Kopalnia Jastrzębie-Bzie jest likwidowana. Trzy lata temu otwierał ją Mateusz Morawiecki

16.12.2022 | Kopalnia Jastrzębie-Bzie jest likwidowana. Trzy lata temu otwierał ją Mateusz Morawiecki
16.12.2022 | Kopalnia Jastrzębie-Bzie jest likwidowana. Trzy lata temu otwierał ją Mateusz Morawiecki
Paweł Szot | Fakty TVN
16.12.2022 | Kopalnia Jastrzębie-Bzie jest likwidowana. Trzy lata temu otwierał ją Mateusz MorawieckiPaweł Szot | Fakty TVN

To miała być pierwsza od lat nowa polska kopalnia. Premier ją uroczyście otworzył, ale już zaraz jej nie będzie. Warunki eksploatacji okazały się gorsze, niż przewidywano, i mniej opłacalne. Było o niej głośno - teraz ma być cicho. Premier najchętniej by zapomniał o tym, czym się tak bardzo chwalił.

To była uroczystość z wielką pompą. 25 września 2019 roku, na trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, do wsi Bzie Dolne pod Jastrzębiem przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Otworzył pierwszą polską kopalnię od 25 lat. - To będzie kopalnia XXI wieku. Bardzo potrzebna nowoczesnemu przemysłowi, nowoczesnej gospodarce. Trochę współczuję obcokrajowcom, którzy będą musieli się nauczyć tej nazwy "Bzie-Dębina" - mówił wtedy premier.

Kopalnia, która w międzyczasie została przemianowana na Jastrzębie-Bzie, właśnie przestaje formalnie istnieć. Będzie stanowić część kopalni Borynia-Zofiówka. Po wydrążeniu głębokiego na ponad kilometr szybu okazało się, że dobry koksujący węgiel faktycznie tam jest, ale pokład przecinają uskoki, co uniemożliwia opłacalną eksploatację.

Badania, które poprzedziły inwestycję, okazały się niedokładne. - Niestety, badania geologiczne nie dają stuprocentowej pewności co do tego, czego się możemy spodziewać. Oczywiście, wraz z postępem tych badań to ryzyko się zmniejsza - wyjaśnia doktor habilitowany Paweł Bogacz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.

Przykład megalomanii?

Wartość całej inwestycji szacowano na ponad trzy miliardy złotych. Do tej pory Jastrzębska Spółka Węglowa prawdopodobnie wydała na ten cel ponad miliard złotych. Prawdopodobnie, bo spółka nie ujawnia tych informacji. To miał być tylko kolejny szyb - mówi były prezes JSW, który zaczynał budowę pod Jastrzębiem.

- Nie są to ilości węgla pozwalające mówić o otwieraniu nowej kopalni. To jest szukanie jakiejś sensacji politycznej, megalomania polityczna, aby otwierać kopalnię, której nigdy miało nie być - mówi Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej w latach 2007-2015.

Decyzja o nazwaniu szybu w szczerym polu kopalnią zapadła niecały rok przed ostatnimi wyborami do Sejmu. - O kopalni możemy mówić wtedy, kiedy zakład górniczy ma zdolność do wykonania u siebie wszystkich etapów produkcji węgla - przekonuje Jerzy Markowski, budowniczy kopalni Budryk, były minister gospodarki.

W Bziu trwają właśnie prace nad eksploatacją innego znajdującego się w pobliżu złoża. Wstępne analizy mają być obiecujące.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS