Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnie

Źródło:
Fakty TVN
Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnie
Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnie
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Kilkadziesiąt tysięcy osób mogło dostać wizy, żeby studiować w Polsce. Rząd sprawdza uczelnieAdrianna Otręba/Fakty TVN

Kolejny wątek afery wizowej dotyczy szkół wyższych, bo polskie wizy mogło dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób pod pretekstem studiowania. Nie wiadomo jednak, czy w ogóle skończyli szkołę średnią, czy znali angielski, czy naprawdę chcieli studiować w naszym kraju. Wyjaśnieniem sprawy zajmuje się rząd i komisja śledcza.

Damian Gągała to radca prawny w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych i uczestnik wizytacji w konsulacie w Mumbaju. Za sprawą Gągały, który stanął przed komisją do spraw afery wizowej, wrócił jeden z najbardziej znanych wątków. Chodzi o tzw. filmowców z Bollywood. Gągała zeznał przed komisją, że decyzja polskich konsulów z Mumbaju o odmowie wydania wiz dla ekipy filmowców była słuszna.

Tempo i przebieg delegacji - jak mówił Gągała - uprawniały do oceny, że była determinacja ze strony kierownictwa ministerstwa nie tylko do tego, żeby wyjaśnić, dlaczego odmówiono wydania wiz dla ekipy filmowców. Było jeszcze coś innego. - Próba w jakiś sposób zasugerowania, czy aby na pewno nie można nic z tym zrobić - wyznał Gągała.

- Piotr Wawrzyk interweniował. Piotr Wawrzyk naciskał na polskich konsulów wtedy, kiedy wydawali negatywnie opinie - skomentował Michał Szczerba, przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej.

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę na jeszcze inny wątek dotyczący wydawania wiz. Chodzi o szkoły wyższe. Dziennik podaje, że nawet kilkadziesiąt tysięcy osób mogło przyjechać do Polski pod pretekstem studiowania.

- Od kilku czy kilkunastu lat jest taki trend zauważalny mimo dokonanego w ostatnim czasie uszczelnienia tych przepisów - wskazuje dr Łukasz Kierznowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Temat jest bardzo poważny - jak mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Uczelnie w Polsce powstawały tylko po to, żeby rekrutować na jakieś kierunki studiów potencjalnych studentów spoza strefy Schengen, tylko po to, żeby otrzymali wizę - ocenia Dariusz Wieczorek.

Wicekonsul: afera wizowa przedstawiana przez media jest wyłącznie fragmentem znacznie większej afery
Wicekonsul: afera wizowa przedstawiana przez media jest wyłącznie fragmentem znacznie większej afery

Trzy uczelnie poproszone o wyjaśnienia

Dariusz Wieczorek zwraca uwagę, że dwa miesiące temu poprosił o spotkanie z przedstawicielami MSZ i MSWiA, żeby o tym porozmawiać. Wątek uczelni prywatnych pojawił się już podczas obrad komisji śledczej. - Istnieje kilkanaście szkół, które brylują w Konsulacie Generalnym w Mumbaju. Większość tych ludzi przyjeżdża albo próbuje przyjechać i następnie wcale nie zaczyna studiów - zeznał pod koniec lutego Mateusz Reszczyk, wicekonsul Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Mumbaju.

Mateusz Reszczyk wymienił trzy prywatne uczelnie. To Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie oraz Akademia Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie.

Resort nauki nie podaje nazw szkół, ale odnosi się do tych wskazanych w lutym. Dodaje, że wyjaśnienia przedstawione przez te uczelnie są analizowane przez kilka ministerstw.

ZOBACZ TEŻ: Studenci widmo. "Chodzi o to, by przekroczyć granicę strefy Schengen"

- Jak uczelnia procedowała, w jaki sposób przebiegała rekrutacja, na ten temat zdawaliśmy szereg bardzo dokładnych informacji w treści pisma do pana ministra - informuje prof. Wawrzyniec Konarski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.

W oświadczeniu Akademia Vistula nazywa zarzuty konsula "gołosłownymi". Z kolei Akademia z Józefowa nie zauważyła, żeby studenci po otrzymaniu wizy nie pojawiali się na uczelni. - My o każdym skreśleniu studentów z listy informujemy Straż Graniczną. Wprowadzamy dane do zintegrowanego systemu POLON - przekazuje Marta Bojaruniec, pracowniczka Akademii Nauk Stosowanych WSGE w Józefowie.

- O wizy studenckie będę pytał i Mateusza Morawieckiego, i Jarosława Kaczyńskiego, będę pytał również Zbigniewa Raua - zapowiada Michał Szczerba

Kolejne posiedzenie komisji ma odbyć się we wtorek. Mają zeznawać Maciej Wąsik i Jadwiga Emilewicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sześciolatek zarażony błonicą. To pierwszy taki przypadek w Polsce od dekad, bo obowiązują u nas szczepienia. On nie był szczepiony. Do szpitala we Wrocławiu trafił po wakacjach w Afryce. Jest w ciężkim stanie. To groźna choroba.

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Andrzej Halicki, europoseł KO powiedział, że z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, tylko polscy deputowani głosowali przeciwko rezolucji uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy Unii Europejskiej. Wyjaśnił też, że przedstawiciele PiS współtworzyli unijny dokument. Jego zdaniem decyzja o głosowaniu przeciwko "zapadła w Warszawie".

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS