TVN7 wciąż bez przedłużonej koncesji. "Nie wiadomo, co jest problemem"

09.02.2022 | TVN7 wciąż bez koncesji. "Nie wiadomo, co jest problemem"
09.02.2022 | TVN7 wciąż bez koncesji. "Nie wiadomo, co jest problemem"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
09.02.2022 | TVN7 wciąż bez koncesji. "Nie wiadomo, co jest problemem"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Stacja TVN7 to darmowa rozrywka bez wychodzenia z domu. W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wniosek o przedłużenie koncesji został złożony już ponad rok temu, ale wciąż nie został rozpatrzony pozytywnie, a czas mija 25 lutego. - Oferta jest znakomita i to nie oferta jest problemem. Nie wiadomo, co jest problemem - mówi dyrektor programowy TVN Edward Miszczak. W Radzie wciąż brakuje jednego głosu "za".

Powtarza się sytuacja sprzed kilku miesięcy, kiedy toczyła się walka o koncesję dla TVN24. Teraz chodzi o kanał TVN7, którego koncesja na nadawanie naziemne wygasa 25 lutego.

- Władza przegrała lex TVN, to będzie się mściła w inny sposób. To są ludzie mściwi - ocenia Bartosz T. Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Ustawa lex TVN uderzała w najważniejszą amerykańską inwestycję w Polsce i nakazywała firmie Discovery sprzedaż większości udziałów w ciągu sześciu miesięcy. Jednak 27 grudnia 2021 roku prezydent Andrzej Duda ustawę zawetował.

- Prezydent nie tylko zawetował, ale również precyzyjnie uzasadnił to weto - przypomina Juliusz Braun, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i członek Rady Mediów Narodowych.

- Państwo polskie nie tak dawno w majestacie prawa udzieliło zgody (...) na emisję telewizyjną. Trzeba sobie zadać pytanie, w jakim stopniu jest to uderzenie w coś, co nazywamy interesami w toku - argumentował weto prezydent Duda.

TVN7 to program wyłącznie rozrywkowy, a przede wszystkim dostępny za darmo. Nie potrzeba kablówki, za którą trzeba płacić, żeby obejrzeć serial. Nie potrzeba anten satelitarnych, by obejrzeć film. Nie trzeba płacić za streaming, by obejrzeć reality show.

- Oferta jest znakomita i to nie oferta jest problemem. Nie wiadomo, co jest problemem - mówi dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

Koncesja TVN7 wygasa za 16 dni

Obecna koncesja dla TVN7 wygasa 25 lutego. Wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jej przedłużenie został złożony przez TVN Grupa Discovery 22 grudnia 2020 roku. Minął ponad rok, a KRRiT wciąż nie podjęła decyzji.

- Głosy rozłożyły się tak jak poprzednio, to znaczy trzy do dwóch - poinformowała po wtorkowym posiedzeniu Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Rada podejmuje uchwały większością kwalifikowaną dwóch trzecich - zatem co najmniej czterech z pięciu członków Rady musi być za uchwałą, by została podjęta.

Jak podkreślają eksperci, decyzja o ponownym przyznaniu koncesji stacji, która już ją posiada, jest najprostszą z możliwych decyzji administracyjnych.

- Wystarczy tylko sprawdzić, czy nadawca, wykonując koncesję, nie łamał prawa. Jeżeli tego nie robił, to koncesja jest niemalże automatycznie przedłużana - wyjaśnia Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Jest naprawdę trudno znaleźć uzasadnienie dla takiej przewlekłości postępowania. Nie znajduję uzasadnienia ani w przepisach prawnych, ani w standardach, które powinny wiązać każdy urząd - zaznacza Mikołaj Sowiński, pełnomocnik TVN Grupa Discovery.

Apel do widzów

Sytuacja jest podobna jak w przypadku TVN24, kiedy KRRiT zwlekała z przyznaniem koncesji niemal do ostatniego dnia. Nie chodzi tu tylko o wątpliwości prawne.

- Nasza władza ma problem z TVN-em, ma problem w ogóle z wolnymi mediami - uważa Bartosz T. Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Kanał informacyjny TVN24 od lat uwiera władzę, bo patrzy jej na ręce, nie poddaje się naciskom i pokazuje to, co władza chciałaby ukryć. Nie udało się go uciszyć, więc teraz uciszony może zostać kanał TVN7 - choć z polityką nie ma nic wspólnego.

- Po prostu zwykłe, zwykłe dogryzanie, nękanie - uważa Marek Twaróg, redaktor naczelny Press.pl.

W obronie wolnych mediów i prawa do wyboru, kiedy chodziło o lex TVN, obywatele wyszli na ulice. Skutecznie, bo prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, powołując się właśnie na opinie ludzi. - Kolejne spory nie są nam tak naprawdę potrzebne - argumentował prezydent.

Kolejne posiedzenie KRRiT w sprawie koncesji dla TVN7 ma odbyć się w czwartek. - Czekamy na ten jeden głos - tłumaczy Teresa Brykczyńska, rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Dyrektor programowy TVN zaapelował do widzów o wysyłanie maili do KRRiT w sprawie koncesji TVN7, na adres skargi@krrit.gov.pl. - Możemy prosić widzów o wsparcie i to jest nasz gorący apel, żeby wysyłać te maile do Krajowej Rady - powiedział Edward Miszczak.

W sprawie lex TVN, koncesji dla TVN24 i teraz koncesji dla TVN7 chodzi o to samo - o wolne media i obronę prawa do wyboru.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Jarosław Kaczyński twierdzi, że "opcja europejska" chce "zniszczyć religię" i "zrobić z ludzi zwierzęta". Przekonuje wyborców, że wolność na Zachodzie się cofa. Donaldowi Tuskowi te słowa kojarzą się z Putinem. Dlaczego w kampanii pojawia się temat religii? Bo prezydent Warszawy zdecydował, że urzędy miejskie, jako neutralne światopoglądowo, nie powinny eksponować religijnych symboli.

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Źródło:
Fakty TVN

17 maja nie było góralskich bryczek na drodze do Morskiego Oka, ale nie dlatego, że ich już nie będzie, a dlatego, że o losie przeciążonych wciąż koni fiakrzy rozmawiali z ministrą środowiska. Jaki jest efekt? Koni nie zastąpią meleksy, ale będzie im trochę lżej.

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest ścigany przez prokuraturę. Były sędzia, który uciekł na Białoruś, jest poszukiwany na szczeblu krajowym. Kolejnym krokiem może być Europejski Nakaz Aresztowania. Sam Szmydt bryluje w białoruskich reżimowych mediach. W sprawie pojawia się też nowy wątek. Jak ujawnia "Gazeta Wyborcza", tajemnicza bizneswoman, która była zameldowana w tym samym mieszkaniu co Szmydt, przepadła.

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Źródło:
Fakty po Południu

Marzenie dilerów, koszmar uzależnionych. Fentanyl zabija na masową skalę. Kolejny rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania tego narkotyku i choć są podejmowane próby walki z epidemią, to za wcześnie by mówić, że są skuteczne. A problem rozlewa się po całym świecie. Dotyczy także Europy, także Polski.

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Camp Miron w Balicach to najbardziej wysunięta na wschód baza amerykańskich sił specjalnych w Europie. Na stałe stacjonować tam będzie około 200 amerykańskich żołnierzy i to nie jedyny element zwiększania bezpieczeństwa Polski. Do bazy w Mirosławcu dotarły kolejne drony Bayraktar. A na poligonie w Drawsku polscy żołnierze ćwiczyli razem z wojskami brytyjskimi i amerykańskimi.

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS