Mieszkają tuż za linią frontu. "Na serie z broni maszynowej już nawet nie zwracamy uwagi"

23.01.2022 | Mieszkają tuż za linią frontu. "Na serie z broni maszynowej już nawet nie zwracamy uwagi"
23.01.2022 | Mieszkają tuż za linią frontu. "Na serie z broni maszynowej już nawet nie zwracamy uwagi"
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
23.01.2022 | Mieszkają tuż za linią frontu. "Na serie z broni maszynowej już nawet nie zwracamy uwagi"Andrzej Zaucha | Fakty TVN

Ukraińcom mieszkającym tuż przy linii frontu codziennie grozi śmierć z rąk prorosyjskich separatystów. Strzały z moździerzy bywają śmiertelnie groźne, ale na serie z karabinów maszynowych - jak mówią - przestali już zwracać uwagę. Jednocześnie podkreślają, że chcą walczyć o swój kraj i wierzą, że ukraińska armia z pomocą Zachodu będzie w stanie powstrzymać rosyjską inwazję

Na Ukrainie przy linii frontu śmierć czai się na każdym kroku. Posiadanie kamizelki kuloodpornej i kasku jest tam konieczne. W każdej chwili może dojść do prowokacji i ostrzału ze strony separatystów. Ukraińscy żołnierze spędzają na froncie bez przerwy od sześciu do dziewięciu miesięcy. Z rodzinami i przyjaciółmi widują się rzadko. - Przeciwnik cały czas prowadzi prowokacyjne ostrzały, próbując w ten sposób zadać nam straty - mówi płk Serhij Postupalski, dowódca 24. brygady zmechanizowanej.

Tuż za linią ukraińskich okopów zaczyna się wioska. Mieszka tam 850 mieszkańców. W domach najbliżej linii frontu okna i dachy są posiekane kulami i odłamkami. - Przyzwyczailiśmy się. Na drobne ostrzały, na serie z broni maszynowej już nawet nie zwracamy uwagi - mówi Natalia, mieszkanka wioski Wierchnietorieckie.

Sierhij Dejneka ze swoją żoną Lubą mieszkają zaledwie kilometr od pozycji separatystów. Ciężko pracują, by przeżyć. W niewielkich szklarniach uprawiają kwiaty i cytrusy. - Trafili w szklarnię, żona na szczęście uciekła. Pocisk moździerzowy spadł 15 metrów od niej. Wygląda, że Anioł Stróż stał tuż za nią - opowiada rolnik.

Sierhij i Luba mówią, że nie mają dokąd pojechać, że są za starzy na to, by zaczynać wszystko od początku. Są ukraińskimi patriotami. W swojej wiosce mogą pomagać żołnierzom. - Wojna zjednoczyła naród. Gdy się zaczęła, w obronie ojczyzny stanęli wszyscy. I starzy i młodzi - tłumaczy Luba Dejneka.

Wiara i jedność

Tej jedności Władimir Putin nie przewidział, gdy osiem lat temu rozpoczynał wojnę z Ukrainą. Wtedy wielu mieszkańców miało prorosyjskie poglądy. Ale szybko się to zmieniło. Wystarczyło, że zobaczyli jak wyglądała chociażby szkoła podstawowa w Siemionowce po kilku miesiącach w rękach separatystów. Dach zniszczony został przez artylerię, wokół budynku powstały okopy. Wspierani przez Rosjan "ochotnicy" spalili część mebli i książki ze szkolnej biblioteki.

- Serce się ściskało, gdy widziałem, że wszystko płonie na ognisku. To straszne - wspomina Sierhij Borysienko, dyrektor szkoły w Siemionowce.

Dyrektor szkoły ma 66 lat, ale wybiera się na front, jeśli znów wybuchnie wojna. Zmusił miejscowe władze, by - mimo jego wieku - wpisały go na listę ochotników. - Jeśli znów przyjdą, chwycę za broń i naprzód. Zdrowia już nie ma, ale będę chociaż mięsem armatnim. Może chociaż jednemu dam wycisk - mówi.

Ukraińcy wierzą, że ich armia z pomocą Zachodu będzie w stanie powstrzymać rosyjską inwazję.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS