Koniec problemu Unii z nielegalną imigracją? Frontex pokazuje dane


Fala migrantów przestaje płynąć do Unii Europejskiej. Jak wynika z najnowszego raportu agencji Frontex, spada liczba osób, którzy nielegalnie przekraczają granice Unii. Choć zdaniem ekspertów nie ma już kryzysu imigracyjnego, to ten temat wciąż wpływa na debatę publiczną w wielu krajach Wspólnoty.

Setki tysięcy uchodźców zalewających Europę - te obrazy sprzed ponad trzech lat dla wielu europejczyków stały się traumą. W wielu krajach wciąż kształtują polityczną debatę. Tyle, że rzeka migrantów zamieniła się w strumyk.

- Udało się o blisko 90 procent, poprzez ochronę granicy zewnętrznej, zredukować nielegalną migrację. Prawdziwym rozwiązaniem jest nie używanie migracji w spotach wyborczych, tylko skuteczna ochrona granicy zewnętrznej - mówi Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

To pokazują dane z najnowszego raportu Frontexu - unijnej agencji zajmującej się ochroną granic Wspólnoty. Do września tego roku granice Unii nielegalnie przekroczyło 100 tysięcy osób, a na całej wschodniej granicy Wspólnoty nielegalnych migrantów zarejestrowano jedynie siedmiuset. Porównanie tych liczb do danych z 2015 roku, kiedy nielegalnie granicę Unii przekroczyło 1 milion 200 tys. osób, pokazuje jak zmniejszyła się skala problemu.

Spadek poziomu problemu

- Poziom jest dużo, dużo niższy niż w latach poprzednich. Jest niższy o jedna trzecią niż w roku poprzednim i stanowi mniej niż 1/10 tego, z czym mieliśmy do czynienia w 2015 roku - podaje Ewa Moncure z Europejska Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

Co nie oznacza, że chętni by przekroczyć granicę Unii zupełnie zniknęli. Wciąż próbują dostawać się przez Morze Śródziemne do Hiszpanii, czy przez Bośnię do Chorwacji. - Ten szlak jest teraz bardzo aktywny. Oczywiste jest, że przemytnicy chcą przerzucić jak najwięcej ludzi przed nadejściem zimy - mówi Mijo Krešić, wiceminister ds. bezpieczeństwa Bośni i Hercegowiny.

Unia Europejska uszczelniła granice, porzuciła krytykowany pomysł przymusowego rozdziału uchodźców. Stawia na rejestrację migrantów i pomoc poza granicami wspólnoty.

Likwidacja problemu

- Te procedury i te propozycje idą we właściwym kierunku. Nasza pozycja negocjacyjna, którą twardo utrzymywaliśmy przed wiele miesięcy, przebiła się - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Dla ograniczenia napływu imigrantów kluczowe było porozumienie z Turcją. To działa, więc Unia poszukuje kolejnych sojuszników za swoimi granicami, którzy pomogą je uszczelnić. Zaawansowane rozmowy trwają już z Egiptem, a na brukselskim spotkaniu zdecydowano, że w lutym właśnie w tym kraju odbędzie się wyjątkowy szczyt Unii z Ligą Państw Arabskich, który może być decydujący dla zamknięcia szlaków przemytniczych.

Zamknięcie przemytniczych szlaków powstrzyma napływ nielegalnych imigrantów. Nie wiadomo jednak czy powstrzyma antyimigranckie nastroje w wielu europejskich krajach. - Problemem jest to, że wiele osób wciąż myśli, że kryzys migracyjny trwa. Nie ma kryzysu, liczby to pokazują. Kryzys był w 2015 roku i nigdy nie może się powtórzyć - mówi Cai-Göran Alexander Stubb, były premier Finlandii i kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Unijni przywódcy zapowiadają, że celem jest ograniczenie nielegalnej migracji do zera.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS