Dostali z Unii dotację na tereny zielone. Zaczęli od wycinania drzew

12.07.2018 | Dostali z Unii dotację na tereny zielone. Zaczęli od wycinania drzew
12.07.2018 | Dostali z Unii dotację na tereny zielone. Zaczęli od wycinania drzew
Renata Kijowska | Fakty TVN
12.07.2018 | Dostali z Unii dotację na tereny zielone. Zaczęli od wycinania drzewRenata Kijowska | Fakty TVN

Gmina Kędzierzyn-Koźle dostała unijną dotacje na tereny zielone. I za te dotację... Wycięła drzewa. Zniknęły przepiękne sosny i kilkudziesięcioletnie dęby. W ich miejsce mają być sadzone róże.

W Kędzierzynie-Koźlu władze miasta realizują unijny projekt rozwoju terenów zielonych. - Poprawa zaczyna się tego, że najpierw wycina się drzewa - informuje Tomasz Rogus, jeden z mieszkańców. - Posadzić krzaczuszki, różyczki, a drzewa w pień. Tu ktoś nie lubi drzew - dodaje inna mieszkanka Ewa Bendyk.

Okoliczni mieszkańcy nie mogą zrozumieć, czemu wycięto osiemdziesięcioletnie dęby. Kiedyś dawały cień. Potem został z nich pień, a teraz nie ma nic. Na ich miejscu pojawiły się kwiaty.

"To nie jest tak, że wycinamy wszystko"

- Chodzi o to, żeby wydać środki, które akurat są w Unii do wydania - twierdzi Kamil Nowak z Fundacji "Wiedzieć więcej". Unijny projekt ma wartość pięciu milionów złotych. To fundusze na rozwój terenów zielonych. - Jestem wkurzony, ponieważ mieszkam w tym mieście od urodzenia i droga prowadząca do stacji kolejowej zawsze dawała cień. Przyjemnie się łaziło. W tym momencie mamy betonową pustynię - dodaje Nowak.

- Staramy się współżyć z tą zielenią. To nie jest tak, że wycinamy wszystko - uspokaja Jarosław Jurkowski z urzędu miasta Kędzierzyn-Koźle i dodaje, że miasto w 40 procentach lasy. - Czasami, niestety, trzeba coś w tej zieleni pozmieniać. Fakt, że dochodzi gdzieś do jakiejś wycinki, to niekoniecznie oznacza, że coś przeszkadza, ale że pomysł na to miejsce jest nieco inny - tłumaczy, uzasadniając decyzję samorządu.

W parku blisko zakładów chemicznych pod topór poszły sosny i brzozy. - Nie wiem, gdzie tu logika: wycinać kilkudziesięcioletnie zdrowe drzewa i na ich miejsce sadzić ten sam gatunek, który się nie przyjął - komentuje Agnieszka Pietruszewska-Pietrek, mieszkanka.

- Zieleń, w tym przypadku drzewa, jeżeli jest ich zbyt duże stężenie na pewnej przestrzeni, to te drzewa przeszkadzają sobie nawzajem - odpowiada Jurkowski.

Dla dobra fontanny

Drzewa na rynku też ponoć nie mogą czuć się bezpiecznie. - To, co widzimy na rynku, wszystko to, co jest zielone, zostanie wycięte, usunięte - mówi Tomasz Rogus.

- Przecież wszystko wokół można zrobić ładnie, pozostawiając wysokie drzewa - ocenia Ewa Pietruszewska z Koła Gospodyń Miejskich w Kędzierzynie-Koźlu.

Ale miasto tłumaczy, że stawia na bioróżnorodność. Zaniedbywane przez lata skwery przechodzą metamorfozę. - 6 miejsc na terenie miasta. Zieleń tam nie zniknie, tylko po prostu trochę się zmieni - mówi Jarosław Jurkowski.

Zieleń zmieni się na niską, albo bardzo niską. Może i zakwitnie, ale cienia nie da. - W tym miejscu powstaną fontanny i tłumaczenie było takie, że igliwie będzie lecieć do fontann - mówi Ewa Pietruszewska, tłumacząc, co grozi drzewom iglastym.

- Każda zieleń jest w tym mieście mile widziana - zapewnia jednak Jarosław Jurkowski.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS