że tutaj są wymazy brane dla górników - tak sytuację przed szpitalem opisywała w sobotę mieszkanka Rybnika.

Badaniom poddane będą także rodziny górników. - Do środy zostaną praktycznie wszyscy górnicy przetestowani. To jest 15 tysięcy osób. Także od jutra ruszają testy dla ich rodzin - zapewnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS