Kolejne awaryjne lądowanie bombardiera. Rzecznik LOT: Takie lądowanie "świadczy o bezpieczeństwie"

22.08.2018 | Kolejne awaryjne lądowanie bombardiera. Rzecznik LOT: Takie lądowanie "świadczy o bezpieczeństwie"
22.08.2018 | Kolejne awaryjne lądowanie bombardiera. Rzecznik LOT: Takie lądowanie "świadczy o bezpieczeństwie"
Paweł Płuska | Fakty TVN
22.08.2018 | Kolejne awaryjne lądowanie bombardiera. Rzecznik LOT: Takie lądowanie "świadczy o bezpieczeństwie"Paweł Płuska | Fakty TVN

To już trzeci problem z bombardierem w tym roku. Samolot LOT-u znowu musiał awaryjnie lądować. Znowu to ta sama maszyna i znowu ma coś nie tak z podwoziem. W styczniu tak bardzo było "nie tak", że podczas lądowania samolot uderzył nosem w pas startowy. Dlaczego maszyna wciąż lata, a usterka wraca?

W tym przypadku powiedzenie "nic dwa razy się nie zdarza", nie jest prawdziwe. "Do trzech razy sztuka" - też nie. Feralny bombardier znowu lata, a to, co się z nim dzieje, ma być dowodem na coraz większe bezpieczeństwo lotów.

- To, co świadczy o bezpieczeństwie, to jest to, że systemy samolotu pozwalają w odpowiedni sposób zareagować na to i, na przykład, pozwolić na takie lądowanie, jakie miało miejsce. To nie było lądowanie awaryjne, to było normalne lądowanie - zapewnia Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT-u.

W poniedziałek samolot lecący do Gdańska, musiał zawrócić do Warszawy, gdy komputer wykazał, że mogło dojść do niedomknięcia klap w podwoziu. Trzy tygodnie temu wracał z tej samej trasy i z tego samego powodu. W styczniu awaryjnie zakończył się lot z Krakowa. Tu nie chodziło o niedomknięte klapy, a o niezablokowaną goleń przedniego zawieszenia. Jak się okazuje - w przypadku tych maszyn to nie wyjątek, a norma.

- Ponieważ kłopoty z podwoziem mają nie tylko samoloty LOT-u, ale też było wiele przypadków w wielu innych liniach lotniczych, miałem nadzieję, że ten problem został już rozwiązany przez producenta - stwierdza Cezary Orzech, ekspert lotniczy.

Nie został. Pytaliśmy producenta o problemy, ale na razie odpowiedzi brak. Bombardier Q400 to dość nowoczesna maszyna turbośmigłowa. Może nią podróżować prawie osiemdziesiąt osób. Ma zasięg do dwóch i pół tysiąca kilometrów. W różnych liniach świata lata ponad tysiąc egzemplarzy.

Awarie się zdarzają

- LOT obsługuje bodajże 10 tego typu maszyn. Codziennie każda z tych maszyn wykonuje około dziesięciu połączeń dziennie, więc około stu lotów dziennie, a tych przypadków jest kilka - mówi Krzysztof Zdanowski, pilot.

Awarie się zdarzają. Pytanie tylko - czy w tym konkretnym przypadku nie za często?

- To się zdarza i ma prawo się zdarzyć. Tak, jak każde narzędzie, czy pojazd mechaniczny, ma prawo się zepsuć. To jest również kwestia części podzespołów, które produkuje Bombardier i również z producentem przewoźnik jest w stałym kontakcie - informuje Michał Witkowski z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Urząd Lotnictwa Cywilnego sytuację kontroluje, a sami piloci przekonują, że ten incydent, awaria czujnika klap, nie miał wpływu na bezpieczeństwo.

- Nie była to sytuacja niebezpieczna, sytuacja awaryjna. Piloci zrobili to, co powinni byli zrobić, czyli zawrócili do Warszawy, gdzie mają pełne zaplecze techniczne - mówi Oskar Maliszewski, pilot.

Piloci ćwiczą na symulatorach i są przygotowani na tego typu sytuacje, ale pasażerowie mniej, a na tak ekstremalny stres - wcale.

- Pojawia się kołowrotek emocji. Od strachu, przez przerażenie, i przede wszystkim - jest tu poczucie bezradności - tłumaczy Przemysław Staroń, psycholog z SWPS.

W poniedziałek do Gdańska bombardierem podróżował komplet pasażerów.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS