Kolejne awaryjne lądowanie bombardiera. Rzecznik LOT: Takie lądowanie "świadczy o bezpieczeństwie"

22.08.2018 | Kolejne awaryjne lądowanie bombardiera. Rzecznik LOT: Takie lądowanie "świadczy o bezpieczeństwie"
22.08.2018 | Kolejne awaryjne lądowanie bombardiera. Rzecznik LOT: Takie lądowanie "świadczy o bezpieczeństwie"
Paweł Płuska | Fakty TVN
22.08.2018 | Kolejne awaryjne lądowanie bombardiera. Rzecznik LOT: Takie lądowanie "świadczy o bezpieczeństwie"Paweł Płuska | Fakty TVN

To już trzeci problem z bombardierem w tym roku. Samolot LOT-u znowu musiał awaryjnie lądować. Znowu to ta sama maszyna i znowu ma coś nie tak z podwoziem. W styczniu tak bardzo było "nie tak", że podczas lądowania samolot uderzył nosem w pas startowy. Dlaczego maszyna wciąż lata, a usterka wraca?

W tym przypadku powiedzenie "nic dwa razy się nie zdarza", nie jest prawdziwe. "Do trzech razy sztuka" - też nie. Feralny bombardier znowu lata, a to, co się z nim dzieje, ma być dowodem na coraz większe bezpieczeństwo lotów.

- To, co świadczy o bezpieczeństwie, to jest to, że systemy samolotu pozwalają w odpowiedni sposób zareagować na to i, na przykład, pozwolić na takie lądowanie, jakie miało miejsce. To nie było lądowanie awaryjne, to było normalne lądowanie - zapewnia Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT-u.

W poniedziałek samolot lecący do Gdańska, musiał zawrócić do Warszawy, gdy komputer wykazał, że mogło dojść do niedomknięcia klap w podwoziu. Trzy tygodnie temu wracał z tej samej trasy i z tego samego powodu. W styczniu awaryjnie zakończył się lot z Krakowa. Tu nie chodziło o niedomknięte klapy, a o niezablokowaną goleń przedniego zawieszenia. Jak się okazuje - w przypadku tych maszyn to nie wyjątek, a norma.

- Ponieważ kłopoty z podwoziem mają nie tylko samoloty LOT-u, ale też było wiele przypadków w wielu innych liniach lotniczych, miałem nadzieję, że ten problem został już rozwiązany przez producenta - stwierdza Cezary Orzech, ekspert lotniczy.

Nie został. Pytaliśmy producenta o problemy, ale na razie odpowiedzi brak. Bombardier Q400 to dość nowoczesna maszyna turbośmigłowa. Może nią podróżować prawie osiemdziesiąt osób. Ma zasięg do dwóch i pół tysiąca kilometrów. W różnych liniach świata lata ponad tysiąc egzemplarzy.

Awarie się zdarzają

- LOT obsługuje bodajże 10 tego typu maszyn. Codziennie każda z tych maszyn wykonuje około dziesięciu połączeń dziennie, więc około stu lotów dziennie, a tych przypadków jest kilka - mówi Krzysztof Zdanowski, pilot.

Awarie się zdarzają. Pytanie tylko - czy w tym konkretnym przypadku nie za często?

- To się zdarza i ma prawo się zdarzyć. Tak, jak każde narzędzie, czy pojazd mechaniczny, ma prawo się zepsuć. To jest również kwestia części podzespołów, które produkuje Bombardier i również z producentem przewoźnik jest w stałym kontakcie - informuje Michał Witkowski z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Urząd Lotnictwa Cywilnego sytuację kontroluje, a sami piloci przekonują, że ten incydent, awaria czujnika klap, nie miał wpływu na bezpieczeństwo.

- Nie była to sytuacja niebezpieczna, sytuacja awaryjna. Piloci zrobili to, co powinni byli zrobić, czyli zawrócili do Warszawy, gdzie mają pełne zaplecze techniczne - mówi Oskar Maliszewski, pilot.

Piloci ćwiczą na symulatorach i są przygotowani na tego typu sytuacje, ale pasażerowie mniej, a na tak ekstremalny stres - wcale.

- Pojawia się kołowrotek emocji. Od strachu, przez przerażenie, i przede wszystkim - jest tu poczucie bezradności - tłumaczy Przemysław Staroń, psycholog z SWPS.

W poniedziałek do Gdańska bombardierem podróżował komplet pasażerów.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS