Platforma mówi o "partyjnych sądach", PiS o "uczciwych działaniach". Kontrowersje wokół wyroku w Suwałkach


W Suwałkach dwukrotnie uniewinnieni działacze Komitetu Obrony Demokracji zostaną osądzeni po raz trzeci. Prezesem Sądu Okręgowego w tym mieście został niedawno sędzia Jacek Sowul, który wyrok uniewinniający uchylił. A przed wyrokiem spotkał się z wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem. Czy sędzia dostał awans w nagrodę za właściwą postawę?

"Wstyd", "hańba" - takie okrzyki to reakcja publiczności na decyzję Sądu Okręgowego w Suwałkach, który po raz drugi anulował uniewinnienie działaczy KOD.

- Sprawa niby drobna, w gruncie rzeczy jest sprawą bardzo ważną i to, co się stało pokazuje, że "dobra zmiana" w sądach idzie do przodu - mówił po ogłoszeniu wyroku jeden z podsądnych Marcin Skubiszewski z KOD.

W marcu zeszłego roku, dzień przed wyborami uzupełniającymi do Senatu, kandydatka PiS Anna Maria Anders w towarzystwie działaczy PiS otwierała wystawę poświęconą swojemu ojcu.

Działacze KOD-u protestowali przeciwko - jak mówili - agitacji partyjnej w publicznym miejscu za publiczne pieniądze. Kilka miesięcy później - 20 marca 2017 roku na spotkaniu w Domu Parafialnym przy kościele w Skolimowie - senator przyznała, że z politycznego punktu widzenia protest był dla niej korzystny. - Na sam koniec mojej kampanii myśmy mieli szczęście, bo spodziewaliśmy się, że będą jakieś zakłócenia - powiedziała Anders. - Muszę powiedzieć, że ja dzięki temu też wygrałam, dlatego że ja się stałam osobą bardzo znaną - dodała.

"Partyjne sądy stały się faktem"

Policja oskarżyła protestujących o zakłócanie porządku. W Sądzie Rejonowym zostali uniewinnieni. Sąd Okręgowy uniewinnienie anulował. Ponownie Sąd Rejonowy działaczy KOD uniewinnił i ponownie Sąd Okręgowy skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

- Partyjne sądy stają się faktem - uważa Borys Budka z PO. Bo jak ustalił reporter "Czarno na białym" sędzia Sądu Okręgowego Jacek Sowul, który wydał pierwsze orzeczenie o anulowaniu uniewinnienia, 10 dni wcześniej spędził weekend z wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem, odpowiedzialnym za zmiany w sądownictwie. Teraz Jacek Sowul został prezesem Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Dla opozycji to dowód partyjnego sterowania wymiarem sprawiedliwości i obsadzania kluczowych stanowisk swoimi ludźmi przez ministra Ziobrę.

- To jest ustawa (o sądach powszechnych - przyp. red.), która daje olbrzymie środki nacisku ministra sprawiedliwości na sędziów - uważa Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. - Komuniści byli mniej bezczelni, bo oni przynajmniej udawali praworządność. Oni przynajmniej udawali, że nie mają nacisków politycznych - dodaje Krzysztof Łoziński, lider KOD.

Rzecznik: przypadkowe spotkanie

W wydanym oświadczeniu rzecznik sądu przyznaje, że do spotkania sędziego Sowula z wiceministrem doszło, ale było ono przypadkowe. Zaprzecza, by omawiali sprawy służbowe.

O tym, że wyrok uniewinniający działaczy KOD nie podobał się władzy, władza mówiła otwarcie. - Zapala sąd zielone światło dla tych, którzy chcą zrywać spotkania - stwierdził w styczniu Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

Ale Sąd Rejonowy podnosił argumenty fundamentalne dla państwa prawa. - Wolność wyrażania opinii i zadawania pytań, w tym krytycznych, stanowi jeden z głównych fundamentów społeczeństwa demokratycznego - wyjaśniał po wydaniu wyroku uniewinniającego sędzia Sądu Rejonowego.

W czwartek Sąd Okręgowy uznał, że Sąd Rejonowy dopuścił się wielu uchybień formalnych i niemal zmiażdżył uzasadnienie o uniewinnieniu.

- Sąd powinien dokonywać ustaleń faktycznych na podstawie okoliczności wynikających ze zgromadzonego materiału dowodowego, a nie opierać te ustalenia na przypuszczeniach - mówi Ryszard Filipow z Sądu Okręgowego w Suwałkach.

"Sądy działają uczciwie"

Działacze KOD są oskarżeni o wykroczenie. Mówią, że sprawa jest błaha, ale i dla nich, i dla opozycji to ostrzeżenie, że sądy przestają być niezawisłe i stają po stronie władzy.

- Hasła, które nie podobają się rządowi i nagle zostaje uruchomiona cała aparatura państwowa – mówi poseł Arkadiusz Myrcha (PO).

Platforma żąda wyjaśnień od ministra sprawiedliwości, ale PiS całą sprawę bagatelizuje powtarzając, że każdy jest równy wobec prawa.

- Sądy działają uczciwie - twierdzi Beata Mazurek z PiS i dodaje "respektujmy te wyroki".

Minister Ziobro wymienił już prezesów kilku sądów na Pomorzu, w Warszawie i w Łodzi. Według KOD toczy się kilkaset postępowań wobec działaczy Komitetu.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS