Kolejne nazwiska na liście milionerów "dobrej zmiany". "To, jak się zabezpieczyli (...), jest porażające"

Źródło:
Fakty TVN
Kolejne nazwiska na liście milionerów "dobrej zmiany". "To, jak się zabezpieczyli na przyszłe lata, jest porażające"
Kolejne nazwiska na liście milionerów "dobrej zmiany". "To, jak się zabezpieczyli na przyszłe lata, jest porażające"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
2 Zalewska

W czasie kampanii wyborczej pojawiła się objazdowa "aleja milionerów" z zarobkami różnych prezesów związanych ze Zjednoczoną Prawicą. Teraz dane o finansach są już o wiele pełniejsze i okazuje się, że lista się wydłuża.

Wojciech Jasiński, odwołany w piątek wraz z całą poprzednią radą nadzorczą PKO BP, wciąż zasiada w radzie nadzorczej Orlenu. Tylko na tych dwóch posadach i tylko w 2022 roku zarobił ponad 350 tysięcy złotych. Jasiński ponad dwa lata był też prezesem Orlenu, gdzie łącznie miał zarobić nawet 4 miliony złotych, co - po wliczeniu premii, nagród i odpraw - średnio miesięcznie mogło mu dać ponad 150 tysięcy złotych brutto.

Zarobki Wojciecha JasińskiegoFakty TVN

W 2018 roku na fotelu prezesa Orlenu Jasińskiego zastąpił odwołany w czwartek przez radę nadzorczą Daniel Obajtek. Według oficjalnych raportów spółki Obajtek tylko w ciągu tych 5 lat zarobił niemal 10 milionów złotych, co tylko w 2022 roku - z uwzględnieniem wszystkich dodatków i wynagrodzeń zmiennych - daje mu średnio ponad 200 tysięcy złotych miesięcznie brutto.

Zarobki Daniela ObajtkaFakty TVN

- To są rzeczywiście astronomiczne kwoty - ocenia posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska. Posłanka zebrała w raporcie zarobki członków zarządów i rad nadzorczych spółek, w których zasiadali między innymi byli politycy PiS-u. - Na tym polegał problem, że te nominacje były polityczne i miały być w strategicznych spółkach Skarbu Państwa wykonywane zadania polityczne, a nie zadania pod kątem ekonomiki przedsiębiorstw - informuje Pomaska.

- To, jak się zabezpieczyli na przyszłe lata, jest porażające. Ja w ministerstwie kultury widzę, jak polskie państwo, jak Polki i Polacy byli po prostu okradani każdego dnia - mówi wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus. Dodaje, że "instytucje były tworzone dla kolegów, żeby mogli mieć wysokie pensje".

Motyka: są takie tłuste koty, które nie boją się prezesa Kaczyńskiego
Motyka: są takie tłuste koty, które nie boją się prezesa KaczyńskiegoTVN24

"My wszystkie te osoby rozliczymy"

Janina Goss za rządów PiS-u zasiadała w trzech radach nadzorczych. Jak wyliczył dziennik "Fakt", mogła przez ten czas zarobić nawet półtora miliona złotych.

Z kolei była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Sadurska, która wciąż zasiada w zarządzie PZU - jak wynika z raportu rocznego na 2022 rok - tylko w tym jednym roku zarobiła ponad 2 miliony złotych, co miesięcznie daje prawie 170 tysięcy brutto. Sadurska na tym stanowisku jest od prawie 7 lat.

Zarobki Małgorzaty SadurskiejFakty TVN

- Deklaracja jest jasna: my wszystkie te osoby rozliczymy, upublicznimy zarobki nominatów pisowskich i pokażemy społeczeństwu, jaka była skala nadużyć - zapewnia Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Według ustaleń dziennikarzy Wirtualnej Polski, którzy przeanalizowali zarobki ponad 150 osób związanych z politykami Zjednoczonej Prawicy i zatrudnionych we władzach 19 spółek, aż dziewięćdziesiąt z nich stało się w tym czasie milionerami, łącznie zarabiając ponad 410 milionów złotych.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN