Urząd wypełni za nas PIT. "Duża wygoda dla podatników"

12.02.2019 | Urząd wypełni za nas PIT. "Duża wygoda dla podatników"
12.02.2019 | Urząd wypełni za nas PIT. "Duża wygoda dla podatników"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
12.02.2019 | Urząd wypełni za nas PIT. "Duża wygoda dla podatników"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Już nie będzie potrzebny samouczek ani księgowa - zeznanie podatkowe wypełni za nas urzędnik skarbówki. Będzie miał dostęp do dokumentów, a podatnik - gdy zobaczy w internecie wypełniony PIT - będzie mógł zaakceptować go lub poprawić.

W skrócie - informatyka weszła do urzędów skarbowych, i to z przytupem. Dwa druki, z którymi w okolicach kwietnia musiał się zmierzyć każdy kto płaci podatki - od tego roku dla większości podatników, będą miały wartość najwyżej sentymentalną.

- Już nie trzeba drukować, już nie trzeba się zastanawiać, co wpisać. Tak naprawdę robimy to za podatnika - wyjaśnia Paweł Jurek z ministerstwa finansów.

- Jest to duża wygoda dla podatników. Musimy zachęcić, bo jest to bezpieczeństwo dla podatników i oszczędność czasu - tak zmiany podsumowuje Katarzyna Bitner z I Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Pigułka wiedzy

Skoro urzędnicy tak gorąco to reklamują, to krótki przewodnik dla podatnika. Krok po kroku. Po pierwsze - nie należy się zdziwić, jeśli w skrzynce znajdzie się PIT 11. Pracodawca, dalej będzie je wysyłał, ale kopertę - nawet bez otwierania - można wrzucić do szuflady.

- W tym momencie faktycznie można to potraktować jako formę pamiątkową - podkreśla Paweł Jurek z ministerstwa finansów.

Ani PIT-a 37, ani tego z numerem 38 nie trzeba już wysyłać do urzędu. Urząd wypełnia formularz za nas! Znika zatem koszmar wszystkich, którym te tabelki kojarzą się z corocznym bólem głowy.

Kto jednak chce zaspokoić ciekawość, może włączyć komputer, wejść na stronę podatki.gov.pl - będzie działać od piątku - potwierdzić swoją tożsamość w kilku krokach i zobaczyć wypełniony już PIT. Jeśli komuś się nie chce, nie musi. PIT wówczas będzie i tak potraktowany jako PIT "złożony".

Ulgi

Sprawa najważniejsza - jeżeli ktoś korzysta z ulg i chce odzyskać część zapłaconego podatku - powinien jednak do swego PIT-a zajrzeć.

- Podatnik będzie mógł edytować zeznanie podatkowe, czyli ewentualnie uzupełnić dodatkowe ulgi, z jakich chciałby skorzystać - wyjaśnia Monika Radecka z Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany.

Urząd skarbowy nie wie, czy korzystamy, czy nie, z jakichś ulg - jednej lub więcej. Jeśli korzystamy, trzeba wejść na tę stronę, do swojego zeznania i wpisać wysokość ulgi. Na internet, na dzieci, na sprzęt rehabilitacyjny, czy na leki.

A co z naszym jednym procentem? Jeśli nic nie zmienimy - trafi tam, gdzie w zeszłym roku. Ale to - też w internecie można zmienić. Jeśli ktoś ma sentyment do papieru lub nie ma dostępu do internetu, może zeznanie złożyć drogą tradycyjną. Od przyszłego roku, PIT-ów nie będą musieli wysyłać także ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS