Kontrowersje wokół prawa o zgromadzeniach. "Może powodować, że są równi i równiejsi"

14.02 | Kontrowersje wokół prawa o zgromadzeniach. "Może powodować, że są równi i równiejsi"Fakty TVN

Władysław Frasyniuk świadomie nie poszedł do prokuratury - wiedział, że przyjdą po niego. To jego protest przeciwko łamaniu praw obywateli do zgromadzeń. Przeciwko zatrzymywaniu, przetrzymywaniu na komisariatach, sądzeniu tych, którzy pokojowo demonstrują.

Naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza - chodzi zapewne o moment, gdy Władysław Frasyniuk przepychał się z policjantami.

- Stali tam gdzie nie powinni stać, ja stałem w miejscu, w którym protestowałem przeciwko naruszaniu swobód obywatelskich, naruszeniu prawa do swobody organizowania się i do protestowania - mówił Władysław Frasyniuk.

Ten protest - blokowanie miesięcznicy smoleńskiej w czerwcu 2017 roku był celowym aktem sprzeciwu - nieposłuszeństwa obywatelskiego wobec nowego prawa.

- Protestował wobec łamiącej konstytucję ustawie o zgromadzeniach - komentuje Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

- Prokuratura nie powinna ścigać tych, którzy protestują przeciwko złemu prawu - uważa przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Tak w środę broniła Frasyniuka w Sejmie opozycja, a tak wtedy - mówili inni blokujący miesięcznicę.

- Świadomie naruszając PiS-owskie prawo, z którym w głębi naszych sumień zgodzić się nie możemy - oświadczył w czerwcu 2017 roku Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP.

Pierwszeństwo dla cyklicznych manifestacji

Prawa o zgromadzeniach, które PiS zmieniło w taki sposób, że pierwszeństwo mają demonstracje zarejestrowane przez wojewodę, który jest przedstawicielem władzy, a więc obecnie Prawa i Sprawiedliwości, jako cykliczne i zabraniając jednocześnie wszelkich kontrmanifestacji w odległości mniejszej, niż sto metrów.

- Ta ustawa pozwala na unikanie konfliktów - mówił w grudniu 2016 roku ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

W praktyce jednak wygląda to tak, że maszerujący w miesięcznicy w lipca 2017 roku - krzyczeli "Bolek" przez nikogo nie niepokojeni, a gdy ktoś krzyknął "Lech Wałęsa" - dostawał mandat lub był spisywany przez policje.

- Konstytucyjną wolność mamy jedną. Ona służy wszystkim obywatelom - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

- Tak długo, jak robią to w sposób pokojowy i nie powodują żadnych agresywnych zachowań, tak długo ich wolność powinna być chroniona - uważa Barbara Grabowska-Moroz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Tymczasem za same okrzyki wystawiano wnioski o ukaranie, w tym za zakłócanie aktu religijnego, mimo, że Archidiecezja Warszawska nie chciała stwierdzić, czy miesięcznice to istotnie akt religijny, bo nie jest ich organizatorem. Pojawiały się także kolejne pomysły dotyczące kosztów pracy policji.

- Zmienić ustawę o zgromadzeniach, obciążając kosztami tych, którzy deklarują na przykład zablokowanie - mówił w lipcu 2017 roku w "Salonie politycznym Trójki" Mariusz Błaszczak.

Podobnie w listopadzie policja usunęła kontrmanifestacje przed Marszem Niepodległości. Znów dla bezpieczeństwa, choć jej uczestnicy tylko siedzieli.

- Podstawowym zadaniem policji jest zapewnić bezpieczeństwo wszystkim - mówił w styczniu minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Ale policja nie zatrzymała uczestników marszu, którzy lżyli i popychali siedzące na ich drodze kobiety, ani nie usunęła rasistowskich transparentów.

Kilkadziesiąt postępowań

Obecnie w toczy się kilkadziesiąt postępowań przeciwko protestującym wobec PiS - na miesięcznicach czy przed Sejmem.

W środę po zatrzymaniu Frasyniuka politycy PiS powtarzają jedno. - Każdy jest równy wobec prawa - zaznaczył w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Ale nie wobec nowego prawa o zgromadzeniach - przekonuje Barbara Grabowska-Moroz.

- Może powodować, że są równi i równiejsi - uważa przedstawicielka HFPC.

Ci równi spotkali się w środę we Wrocławiu i Warszawie na pikietach wsparcia dla Frasyniuka. Jednym z haseł było "nikt nie zostanie sam".

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN

Którzy kandydaci zyskali na piątkowej debacie? Zasadniczo zadowoleni są wszyscy, choć niektórzy na pewno na wyrost. Komu więc opłaciło się debatowanie w Końskich?

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odtajnił dokumenty w sprawie zakupu przez rząd PiS systemu szpiegowskiego Pegasus. Zakup został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, oficjalnie przeznaczonego dla ofiar przestępstw, a umowę podpisał Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. PiS w odpowiedzi na to odtajnienie grozi ministrowi prokuraturą i składa doniesienie. 

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS