Kiedy inni mówią "klęska prawicy", wiceprezes Solidarnej Polski dostrzega coś pozytywnego

14.06.2021 | Kiedy inni mówią "klęska prawicy", wiceprezes Solidarnej Polski dostrzega coś pozytywnego
14.06.2021 | Kiedy inni mówią "klęska prawicy", wiceprezes Solidarnej Polski dostrzega coś pozytywnego
Maciej Knapik | Fakty TVN
14.06.2021 | Kiedy inni mówią "klęska prawicy", wiceprezes Solidarnej Polski dostrzega coś pozytywnegoMaciej Knapik | Fakty TVN

W wyborach na prezydenta miasta Rzeszowa już w pierwszej turze zwyciężył kandydat opozycyjny Konrad Fijołek. Oboje kandydatów Zjednoczonej Prawicy sromotnie przegrało. W obozie rządzącym nie milkną komentarze o dzwonku alarmowym i klęsce prawicy, ale wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik stwierdził, że skoro ich kandydat zdobył ponad 10 procent głosów, to na takie same poparcie może liczyć jego partia w wyborach parlamentarnych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie skomentował wyniku wyborów na prezydenta miasta Rzeszowa. Głos w tej sprawie zabierają jednak inni politycy Zjednoczonej Prawicy.

- Jest trochę klęska prawicy - przyznał poseł PiS Marek Suski na antenie RMF FM. - To jest żółte światełko - ocenił poseł Porozumienia Jan Strzeżek.

W obozie dobrej zmiany trwa wojna domowa, także w sprawie Rzeszowa. Dominuje brak zaufania. PiS poparło w wyborach w Rzeszowie Ewę Leniart, a Solidarna Polska - Marcina Warchoła. Porozumienie Jarosława Gowina także wsparło kandydata Solidarnej Polski, na złość PiS-owi - to zbyt zagmatwana układanka, by mogła zakończyć się dobrze.

Solidarna Polska testowała samodzielny start w wyborach, odbierając przy tym szansę kandydatce PiS-u Ewie Leniart.

- Ludzie zagłosowali na szyld Solidarnej Polski - ocenił Michał Wójcik, poseł Solidarnej Polski. - Co dziesiąty Polak dzisiaj zagłosowałby na formację, której jestem wiceprezesem - stwierdził, komentując fakt, że Marcin Warchoł zdobył 10,72 procent głosów. Dla porównania, Ewa Leniart zdobyła 23,62 procent głosów, a Konrad Fijołek - 56,51 procent.

Czytaj więcej: Pełne wyniki wyborów na prezydenta miasta Rzeszowa

Atmosfera w obozie władzy robi się jeszcze gorsza, gdy Jarosław Gowin oskarża PiS o atak na klasę średnią, czyli mieszkańców miast takich jak Rzeszów. - Bez klasy średniej trudno będzie nam wygrać następne wybory parlamentarne - ocenił Jarosław Gowin.

- Te propozycje, które pojawiły się w Polskim Ładzie, nie do końca wszystkich przekonały - zdiagnozowała rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka.

"Da się wygrać, jeżeli współdziałamy"

Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że duże miasta to nie ich specjalność, bo rządzi w nich głównie opozycja. W niedzielę odbyły się też wybory uzupełniające w ponad stu miejscowościach. Między innymi w Drobinie, Warlubiu, Boguszowie, Gorcach i Kątach Wrocławskich kandydaci PiS-u przegrywali.

Dla opozycji to sygnał, że przy jedności wyborczej prawdziwego kryzysu po ich stronie nie ma. - Dobry powiew wiatru, nadziei, który był nam potrzebny - skomentował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem profesora Rafała Chwedoruka w kontekście opozycji możemy mówić jedynie o "kryzysie relacji międzypartyjnych". - W żadnym razie nie jest to kryzys związany z deficytem poparcia społecznego - wyjaśnił politolog.

Koncepcja samorządów jako przeciwwagi dla PiS-u została w Rzeszowie poparta dowodami - podkreślają politycy opozycji.

- Jestem absolutnie przekonany, że to jest pierwszy krok na drodze do odsunięcia PiS-u od władzy. To też pokazuje, że w momencie, kiedy cała opozycja jest razem, kiedy jest wspierana przez wszystkich samorządowców, to wtedy można liczyć na tak duży sukces - stwierdził Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

- Da się wygrać. W Rzeszowie pokazaliśmy, że da się wygrać, jeżeli współdziałamy - ocenił Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Powtórzmy pakt senacki - apeluje prezes PSL. Najpierw wygrywajmy, dopiero potem się dzielmy - słychać z kolei w Sejmie. - Problem polega na tym, że nikt na opozycji nie chce się dać zwasalizować, tylko powinno być partnerstwo - wyjaśnił Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

- Wiemy, że żadne porozumienie się nie uda wtedy, kiedy ta relacja nie będzie partnerska - zapewnił Jan Grabiec, poseł Platformy Obywatelskiej.

W Sejmie można usłyszeć, że żadnych przyśpieszonych wyborów nie będzie, bo Prawo i Sprawiedliwość już się na to nie odważy.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN