Urząd wypełni za nas PIT. "Duża wygoda dla podatników"

12.02.2019 | Urząd wypełni za nas PIT. "Duża wygoda dla podatników"
12.02.2019 | Urząd wypełni za nas PIT. "Duża wygoda dla podatników"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
12.02.2019 | Urząd wypełni za nas PIT. "Duża wygoda dla podatników"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Już nie będzie potrzebny samouczek ani księgowa - zeznanie podatkowe wypełni za nas urzędnik skarbówki. Będzie miał dostęp do dokumentów, a podatnik - gdy zobaczy w internecie wypełniony PIT - będzie mógł zaakceptować go lub poprawić.

W skrócie - informatyka weszła do urzędów skarbowych, i to z przytupem. Dwa druki, z którymi w okolicach kwietnia musiał się zmierzyć każdy kto płaci podatki - od tego roku dla większości podatników, będą miały wartość najwyżej sentymentalną.

- Już nie trzeba drukować, już nie trzeba się zastanawiać, co wpisać. Tak naprawdę robimy to za podatnika - wyjaśnia Paweł Jurek z ministerstwa finansów.

- Jest to duża wygoda dla podatników. Musimy zachęcić, bo jest to bezpieczeństwo dla podatników i oszczędność czasu - tak zmiany podsumowuje Katarzyna Bitner z I Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Pigułka wiedzy

Skoro urzędnicy tak gorąco to reklamują, to krótki przewodnik dla podatnika. Krok po kroku. Po pierwsze - nie należy się zdziwić, jeśli w skrzynce znajdzie się PIT 11. Pracodawca, dalej będzie je wysyłał, ale kopertę - nawet bez otwierania - można wrzucić do szuflady.

- W tym momencie faktycznie można to potraktować jako formę pamiątkową - podkreśla Paweł Jurek z ministerstwa finansów.

Ani PIT-a 37, ani tego z numerem 38 nie trzeba już wysyłać do urzędu. Urząd wypełnia formularz za nas! Znika zatem koszmar wszystkich, którym te tabelki kojarzą się z corocznym bólem głowy.

Kto jednak chce zaspokoić ciekawość, może włączyć komputer, wejść na stronę podatki.gov.pl - będzie działać od piątku - potwierdzić swoją tożsamość w kilku krokach i zobaczyć wypełniony już PIT. Jeśli komuś się nie chce, nie musi. PIT wówczas będzie i tak potraktowany jako PIT "złożony".

Ulgi

Sprawa najważniejsza - jeżeli ktoś korzysta z ulg i chce odzyskać część zapłaconego podatku - powinien jednak do swego PIT-a zajrzeć.

- Podatnik będzie mógł edytować zeznanie podatkowe, czyli ewentualnie uzupełnić dodatkowe ulgi, z jakich chciałby skorzystać - wyjaśnia Monika Radecka z Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany.

Urząd skarbowy nie wie, czy korzystamy, czy nie, z jakichś ulg - jednej lub więcej. Jeśli korzystamy, trzeba wejść na tę stronę, do swojego zeznania i wpisać wysokość ulgi. Na internet, na dzieci, na sprzęt rehabilitacyjny, czy na leki.

A co z naszym jednym procentem? Jeśli nic nie zmienimy - trafi tam, gdzie w zeszłym roku. Ale to - też w internecie można zmienić. Jeśli ktoś ma sentyment do papieru lub nie ma dostępu do internetu, może zeznanie złożyć drogą tradycyjną. Od przyszłego roku, PIT-ów nie będą musieli wysyłać także ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Były dotacje, jest wezwanie do zwrotu pieniędzy. Ponad dwa miliony złotych muszą oddać niektóre organizacje, którym środki przyznał Narodowy Instytut Wolności. Nadzorował go ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Audyt wykazał wiele nieprawidłowości. Dotacje często trafiały do organizacji powiązanych z politykami PiS-u. Zwolnionych zostało 700 ekspertów Instytutu, nominowanych przez Piotra Glińskiego.

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS