Koniec strajku w LOT. "Spór będzie trwał", ale jest i porozumienie

01.11.2018 | Koniec strajku w LOT. "Spór będzie trwał", ale jest i porozumienie
01.11.2018 | Koniec strajku w LOT. "Spór będzie trwał", ale jest i porozumienie
Arleta Zalewska | Fakty TVN
01.11.2018 | Koniec strajku w LOT. "Spór będzie trwał", ale jest i porozumienieArleta Zalewska | Fakty TVN

Koniec strajku w LOT. Jest porozumienie, choć spór trwa. Wszyscy dyscyplinarnie zwolnieni wracają do pracy, więc wszystkie samoloty wracają do latania. I to dobra wiadomość dla pasażerów.

15 dnia strajku już nie będzie - to dobra i długo wyczekiwana wiadomość dla pasażerów. - Strajk uznajemy za zakończony. Porozumienie jest zawarte. 7 listopada przystępujemy do dalszych rozmów - mówi Adrian Kubicki, rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT. W praktyce oznacza to zawieszenie broni na 24 miesiące. To czas na rozmowy, polubowne rozwiązania sporów - bez groźby strajku. Wszystko pod warunkiem przestrzegania prawa i warunków porozumienia. - Zakończyliśmy strajk, ale spór będzie trwał. Będziemy negocjować regulamin wynagradzania - zapowiada Agnieszka Szelągowska, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego.

Emocjonalne negocjacje

Z holu siedziby Polskich Linii Lotniczych znikają protestujący, bo stronie związkowej i władzom LOT-u udało się podpisać porozumienie - zgodnie z którym - do pracy wraca przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monika Żelazik. To od jej zwolnienia zaczął się strajk. Uchylono też naganę dla szefa Związku Pilotów Komunikacyjnych. Już wcześniej do pracy przywrócono 67 osób dyscyplinarnie zwolnionych za udział w nielegalnym - zdaniem władz spółki - strajku. - Wierzymy, że już nigdy w Polskich Liniach nie dojdzie do strajku - mówi Adam Rzeszot, szef Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych Polskich Linii Lotniczych LOT i dodaje, że "co nie znaczy, że dzień 18 października nie zostanie wpisany jako czarny dzień w historii Polskich Linii Lotniczych LOT".

Emocje były wpisane w ten spór od początku strajku. Zaczęło się od zwolnienia szefowej związków zawodowych personelu, potem prezes zwolnił dyscyplinarnie kolejnych protestujących. Po awanturze o dostęp wyrzuconych z pracy do toalet i wezwaniu do zapłaty kosztów odwołanego z powodu strajku lotu, które miał ponieść pilot, który odmówił rejsu - protestujący zażądali dymisji samego prezesa LOT-u. Nawet wtedy, gdy obie strony usiadły wreszcie do stołu. Emocje nie opadły. - Ludzie wracają we łzach... Tak to jest rozmawiać z tym zarządem - opowiada Monika Żelazik. 3 dni później udało się ostatecznie dojść do porozumienia. Negocjacje zakończyły się o drugiej w nocy. Obie strony zgodziły się na jeszcze jeden ważny dla załogi punkt, a mianowicie LOT zobowiązał się do "nie dochodzenia od organizatorów kierujących strajkiem lub uczestników strajku roszczeń pieniężnych związanych z akcją strajkową". Z powodu strajku łącznie odwołano 130 na 4600 planowanych w tym czasie rejsów.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla kościołów. W sprawie likwidacji funduszu koalicja była zgodna, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS