Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnie

Źródło:
Fakty TVN
Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnie
Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnie
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnieAdrianna Otręba/Fakty TVN

Kolejny wątek afery wizowej dotyczy szkół wyższych, bo polskie wizy mogło dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób pod pretekstem studiowania. Nie wiadomo jednak, czy w ogóle skończyli szkołę średnią, czy znali angielski, czy naprawdę chcieli studiować w naszym kraju. Wyjaśnieniem sprawy zajmuje się rząd i komisja śledcza.

Damian Gągała to radca prawny w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych i uczestnik wizytacji w konsulacie w Mumbaju. Za sprawą Gągały, który stanął przed komisją do spraw afery wizowej, wrócił jeden z najbardziej znanych wątków. Chodzi o tzw. filmowców z Bollywood. Gągała zeznał przed komisją, że decyzja polskich konsulów z Mumbaju o odmowie wydania wiz dla ekipy filmowców była słuszna.

Tempo i przebieg delegacji - jak mówił Gągała - uprawniały do oceny, że była determinacja ze strony kierownictwa ministerstwa nie tylko do tego, żeby wyjaśnić, dlaczego odmówiono wydania wiz dla ekipy filmowców. Było jeszcze coś innego. - Próba w jakiś sposób zasugerowania, czy aby na pewno nie można nic z tym zrobić - wyznał Gągała.

- Piotr Wawrzyk interweniował. Piotr Wawrzyk naciskał na polskich konsulów wtedy, kiedy wydawali negatywnie opinie - skomentował Michał Szczerba, przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej.

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę na jeszcze inny wątek dotyczący wydawania wiz. Chodzi o szkoły wyższe. Dziennik podaje, że nawet kilkadziesiąt tysięcy osób mogło przyjechać do Polski pod pretekstem studiowania.

- Od kilku czy kilkunastu lat jest taki trend zauważalny mimo dokonanego w ostatnim czasie uszczelnienia tych przepisów - wskazuje dr Łukasz Kierznowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Temat jest bardzo poważny - jak mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Uczelnie w Polsce powstawały tylko po to, żeby rekrutować na jakieś kierunki studiów potencjalnych studentów spoza strefy Schengen, tylko po to, żeby otrzymali wizę - ocenia Dariusz Wieczorek.

Wicekonsul: afera wizowa przedstawiana przez media jest wyłącznie fragmentem znacznie większej afery
Wicekonsul: afera wizowa przedstawiana przez media jest wyłącznie fragmentem znacznie większej afery

Trzy uczelnie poproszone o wyjaśnienia

Dariusz Wieczorek zwraca uwagę, że dwa miesiące temu poprosił o spotkanie z przedstawicielami MSZ i MSWiA, żeby o tym porozmawiać. Wątek uczelni prywatnych pojawił się już podczas obrad komisji śledczej. - Istnieje kilkanaście szkół, które brylują w Konsulacie Generalnym w Mumbaju. Większość tych ludzi przyjeżdża albo próbuje przyjechać i następnie wcale nie zaczyna studiów - zeznał pod koniec lutego Mateusz Reszczyk, wicekonsul Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Mumbaju.

Mateusz Reszczyk wymienił trzy prywatne uczelnie. To Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie oraz Akademia Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie.

Resort nauki nie podaje nazw szkół, ale odnosi się do tych wskazanych w lutym. Dodaje, że wyjaśnienia przedstawione przez te uczelnie są analizowane przez kilka ministerstw.

ZOBACZ TEŻ: Studenci widmo. "Chodzi o to, by przekroczyć granicę strefy Schengen"

- Jak uczelnia procedowała, w jaki sposób przebiegała rekrutacja, na ten temat zdawaliśmy szereg bardzo dokładnych informacji w treści pisma do pana ministra - informuje prof. Wawrzyniec Konarski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.

W oświadczeniu Akademia Vistula nazywa zarzuty konsula "gołosłownymi". Z kolei Akademia z Józefowa nie zauważyła, żeby studenci po otrzymaniu wizy nie pojawiali się na uczelni. - My o każdym skreśleniu studentów z listy informujemy Straż Graniczną. Wprowadzamy dane do zintegrowanego systemu POLON - przekazuje Marta Bojaruniec, pracowniczka Akademii Nauk Stosowanych WSGE w Józefowie.

- O wizy studenckie będę pytał i Mateusza Morawieckiego, i Jarosława Kaczyńskiego, będę pytał również Zbigniewa Raua - zapowiada Michał Szczerba

Kolejne posiedzenie komisji ma odbyć się we wtorek. Mają zeznawać Maciej Wąsik i Jadwiga Emilewicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nigdy wcześniej nie było takiej frekwencji w wyborach i nigdy z takim przekonaniem nie mówiono, że to kobiety rozstrzygną o ich wyniku. W dużej mierze tak się stało. Co dotychczas udało się koalicji 15 października zrobić dla kobiet?

Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Źródło:
Fakty TVN

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że od początku roku do września zarejestrowano w Polsce prawie 17 tysięcy przypadków krztuśca. To wielki wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, gdy zakażeń było niespełna tysiąc. Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze zachęcają do szczepień, bo dzięki temu dziecko już po urodzeniu nabywa odporność. Dla niemowląt do 6. miesiąca życia to bardzo groźna choroba bakteryjna. Gotowych jest prawie 50 tysięcy szczepionek.

Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2030 roku i będą bardziej odpowiadały rekomendacjom Światowej Organizacji Zdrowia. Celem jest zmniejszenie liczby zgonów powodowanych przez zanieczyszczenia. Szacuje się, że w całej Europie zanieczyszczone powietrze odpowiada za nawet 300 tysięcy zgonów rocznie. Chociaż w Polsce walka o poprawę jakości powietrza trwa od lat i przynosi efekty, to wciąż nie jest dobrze. Zbyt wolno przebiega wymiana tak zwanych "kopciuchów".

W 2030 roku w UE mają wejść nowe normy jakości powietrza. Polska ma 6 lat na wymianę "kopciuchów"

W 2030 roku w UE mają wejść nowe normy jakości powietrza. Polska ma 6 lat na wymianę "kopciuchów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejki do specjalistów mogłyby być krótsze. Tylko w tym roku na umówione wizyty lub badania nie przyszło blisko milion pacjentów. Dlatego po raz kolejny rusza kampania "Odwołuję, nie blokuję".

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Pochylamy się nad opinią Komisji Weneckiej, weźmiemy ją pod uwagę - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor habilitowany Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, która zajmuje się przygotowywaniem nowych przepisów dotyczących neosędziów. Odnosząc się do zarzutów, że ta opinia to "strzał" dla obecnie rządzącej ekipy, powiedział, że "trzeba najpierw przeczytać, a potem może komentować".

Komisja Wenecka kazała działać "jak najszybciej". "Inaczej system sądownictwa nam po prostu się rozsypie"

Komisja Wenecka kazała działać "jak najszybciej". "Inaczej system sądownictwa nam po prostu się rozsypie"

Źródło:
TVN24

- Poza tym, że trzeba odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo, trzeba jeszcze zachować człowieczeństwo - mówiła w "Faktach po Faktach" Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica), komentując założenia polskiej strategii migracyjnej. Przekazała, że jej formacja sprzeciwia się przewidzianemu w dokumencie zawieszeniu prawa do azylu. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL, Trzecia Droga) ocenił zaś, że "można grać fair, pod warunkiem że po drugiej stronie stolika siedzi człowiek, który też szanuje reguły". - Po drugiej stronie stolika, o którym mówimy, siedzą Łukaszenka i Putin - podkreślił.

"Po drugiej stronie stolika siedzą Łukaszenka i Putin" vs "trzeba zachować człowieczeństwo"

"Po drugiej stronie stolika siedzą Łukaszenka i Putin" vs "trzeba zachować człowieczeństwo"

Źródło:
TVN24

Finlandia też obawiała się szturmu migrantów na granicę sterowanego z Moskwy. Uchodźcy byli transportowani przez Rosję i porzucani pod kołem podbiegunowym, gdzie mogli rowerem dotrzeć na granicę. Dlatego Finowie najpierw zamknęli większość przejść granicznych, a potem zmienili prawo. Teraz mogą zawiesić procedury azylowe, teoretycznie bez łamania konstytucji.

Tak Finowie walczą ze "zinstrumentalizowaną migracją". Zmienili prawo, ale wciąż z niego nie skorzystali

Tak Finowie walczą ze "zinstrumentalizowaną migracją". Zmienili prawo, ale wciąż z niego nie skorzystali

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chińskie wojsko ćwiczy oblężenie Tajwanu - odcięcie portów i przejęcie infrastruktury lądowej. To odpowiedź na przemówienie prezydenta Tajwanu Lai Ching‑te, który podkreślał jej niepodległość.

Chiny przeprowadziły ogromne ćwiczenia wojskowe. Pekin symulował okrążenie Tajwanu

Chiny przeprowadziły ogromne ćwiczenia wojskowe. Pekin symulował okrążenie Tajwanu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Elon Musk, właściciel Tesli i firmy SpaceX, ma nową inwestycję. To kampania wyborcza Donalda Trumpa. Najbogatszy człowiek na świecie zainwestował już 80 milionów dolarów w sztab republikanów, a w planach jest drugie tyle. Sam przeprowadził się właśnie do Pensylwanii, gdzie nie tylko przekonuje do wzięcia udziału w wyborach, ale wręcz płaci wyborcom za rejestrację. Co on sam będzie z tego miał?

Dlaczego Elon Musk zaangażował się w kampanię wyborczą Donalda Trumpa?

Dlaczego Elon Musk zaangażował się w kampanię wyborczą Donalda Trumpa?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS