Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnie

Źródło:
Fakty TVN
Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnie
Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnie
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnieAdrianna Otręba/Fakty TVN

Kolejny wątek afery wizowej dotyczy szkół wyższych, bo polskie wizy mogło dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób pod pretekstem studiowania. Nie wiadomo jednak, czy w ogóle skończyli szkołę średnią, czy znali angielski, czy naprawdę chcieli studiować w naszym kraju. Wyjaśnieniem sprawy zajmuje się rząd i komisja śledcza.

Damian Gągała to radca prawny w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych i uczestnik wizytacji w konsulacie w Mumbaju. Za sprawą Gągały, który stanął przed komisją do spraw afery wizowej, wrócił jeden z najbardziej znanych wątków. Chodzi o tzw. filmowców z Bollywood. Gągała zeznał przed komisją, że decyzja polskich konsulów z Mumbaju o odmowie wydania wiz dla ekipy filmowców była słuszna.

Tempo i przebieg delegacji - jak mówił Gągała - uprawniały do oceny, że była determinacja ze strony kierownictwa ministerstwa nie tylko do tego, żeby wyjaśnić, dlaczego odmówiono wydania wiz dla ekipy filmowców. Było jeszcze coś innego. - Próba w jakiś sposób zasugerowania, czy aby na pewno nie można nic z tym zrobić - wyznał Gągała.

- Piotr Wawrzyk interweniował. Piotr Wawrzyk naciskał na polskich konsulów wtedy, kiedy wydawali negatywnie opinie - skomentował Michał Szczerba, przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej.

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę na jeszcze inny wątek dotyczący wydawania wiz. Chodzi o szkoły wyższe. Dziennik podaje, że nawet kilkadziesiąt tysięcy osób mogło przyjechać do Polski pod pretekstem studiowania.

- Od kilku czy kilkunastu lat jest taki trend zauważalny mimo dokonanego w ostatnim czasie uszczelnienia tych przepisów - wskazuje dr Łukasz Kierznowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Temat jest bardzo poważny - jak mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Uczelnie w Polsce powstawały tylko po to, żeby rekrutować na jakieś kierunki studiów potencjalnych studentów spoza strefy Schengen, tylko po to, żeby otrzymali wizę - ocenia Dariusz Wieczorek.

Wicekonsul: afera wizowa przedstawiana przez media jest wyłącznie fragmentem znacznie większej afery
Wicekonsul: afera wizowa przedstawiana przez media jest wyłącznie fragmentem znacznie większej afery

Trzy uczelnie poproszone o wyjaśnienia

Dariusz Wieczorek zwraca uwagę, że dwa miesiące temu poprosił o spotkanie z przedstawicielami MSZ i MSWiA, żeby o tym porozmawiać. Wątek uczelni prywatnych pojawił się już podczas obrad komisji śledczej. - Istnieje kilkanaście szkół, które brylują w Konsulacie Generalnym w Mumbaju. Większość tych ludzi przyjeżdża albo próbuje przyjechać i następnie wcale nie zaczyna studiów - zeznał pod koniec lutego Mateusz Reszczyk, wicekonsul Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Mumbaju.

Mateusz Reszczyk wymienił trzy prywatne uczelnie. To Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie oraz Akademia Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie.

Resort nauki nie podaje nazw szkół, ale odnosi się do tych wskazanych w lutym. Dodaje, że wyjaśnienia przedstawione przez te uczelnie są analizowane przez kilka ministerstw.

ZOBACZ TEŻ: Studenci widmo. "Chodzi o to, by przekroczyć granicę strefy Schengen"

- Jak uczelnia procedowała, w jaki sposób przebiegała rekrutacja, na ten temat zdawaliśmy szereg bardzo dokładnych informacji w treści pisma do pana ministra - informuje prof. Wawrzyniec Konarski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.

W oświadczeniu Akademia Vistula nazywa zarzuty konsula "gołosłownymi". Z kolei Akademia z Józefowa nie zauważyła, żeby studenci po otrzymaniu wizy nie pojawiali się na uczelni. - My o każdym skreśleniu studentów z listy informujemy Straż Graniczną. Wprowadzamy dane do zintegrowanego systemu POLON - przekazuje Marta Bojaruniec, pracowniczka Akademii Nauk Stosowanych WSGE w Józefowie.

- O wizy studenckie będę pytał i Mateusza Morawieckiego, i Jarosława Kaczyńskiego, będę pytał również Zbigniewa Raua - zapowiada Michał Szczerba

Kolejne posiedzenie komisji ma odbyć się we wtorek. Mają zeznawać Maciej Wąsik i Jadwiga Emilewicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go do huraganu 5. kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS