Koniec strajku w LOT. "Spór będzie trwał", ale jest i porozumienie

01.11.2018 | Koniec strajku w LOT. "Spór będzie trwał", ale jest i porozumienie
01.11.2018 | Koniec strajku w LOT. "Spór będzie trwał", ale jest i porozumienie
Arleta Zalewska | Fakty TVN
01.11.2018 | Koniec strajku w LOT. "Spór będzie trwał", ale jest i porozumienieArleta Zalewska | Fakty TVN

Koniec strajku w LOT. Jest porozumienie, choć spór trwa. Wszyscy dyscyplinarnie zwolnieni wracają do pracy, więc wszystkie samoloty wracają do latania. I to dobra wiadomość dla pasażerów.

15 dnia strajku już nie będzie - to dobra i długo wyczekiwana wiadomość dla pasażerów. - Strajk uznajemy za zakończony. Porozumienie jest zawarte. 7 listopada przystępujemy do dalszych rozmów - mówi Adrian Kubicki, rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT. W praktyce oznacza to zawieszenie broni na 24 miesiące. To czas na rozmowy, polubowne rozwiązania sporów - bez groźby strajku. Wszystko pod warunkiem przestrzegania prawa i warunków porozumienia. - Zakończyliśmy strajk, ale spór będzie trwał. Będziemy negocjować regulamin wynagradzania - zapowiada Agnieszka Szelągowska, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego.

Emocjonalne negocjacje

Z holu siedziby Polskich Linii Lotniczych znikają protestujący, bo stronie związkowej i władzom LOT-u udało się podpisać porozumienie - zgodnie z którym - do pracy wraca przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monika Żelazik. To od jej zwolnienia zaczął się strajk. Uchylono też naganę dla szefa Związku Pilotów Komunikacyjnych. Już wcześniej do pracy przywrócono 67 osób dyscyplinarnie zwolnionych za udział w nielegalnym - zdaniem władz spółki - strajku. - Wierzymy, że już nigdy w Polskich Liniach nie dojdzie do strajku - mówi Adam Rzeszot, szef Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych Polskich Linii Lotniczych LOT i dodaje, że "co nie znaczy, że dzień 18 października nie zostanie wpisany jako czarny dzień w historii Polskich Linii Lotniczych LOT".

Emocje były wpisane w ten spór od początku strajku. Zaczęło się od zwolnienia szefowej związków zawodowych personelu, potem prezes zwolnił dyscyplinarnie kolejnych protestujących. Po awanturze o dostęp wyrzuconych z pracy do toalet i wezwaniu do zapłaty kosztów odwołanego z powodu strajku lotu, które miał ponieść pilot, który odmówił rejsu - protestujący zażądali dymisji samego prezesa LOT-u. Nawet wtedy, gdy obie strony usiadły wreszcie do stołu. Emocje nie opadły. - Ludzie wracają we łzach... Tak to jest rozmawiać z tym zarządem - opowiada Monika Żelazik. 3 dni później udało się ostatecznie dojść do porozumienia. Negocjacje zakończyły się o drugiej w nocy. Obie strony zgodziły się na jeszcze jeden ważny dla załogi punkt, a mianowicie LOT zobowiązał się do "nie dochodzenia od organizatorów kierujących strajkiem lub uczestników strajku roszczeń pieniężnych związanych z akcją strajkową". Z powodu strajku łącznie odwołano 130 na 4600 planowanych w tym czasie rejsów.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN