Kiedyś "święty obowiązek" teraz "lans na krzywdach". Polityczny PR w sytuacjach kryzysowych


Apeluję do totalnej opozycji, by nie lansowała się na tej krzywdzie - mówił minister Mariusz Błaszczak. Jeśli za lansowanie uznać wykorzystywanie dramatu ludzi z Pomorza do walki politycznej, to trzeba zapytać, kto i jak to robi. No i przypomnieć, kto i jak to robił kilka lat temu przy okazji innych dramatycznych wydarzeń.

Auto Antoniego Macierewicza zakopane w błocie to z pewnością gratka dla opozycji. Ministrowi wizytującemu obszary dotknięte kataklizmem musieli pomagać okoliczni mieszkańcy. Komentarze opozycji złośliwe. - Zamiast pomagać, sam potrzebował pomocy - kpi Czesław Mroczek (PO).

Opozycja nie szczędzi krytyki rządowi za to, co uważa za zbyt późną reakcję na skutki burz, które przetoczyły się w nocy z piątku na sobotę. Na Twitterze politycy opozycji piszą o "państwie teoretycznym" i o "tekturowym rządzie". "Nie radzicie sobie" - pisze Grzegorz Schetyna. Mowa jest o bałaganie i spóźnionych działaniach.

- Nie liczę na ministra Błaszczaka. On zajmował się przez cztery dni opalaniem swojego brzucha i zostawił tych ludzi - grzmiał we wtorek Sławomir Neumann (PO).

Minister Błaszczak na krytykę odpowiada bezpośrednio i bardzo ostro: to zbijanie kapitału politycznego na dramacie. - Sławomir Neumann mówił rzeczy kłamliwe, oceniam to jako próbę lansu na krzywdzie ludzkiej, na tragedii ludzi. To jest postępowanie, które wskazuje na brak jakichkolwiek zasad - odpowiadał na te zarzuty szef MSWiA.

Zamiana ról

Ale krytyka działań rządowych w poprzednich latach, przy okazji klęsk żywiołowych, była specjalnością PiS-u. - Nie może być tak, że gdy dzieje się coś złego, państwo umywa ręce - mówił, będąc jeszcze w opozycji, Jarosław Kaczyński.

Beata Szydło w internecie punktowała ówczesną premier Ewę Kopacz przy okazji klęski suszy. Sam prezes trzy temu, kiedy była powódź, odwoływał się nawet do Biblii, mówił "o dobrym pasterzu, który pozostaje ze swoimi owcami, gdy przychodzi wilk" - Otóż powódź jest wilkiem, a pasterz uciekł - grzmiał Kaczyński.

A na zarzuty, że to zbijanie kapitału politycznego, padała wówczas taka odpowiedź: - To jest mój święty obowiązek. Ja jestem posłem, reprezentantem społeczeństwa. W demokracji jest władza i opozycja, i po to jest opozycja, żeby kontrolować władzę, a władza w tej chwili działa tak, jak każdy widzi - mówił prezes PiS.

Wtedy był to obowiązek opozycji, teraz to zła wola. - Dowalić rządowi jest ważniejsze niż o tych ludzi zadbać - skarży się na działania obecnej opozycji Ryszard Czarnecki (PiS).

Błaszczak jak Tusk

W polityce role się zmieniają. Gdy premier Tusk odwiedzał tereny dotknięte klęskami żywiołowymi, poseł opozycji Mariusz Błaszczak komentował to z przekąsem. - Premier słynie z tego, że ma dobre relacje PR-owskie, dlatego ten wyjazd - mówił.

Dzisiaj, w obecności kamer, sam minister Błaszczak rozmawia z poszkodowanymi. Podobnie zresztą, jak inni członkowie rządu.

Kiedyś narady zespołów kryzysowych Mariusz Błaszczak wyśmiewał mówiąc o "putinadzie" szefa rządu. Dzisiaj sam w nich uczestniczy i podkreśla ich znaczenie.

Role w polityce się zmieniają, ale polityczny PR pozostaje bez zmian.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS