"Za lekcje religii powinien płacić Kościół". Barbara Nowacka przedstawia projekt

06.01.2019 | "Za lekcje religii powinien płacić Kościół". Barbara Nowacka przedstawia projekt
06.01.2019 | "Za lekcje religii powinien płacić Kościół". Barbara Nowacka przedstawia projekt
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
06.01.2019 | "Za lekcje religii powinien płacić Kościół". Barbara Nowacka przedstawia projektJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Barbara Nowacka zapowiada kampanię z postulatami o świeckie państwo. Inicjatywa Polska sprzeciwia się finansowaniu z budżetu państwa lekcji religii i ubezpieczeń księży. Projekt ustawy jest gotowy.

Przed budynkiem Sejmu Barbara Nowacka zaprezentowała w niedzielę pomysł na głębszy rozdział państwa od kościoła. Tak rozpoczęła ten rok wyborczy.

- Polsce bardzo potrzeba rozdziału Kościoła od państwa. Potrzeba świeckości. Uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone - przekonywała.

Ten pierwszy etap w największym skrócie ogranicza się do tego, że za lekcje religii powinien płacić Kościół, za pensje katechetów też, za ubezpieczenia księży też. Religia może zostać w szkole, ale powinna być przedmiotem dodatkowym, na końcu albo na początku dnia lekcyjnego.

Miliard czterysta milionów złotych rocznie - tyle teraz kosztuje religia w szkołach, obowiązkowa, w obecnym wymiarze godzin i wynagrodzeń finansowanych przez państwo.

- Uczniowie w sumie mają dużo mniej lekcji biologii, chemii, fizyki, a na rynku pracy tak naprawdę nie liczy się umiejętność dobrego pomodlenia się czy głębokiej wiary - stwierdziła Barbara Nowacka.

- Ogromne pieniądze na składki emerytalne, rentowe na księży, i dodatkowe pieniądze na budowanie imperium Rydzyka. Po prostu dość. Dlatego dzisiaj rozpoczynamy zbiórkę, strona już działa, zapraszamy wszystkich do podpisywania się pod naszą petycją - apelował Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej.

Różne opinie

- Religia to jest obszar czy przestrzeń ważna dla bytu ludzkiego. Równie ważna jak inne dziedziny wiedzy czy nauki, i w ramach obowiązkowego systemu edukacyjnego jest naturalne, że również i tej przestrzeni nauczamy - stwierdził wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, komentując program Inicjatywy Polskiej.

Według konkordatu religia wcale nie musi być obowiązkowa, nie musi być wliczana do średniej, nie musi być jej więcej niż innych przedmiotów. Tak jednak jest i PiS chce to utrzymać. Platforma Obywatelska jest gotowa rozmawiać, a Nowoczesna zapewnia, że idzie razem z Barbarą Nowacką, albo i nawet przed nią w tej sprawie.

- Nie może być tak, że w ustawie o ziemi są wpisywane specjalne uprawnienia dla Kościoła. W ustawie "lex Szyszko" były specjalne uprawnienia dla Kościoła. Nie może być tak, że także na to, czy in vitro jest dofinansowywane czy nie, wpływa ideologia Kościoła. Nowoczesna jest zdecydowanie za rozdziałem Kościoła i państwa, dlatego że Kościołowi jesteśmy winni szacunek, a nie uległość - oceniła szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- Mamy coraz więcej religii, i to jeszcze w środku zajęć, więc rzeczywiście myślę, że to wymaga uregulowania - stwierdził poseł PO Andrzej Halicki. - Próba wywołania kolejnej wojny ideologicznej. Widać, że opozycji bardzo na tym zależy - skomentował poseł PiS Jacek Sasin.

W 2019 roku - roku nieustannej kampanii wyborczej - relacje państwo-kościół będą jednym z głównych tematów. Nie tylko za sprawą zwolenników jego świeckości. Także ze względu na to, że Kościół, a na pewno środowisko ojca Rydzyka, ma ambicje polityczne i realizuje je z aktywnym udziałem rządzącej partii i rządu, i prezydenta.

- Nie widzę takiego niebezpieczeństwa, bo nie ma dzisiaj w Polsce takiej sytuacji, żeby Kościoły dyktowały to, jak jest Polska rządzona - stwierdził Jacek Sasin.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS