Wymiana kadr, wielkie koszty i głosowanie hasztagiem. Propozycje PiS budzą kontrowersje

24.11.2017 | Wymiana kadr, wielkie koszty i głosowanie hasztagiem. Propozycje PiS budzą kontrowersje
24.11.2017 | Wymiana kadr, wielkie koszty i głosowanie hasztagiem. Propozycje PiS budzą kontrowersje
Maciej Knapik | Fakty TVN
24.11.2017 | Wymiana kadr, wielkie koszty i głosowanie hasztagiem. Propozycje PiS budzą kontrowersjeMaciej Knapik | Fakty TVN

Wróżenie z fusów w sprawie liczenia głosów. Nawet szef Państwowej Komisji Wyborczej nie wie dziś jak poda wyniki przyszłorocznych wyborów samorządowych. Wątpi też w skuteczność głosowania według nowych zasad. PiS proponuje nowe granice okręgów i nowych komisarzy. Według opozycji partia rządząca wprowadza zmiany, by zwiększyć swoje szanse w walce o samorządy.

Piątek był kolejnym dniem sejmowej kłótni o wybory. - Tylko jeden obywatel na tym skorzysta. Obywatel Kaczyński - ocenił propozycje zmian Marek Sowa, poseł Nowoczesnej. Opozycja próbowała rozbić narracje PiS-u, że zmiany są potrzebne, bo ostatnie wybory samorządowe pełne były nieprawidłowości, a ich wyniki po awarii systemu poznaliśmy dopiero po kilku dniach. - Chciałbym, żeby pan poseł Horała przeprosił Polaków. Po pierwsze za donoszenie do Europy, za wysłuchania w Parlamencie Europejskim, za o kłamstwa o sfałszowanych wyborach. O sfałszowanych według was wyborach, które wygraliście w 2014 roku - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Posłowie PiS Marcin Horała i Łukasz Schreiber, którzy są autorami zmian w ordynacji wyborczej, mieli gotowe odpowiedzi. - Te czasy nie wrócą, kiedy można było w ten sposób wygrywać wybory w Polsce, tak jak to czyniliście - grzmiał do PSL-u z sejmowej mównicy poseł Horała. Ale gdy powołano nadzwyczajną sejmową komisję, która ma pracować nad zmianami w ordynacji wyborczej, posłowie PiS nie umieli lub nie chcieli odpowiedzieć na kluczowe pytanie: kiedy zmiany wejdą w życie?

- Nie jestem duchem świętym - mówił nam poseł Schreiber. Podobnie odpowiadał Marcin Horała: - To wymaga zdolności wróżki.

"Wszystkich leśnych dziadków z PKW won"

Krajowe Biuro Wyborcze twierdzi, że na wdrożenie tak głębokich zmian potrzeba około dwóch lat, wiec już jest za późno. Bo wybory samorządowe odbędą się mniej więcej za 12 miesięcy.

- Ja nie jestem w stanie określić, kiedy wyniki podamy, jeżeli w ogóle dojdzie w terminie do przeprowadzenia wyborów - mówił z mównicy sejmowej Wojciech Hermeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej. Pierwszą zmianą jest wymiana składu Krajowego Biura Wyborczego - instytucji odpowiedzialnej za organizowanie wyborów. Odejdzie dyrektor KBW, a jej następcę wybierze PKW spośród kandydatów zgłoszonych przez Sejm, Senat i prezydenta, czyli osoby z jednego obozu politycznego - Można sobie wybrać dowolny kolor pod warunkiem, że będzie czarny - komentuje Wojciech Hermeliński. Nowy szef KBW zatrudni urzędników wyborczych w liczbie około 5 tysięcy osób. Do tego powołanych zostanie 396 komisarzy wojewódzkich i powiatowych, których wyznaczy PKW. Naturalnym rezerwuarem kadr może być Ruch Kontroli Wyborów - współpracujący przy ostatnich wyborach z PiS-em. Tyle, że jest on bardziej radykalny, niż sama partia rządząca. "Wszystkich leśnych dziadków z PKW won" - pisze w internecie Tomasz Hubert Cioska z zarządu Ruchu. - Jeżeli spełnialiby kryteria formalne, to tak jak z każdego innego środowiska - uważa poseł Horała. Ponadto do wyborów trzeba będzie kopic i zainstalować przynajmniej 28 tysięcy kamer i komputerów, bo takie wyposażenie komisji wyborczych w całej Polsce zakłada nowa ustawa. Kiedy? - Po pierwsze zamówienia publiczne i po drugie czas dostawy - wylicza trudności Beata Tokaj, szefowa KBW.

Ekspresowe tempo zmian

Kontrowersje budzi tez zapis o oddawaniu głosu. Do tej pory musiał być krzyżyk "x", a teraz to się zmienia. - Przynajmniej dwie przecinające się linie, tak jest zapisane w nowelizacji Kodeksu wyborczego - podkreśla Tokaj. - Może być siedem linii, może być gwiazdka, może być hasztag - dodaje.

PiS odpowiada, że chodzi o to by było mniej głosów nieważnych. - Robią to nieudolnie. Przede wszystkim uderzają w niezależnych samorządowców - krytykuje zmiany Grzegorz Schetyna, lider Platformy.

Jeśli zmiany wejdą nawet w styczniu, to ustawa daje na zmianę kadr i okręgów wyborczych pół roku. Na zmianę systemu komputerowego pozostaną może trzy miesiące. - Wiem, że to się da - nie wątpi w zmiany poseł Horała. Opozycja pyta: po co?

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN