Kopalnia Jastrzębie-Bzie jest likwidowana. Trzy lata temu otwierał ją Mateusz Morawiecki

16.12.2022 | Kopalnia Jastrzębie-Bzie jest likwidowana. Trzy lata temu otwierał ją Mateusz Morawiecki
16.12.2022 | Kopalnia Jastrzębie-Bzie jest likwidowana. Trzy lata temu otwierał ją Mateusz Morawiecki
Paweł Szot | Fakty TVN
16.12.2022 | Kopalnia Jastrzębie-Bzie jest likwidowana. Trzy lata temu otwierał ją Mateusz MorawieckiPaweł Szot | Fakty TVN

To miała być pierwsza od lat nowa polska kopalnia. Premier ją uroczyście otworzył, ale już zaraz jej nie będzie. Warunki eksploatacji okazały się gorsze, niż przewidywano, i mniej opłacalne. Było o niej głośno - teraz ma być cicho. Premier najchętniej by zapomniał o tym, czym się tak bardzo chwalił.

To była uroczystość z wielką pompą. 25 września 2019 roku, na trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, do wsi Bzie Dolne pod Jastrzębiem przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Otworzył pierwszą polską kopalnię od 25 lat. - To będzie kopalnia XXI wieku. Bardzo potrzebna nowoczesnemu przemysłowi, nowoczesnej gospodarce. Trochę współczuję obcokrajowcom, którzy będą musieli się nauczyć tej nazwy "Bzie-Dębina" - mówił wtedy premier.

Kopalnia, która w międzyczasie została przemianowana na Jastrzębie-Bzie, właśnie przestaje formalnie istnieć. Będzie stanowić część kopalni Borynia-Zofiówka. Po wydrążeniu głębokiego na ponad kilometr szybu okazało się, że dobry koksujący węgiel faktycznie tam jest, ale pokład przecinają uskoki, co uniemożliwia opłacalną eksploatację.

Badania, które poprzedziły inwestycję, okazały się niedokładne. - Niestety, badania geologiczne nie dają stuprocentowej pewności co do tego, czego się możemy spodziewać. Oczywiście, wraz z postępem tych badań to ryzyko się zmniejsza - wyjaśnia doktor habilitowany Paweł Bogacz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.

Przykład megalomanii?

Wartość całej inwestycji szacowano na ponad trzy miliardy złotych. Do tej pory Jastrzębska Spółka Węglowa prawdopodobnie wydała na ten cel ponad miliard złotych. Prawdopodobnie, bo spółka nie ujawnia tych informacji. To miał być tylko kolejny szyb - mówi były prezes JSW, który zaczynał budowę pod Jastrzębiem.

- Nie są to ilości węgla pozwalające mówić o otwieraniu nowej kopalni. To jest szukanie jakiejś sensacji politycznej, megalomania polityczna, aby otwierać kopalnię, której nigdy miało nie być - mówi Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej w latach 2007-2015.

Decyzja o nazwaniu szybu w szczerym polu kopalnią zapadła niecały rok przed ostatnimi wyborami do Sejmu. - O kopalni możemy mówić wtedy, kiedy zakład górniczy ma zdolność do wykonania u siebie wszystkich etapów produkcji węgla - przekonuje Jerzy Markowski, budowniczy kopalni Budryk, były minister gospodarki.

W Bziu trwają właśnie prace nad eksploatacją innego znajdującego się w pobliżu złoża. Wstępne analizy mają być obiecujące.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS