Komisja Europejska rozpoczyna procedurę, czas na ruch prezydenta. Decydujące 24 godziny

02.07.2018 | Komisja Europejska rozpoczyna procedurę, czas na ruch prezydenta. Decydujące 24 godziny
02.07.2018 | Komisja Europejska rozpoczyna procedurę, czas na ruch prezydenta. Decydujące 24 godziny
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
02.07.2018 | Komisja Europejska rozpoczyna procedurę, czas na ruch prezydenta. Decydujące 24 godzinyKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Komisja Europejska rozpoczyna procedurę przeciwko Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym - procedurę przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To postępowanie odrębne od procedury z tytułu artykułu 7 TUE. Rząd ma miesiąc na reakcję. A już we wtorek prezydent Duda chce wysłać na emeryturę pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Wbrew konstytucji.

W czasie narady z polskimi ambasadorami do premiera Morawieckiego dotarła oficjalna informacja z Brukseli o tym, że Komisja Europejska ma zamiar pozwać Polskę do TSUE w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym.

- Ponieważ wejście w życie nowych przepisów w Polsce jest nieuchronne, nastąpi to jutro (we wtorek - przyp. red.), a Polska nie wykonała żadnych kroków, by tego uniknąć. Uważamy, że to sprawa pilna, by obronić niezależność polskiego sądownictwa - tłumaczy rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Znowelizowana przez PiS ustawa o Sądzie Najwyższym weszła w życie 3 kwietnia. Zgodnie z nią 4 lipca przechodzą w stan spoczynku ci sędziowie SN, którzy ukończyli 65 rok życia, a którzy nie uzyskali zgody prezydenta na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. Wtorek 3 lipca to ostatni dzień ich pracy.

Zastrzeżenia prawne

Komisja Europejska przyspieszyła. Ustawa pozwala PiS-owi na wysłanie na emeryturę pierwszej prezes Sądu Najwyższego, czyli na skrócenie jej sześcioletniej kadencji po czterech latach na stanowisku. To, że pierwszy prezes Sądu Najwyższego ma 6-letnią kadencję, wynika wprost z konstytucji.

Zamachem na niezależność Sądu Najwyższego według Komisji Europejskiej jest również odesłanie na emeryturę 27 z 72 sędziów SN i to bez żadnych obiektywnych kryteriów pozwalających im pracować dalej. Do tego o tym wszystkim zdecydowali politycy - o pracy i o składzie niezależnego, najważniejszego sądu w Polsce.

Komisja przyznała tym samym, że dialog z polskim rządem się załamał. Komisarze próbują jeszcze nacisnąć na polskie władze, by nie wyrzucały sędziów na emeryturę, w tym - to sprawa kluczowa - by nie zakończono kadencji pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Dziś już niemal pewne jest to, że jeżeli pierwsza prezes sądu pójdzie na emeryturę, to polskie reformy trafią do Trybunału w Luksemburgu.

Mówiąc w skrócie, Polskę czeka wtedy nie tylko polityczna rozprawa z Brukselą, ale także ciężka rozprawa przed europejskim sądem.

Ani kroku w tył

- To jest ustawa obowiązująca aktualnie. Tutaj nic nie będziemy zmieniać - komentuje Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych. - Ci, którzy tego nie akceptują, próbują robić burzę w szklance wody, ale się nie ugniemy - zapewnia wicepremier Beata Szydło.

Te dwie wypowiedzi właściwie kończą dyskusję o tym, czy prezydent ogłosi we wtorek, że Małgorzata Gersdorf dokończy kadencję, którą gwarantuje jej konstytucja. Andrzej Duda mógłby to zrobić, unikając zarzutów o zamach na niezależność Sądu Najwyższego.

Prezes Sądu zasugerowała taki zamach w wywiadzie dla dużego niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Będziemy mieli jedną jednolitą władzę. Jedno silne państwo" - stwierdziła.

- Polska w tej części Europy nigdy nie będzie w żadnej próżni zawieszona. Albo Unia Europejska, świat Zachodu, albo odradzające się imperium za Bugiem - mówi Krzysztof Brejza, poseł PO.

Decyzja prezydenta

Komisja Europejska, podejmując decyzję o pozwaniu Polski, być może ma jeszcze nikłą nadzieję, że w Warszawie zapadnie polityczna decyzja o tym, by wstrzymać przewrót w Sądzie Najwyższym. Prezydent musiałby wydać Małgorzacie Gersdorf zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska.

Zgoda musiałaby zostać wydana w ciągu 24 godzin. Jeśli nic się nie zmieni, w środę premiera czeka ciężka przeprawa w Parlamencie Europejskim. I to w tym samym czasie, gdy w Polsce będzie się odbywał protest przed Sądem Najwyższym w obronie pierwszej prezes SN.

Rzecznik Sądu Najwyższego zapowiedział, że pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf przyjdzie w środę do pracy niezależnie od decyzji prezydenta.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS