TVN7 wciąż bez przedłużonej koncesji. "Nie wiadomo, co jest problemem"

09.02.2022 | TVN7 wciąż bez koncesji. "Nie wiadomo, co jest problemem"
09.02.2022 | TVN7 wciąż bez koncesji. "Nie wiadomo, co jest problemem"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
09.02.2022 | TVN7 wciąż bez koncesji. "Nie wiadomo, co jest problemem"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Stacja TVN7 to darmowa rozrywka bez wychodzenia z domu. W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wniosek o przedłużenie koncesji został złożony już ponad rok temu, ale wciąż nie został rozpatrzony pozytywnie, a czas mija 25 lutego. - Oferta jest znakomita i to nie oferta jest problemem. Nie wiadomo, co jest problemem - mówi dyrektor programowy TVN Edward Miszczak. W Radzie wciąż brakuje jednego głosu "za".

Powtarza się sytuacja sprzed kilku miesięcy, kiedy toczyła się walka o koncesję dla TVN24. Teraz chodzi o kanał TVN7, którego koncesja na nadawanie naziemne wygasa 25 lutego.

- Władza przegrała lex TVN, to będzie się mściła w inny sposób. To są ludzie mściwi - ocenia Bartosz T. Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Ustawa lex TVN uderzała w najważniejszą amerykańską inwestycję w Polsce i nakazywała firmie Discovery sprzedaż większości udziałów w ciągu sześciu miesięcy. Jednak 27 grudnia 2021 roku prezydent Andrzej Duda ustawę zawetował.

- Prezydent nie tylko zawetował, ale również precyzyjnie uzasadnił to weto - przypomina Juliusz Braun, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i członek Rady Mediów Narodowych.

- Państwo polskie nie tak dawno w majestacie prawa udzieliło zgody (...) na emisję telewizyjną. Trzeba sobie zadać pytanie, w jakim stopniu jest to uderzenie w coś, co nazywamy interesami w toku - argumentował weto prezydent Duda.

TVN7 to program wyłącznie rozrywkowy, a przede wszystkim dostępny za darmo. Nie potrzeba kablówki, za którą trzeba płacić, żeby obejrzeć serial. Nie potrzeba anten satelitarnych, by obejrzeć film. Nie trzeba płacić za streaming, by obejrzeć reality show.

- Oferta jest znakomita i to nie oferta jest problemem. Nie wiadomo, co jest problemem - mówi dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

Koncesja TVN7 wygasa za 16 dni

Obecna koncesja dla TVN7 wygasa 25 lutego. Wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jej przedłużenie został złożony przez TVN Grupa Discovery 22 grudnia 2020 roku. Minął ponad rok, a KRRiT wciąż nie podjęła decyzji.

- Głosy rozłożyły się tak jak poprzednio, to znaczy trzy do dwóch - poinformowała po wtorkowym posiedzeniu Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Rada podejmuje uchwały większością kwalifikowaną dwóch trzecich - zatem co najmniej czterech z pięciu członków Rady musi być za uchwałą, by została podjęta.

Jak podkreślają eksperci, decyzja o ponownym przyznaniu koncesji stacji, która już ją posiada, jest najprostszą z możliwych decyzji administracyjnych.

- Wystarczy tylko sprawdzić, czy nadawca, wykonując koncesję, nie łamał prawa. Jeżeli tego nie robił, to koncesja jest niemalże automatycznie przedłużana - wyjaśnia Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Jest naprawdę trudno znaleźć uzasadnienie dla takiej przewlekłości postępowania. Nie znajduję uzasadnienia ani w przepisach prawnych, ani w standardach, które powinny wiązać każdy urząd - zaznacza Mikołaj Sowiński, pełnomocnik TVN Grupa Discovery.

Apel do widzów

Sytuacja jest podobna jak w przypadku TVN24, kiedy KRRiT zwlekała z przyznaniem koncesji niemal do ostatniego dnia. Nie chodzi tu tylko o wątpliwości prawne.

- Nasza władza ma problem z TVN-em, ma problem w ogóle z wolnymi mediami - uważa Bartosz T. Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Kanał informacyjny TVN24 od lat uwiera władzę, bo patrzy jej na ręce, nie poddaje się naciskom i pokazuje to, co władza chciałaby ukryć. Nie udało się go uciszyć, więc teraz uciszony może zostać kanał TVN7 - choć z polityką nie ma nic wspólnego.

- Po prostu zwykłe, zwykłe dogryzanie, nękanie - uważa Marek Twaróg, redaktor naczelny Press.pl.

W obronie wolnych mediów i prawa do wyboru, kiedy chodziło o lex TVN, obywatele wyszli na ulice. Skutecznie, bo prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, powołując się właśnie na opinie ludzi. - Kolejne spory nie są nam tak naprawdę potrzebne - argumentował prezydent.

Kolejne posiedzenie KRRiT w sprawie koncesji dla TVN7 ma odbyć się w czwartek. - Czekamy na ten jeden głos - tłumaczy Teresa Brykczyńska, rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Dyrektor programowy TVN zaapelował do widzów o wysyłanie maili do KRRiT w sprawie koncesji TVN7, na adres skargi@krrit.gov.pl. - Możemy prosić widzów o wsparcie i to jest nasz gorący apel, żeby wysyłać te maile do Krajowej Rady - powiedział Edward Miszczak.

W sprawie lex TVN, koncesji dla TVN24 i teraz koncesji dla TVN7 chodzi o to samo - o wolne media i obronę prawa do wyboru.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS