Kolejne nazwiska na liście milionerów "dobrej zmiany". "To, jak się zabezpieczyli (...), jest porażające"

Źródło:
Fakty TVN
Kolejne nazwiska na liście milionerów "dobrej zmiany". "To, jak się zabezpieczyli na przyszłe lata, jest porażające"
Kolejne nazwiska na liście milionerów "dobrej zmiany". "To, jak się zabezpieczyli na przyszłe lata, jest porażające"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
2 Zalewska

W czasie kampanii wyborczej pojawiła się objazdowa "aleja milionerów" z zarobkami różnych prezesów związanych ze Zjednoczoną Prawicą. Teraz dane o finansach są już o wiele pełniejsze i okazuje się, że lista się wydłuża.

Wojciech Jasiński, odwołany w piątek wraz z całą poprzednią radą nadzorczą PKO BP, wciąż zasiada w radzie nadzorczej Orlenu. Tylko na tych dwóch posadach i tylko w 2022 roku zarobił ponad 350 tysięcy złotych. Jasiński ponad dwa lata był też prezesem Orlenu, gdzie łącznie miał zarobić nawet 4 miliony złotych, co - po wliczeniu premii, nagród i odpraw - średnio miesięcznie mogło mu dać ponad 150 tysięcy złotych brutto.

Zarobki Wojciecha JasińskiegoFakty TVN

W 2018 roku na fotelu prezesa Orlenu Jasińskiego zastąpił odwołany w czwartek przez radę nadzorczą Daniel Obajtek. Według oficjalnych raportów spółki Obajtek tylko w ciągu tych 5 lat zarobił niemal 10 milionów złotych, co tylko w 2022 roku - z uwzględnieniem wszystkich dodatków i wynagrodzeń zmiennych - daje mu średnio ponad 200 tysięcy złotych miesięcznie brutto.

Zarobki Daniela ObajtkaFakty TVN

- To są rzeczywiście astronomiczne kwoty - ocenia posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska. Posłanka zebrała w raporcie zarobki członków zarządów i rad nadzorczych spółek, w których zasiadali między innymi byli politycy PiS-u. - Na tym polegał problem, że te nominacje były polityczne i miały być w strategicznych spółkach Skarbu Państwa wykonywane zadania polityczne, a nie zadania pod kątem ekonomiki przedsiębiorstw - informuje Pomaska.

- To, jak się zabezpieczyli na przyszłe lata, jest porażające. Ja w ministerstwie kultury widzę, jak polskie państwo, jak Polki i Polacy byli po prostu okradani każdego dnia - mówi wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus. Dodaje, że "instytucje były tworzone dla kolegów, żeby mogli mieć wysokie pensje".

Motyka: są takie tłuste koty, które nie boją się prezesa Kaczyńskiego
Motyka: są takie tłuste koty, które nie boją się prezesa KaczyńskiegoTVN24

"My wszystkie te osoby rozliczymy"

Janina Goss za rządów PiS-u zasiadała w trzech radach nadzorczych. Jak wyliczył dziennik "Fakt", mogła przez ten czas zarobić nawet półtora miliona złotych.

Z kolei była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Sadurska, która wciąż zasiada w zarządzie PZU - jak wynika z raportu rocznego na 2022 rok - tylko w tym jednym roku zarobiła ponad 2 miliony złotych, co miesięcznie daje prawie 170 tysięcy brutto. Sadurska na tym stanowisku jest od prawie 7 lat.

Zarobki Małgorzaty SadurskiejFakty TVN

- Deklaracja jest jasna: my wszystkie te osoby rozliczymy, upublicznimy zarobki nominatów pisowskich i pokażemy społeczeństwu, jaka była skala nadużyć - zapewnia Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Według ustaleń dziennikarzy Wirtualnej Polski, którzy przeanalizowali zarobki ponad 150 osób związanych z politykami Zjednoczonej Prawicy i zatrudnionych we władzach 19 spółek, aż dziewięćdziesiąt z nich stało się w tym czasie milionerami, łącznie zarabiając ponad 410 milionów złotych.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS