Kolejne wypadki na lodzie. Służby apelują o rozwagę

17.01.2018 | Kolejne wypadki na lodzie. Służby apelują o rozwagę
17.01.2018 | Kolejne wypadki na lodzie. Służby apelują o rozwagę
Robert Jałocha | Fakty TVN
17.01.2018 | Kolejne wypadki na lodzie. Służby apelują o rozwagęRobert Jałocha | Fakty TVN

Kolejny raz w tym roku dzieci wyszły na kruchy lód. Tym razem na zamarzniętym basenie dwoje nastolatków wpadło do wody. Dziewczynce udało się uratować, ale jej kolega zniknął pod taflą na półtorej godziny. Nie przeżył. W Katowicach chłopiec, który wpadł dwa dni temu pod lód, walczy cały czas o życie.

Dla Julii i Seweryna to był drugi dzień ferii. 14-latek z koleżanką postanowili spędzić go na zamarzniętym basenie w Skarbimierzu-Osiedlu. Niestety w miejscu, gdzie chcieli z niego wyjść, lód był tak kruchy, że gimnazjaliści wpadli do wody. W ułamku sekundy zabawa zamieniła się w walkę o życie.

- Na miejsce natychmiast pojechali nasi policjanci. Kiedy dotarli okazało się, że 14-latka wydostała się na brzeg, natomiast pod wodą jest jej kolega - opowiada sierż. szt. Patrycja Kaszuba z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

90 minut pod wodą

Najpierw próbę jego ratowania podjął jeden z policjantów. Niestety, w basenie wielkości piłkarskiego boiska, 14-latka nie udało się zlokalizować. Mieli z tym problem także strażacy. Gdy pierwsze zastępy prowadziły poszukiwania, w drodze byli już płetwonurkowie.

- Większość akwenu była pokryta lodem - komentuje kpt. Jacek Nowakowski ze straży pożarnej w Brzegu. - Była to stosunkowo cienka warstwa, którą po prostu ratownicy kruszyli - dodał.

Nastolatek pod wodą był 90 minut. Drugie tyle trwała walka o jego życie.

- Dziecko trafiło do nas o 21:58 w stanie hipotermii i zatrzymania krążenia. Mimo bardzo dramatycznej akcji reanimacyjnej, prowadzonej przez zespół lekarzy, o godzinie 22:45 stwierdzono zgon - mówi Małgorzata Lis-Skupińska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

"Nie ma bezpiecznego lodu"

Niestety nie zawsze, a już na pewno nie wszędzie, można takie miejsca monitorować. Dlatego strażacy przede wszystkim przestrzegają przez niebezpieczeństwem.

- Według nas nie ma bezpiecznego lodu - apeluje st. bryg. Paweł Frątczak z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Przestrzega, że wejście na każdy lód zawsze wiąże się z ogromnym ryzykiem.

- Strażacy wyjeżdżali ponad 140 razy do działań na zamarzniętych jeziorach, rzekach, stawach i sadzawkach. 12 osób już utonęło - dodaje Frątczak.

Organizm odmawia posłuszeństwa

Siedem osób udało się uratować. Wśród nich innego 14-latka, który w poniedziałek wpadł do stawu w Rudzińcu.Na pokład śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrano go w stanie głębokiej hipotermii.

- Stan pacjenta jest bardzo ciężki, w tej chwili aparatura musi zastępować pracę serca, płuc i nerek - mówi Piotr Stanek z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Chłopak pod wodą był półtorej godziny. W tym czasie temperatura jego ciała spadła do 21 stopni Celsjusza.

- Bardzo szybko dzieje się coś z organizmem, czego nie jesteśmy w stanie prognozować. Odmawia posłuszeństwa, mięśnie nie pracują - opisuje mł. bryg. Janusz Majtyka z grupy wodno-nurkowej straży pożarnej we Wrocławiu.

W Ełku kilka dni temu także niewiele brakowało do tragedii. Na szczęście, gdy trzy siostry w wieku 4, 10 i 11 lat, znalazły się 30 metrów od brzegu, ktoś zadzwonił na policję.

- Dziewczynki były przestraszone, płakały i trzęsły się z zimna. Bały się samodzielnie wrócić na brzeg - mówi nadkom. Agata Jonik z policji w Ełku. Dzieci były przerażone, bo widziały, że lód na którym stoją, powoli zaczyna pękać.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS