Komisja Europejska rozpoczyna procedurę, czas na ruch prezydenta. Decydujące 24 godziny

02.07.2018 | Komisja Europejska rozpoczyna procedurę, czas na ruch prezydenta. Decydujące 24 godziny
02.07.2018 | Komisja Europejska rozpoczyna procedurę, czas na ruch prezydenta. Decydujące 24 godziny
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
02.07.2018 | Komisja Europejska rozpoczyna procedurę, czas na ruch prezydenta. Decydujące 24 godzinyKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Komisja Europejska rozpoczyna procedurę przeciwko Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym - procedurę przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To postępowanie odrębne od procedury z tytułu artykułu 7 TUE. Rząd ma miesiąc na reakcję. A już we wtorek prezydent Duda chce wysłać na emeryturę pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Wbrew konstytucji.

W czasie narady z polskimi ambasadorami do premiera Morawieckiego dotarła oficjalna informacja z Brukseli o tym, że Komisja Europejska ma zamiar pozwać Polskę do TSUE w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym.

- Ponieważ wejście w życie nowych przepisów w Polsce jest nieuchronne, nastąpi to jutro (we wtorek - przyp. red.), a Polska nie wykonała żadnych kroków, by tego uniknąć. Uważamy, że to sprawa pilna, by obronić niezależność polskiego sądownictwa - tłumaczy rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Znowelizowana przez PiS ustawa o Sądzie Najwyższym weszła w życie 3 kwietnia. Zgodnie z nią 4 lipca przechodzą w stan spoczynku ci sędziowie SN, którzy ukończyli 65 rok życia, a którzy nie uzyskali zgody prezydenta na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. Wtorek 3 lipca to ostatni dzień ich pracy.

Zastrzeżenia prawne

Komisja Europejska przyspieszyła. Ustawa pozwala PiS-owi na wysłanie na emeryturę pierwszej prezes Sądu Najwyższego, czyli na skrócenie jej sześcioletniej kadencji po czterech latach na stanowisku. To, że pierwszy prezes Sądu Najwyższego ma 6-letnią kadencję, wynika wprost z konstytucji.

Zamachem na niezależność Sądu Najwyższego według Komisji Europejskiej jest również odesłanie na emeryturę 27 z 72 sędziów SN i to bez żadnych obiektywnych kryteriów pozwalających im pracować dalej. Do tego o tym wszystkim zdecydowali politycy - o pracy i o składzie niezależnego, najważniejszego sądu w Polsce.

Komisja przyznała tym samym, że dialog z polskim rządem się załamał. Komisarze próbują jeszcze nacisnąć na polskie władze, by nie wyrzucały sędziów na emeryturę, w tym - to sprawa kluczowa - by nie zakończono kadencji pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Dziś już niemal pewne jest to, że jeżeli pierwsza prezes sądu pójdzie na emeryturę, to polskie reformy trafią do Trybunału w Luksemburgu.

Mówiąc w skrócie, Polskę czeka wtedy nie tylko polityczna rozprawa z Brukselą, ale także ciężka rozprawa przed europejskim sądem.

Ani kroku w tył

- To jest ustawa obowiązująca aktualnie. Tutaj nic nie będziemy zmieniać - komentuje Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych. - Ci, którzy tego nie akceptują, próbują robić burzę w szklance wody, ale się nie ugniemy - zapewnia wicepremier Beata Szydło.

Te dwie wypowiedzi właściwie kończą dyskusję o tym, czy prezydent ogłosi we wtorek, że Małgorzata Gersdorf dokończy kadencję, którą gwarantuje jej konstytucja. Andrzej Duda mógłby to zrobić, unikając zarzutów o zamach na niezależność Sądu Najwyższego.

Prezes Sądu zasugerowała taki zamach w wywiadzie dla dużego niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Będziemy mieli jedną jednolitą władzę. Jedno silne państwo" - stwierdziła.

- Polska w tej części Europy nigdy nie będzie w żadnej próżni zawieszona. Albo Unia Europejska, świat Zachodu, albo odradzające się imperium za Bugiem - mówi Krzysztof Brejza, poseł PO.

Decyzja prezydenta

Komisja Europejska, podejmując decyzję o pozwaniu Polski, być może ma jeszcze nikłą nadzieję, że w Warszawie zapadnie polityczna decyzja o tym, by wstrzymać przewrót w Sądzie Najwyższym. Prezydent musiałby wydać Małgorzacie Gersdorf zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska.

Zgoda musiałaby zostać wydana w ciągu 24 godzin. Jeśli nic się nie zmieni, w środę premiera czeka ciężka przeprawa w Parlamencie Europejskim. I to w tym samym czasie, gdy w Polsce będzie się odbywał protest przed Sądem Najwyższym w obronie pierwszej prezes SN.

Rzecznik Sądu Najwyższego zapowiedział, że pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf przyjdzie w środę do pracy niezależnie od decyzji prezydenta.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS