"W pamięci zostało mi uczucie zastraszenia, presji, bezradność"

26.05.2020 | "W pamięci zostało mi uczucie zastraszenia, presji, bezradność"
26.05.2020 | "W pamięci zostało mi uczucie zastraszenia, presji, bezradność"
Renata Kijowska | Fakty TVN
26.05.2020 | "W pamięci zostało mi uczucie zastraszenia, presji, bezradność"Renata Kijowska | Fakty TVN

Studenci poskarżyli się na wykładowczynię, a ktoś poskarżył się na nich, że rzekomo fałszywie ją oskarżają o szerzenie nie wiedzy, lecz uprzedzeń. Oni skarżyli się rektorowi. Nimi zajęła się policja. Mówią, że bronili swych praw i godności, a teraz są zastraszani.

Pani Sylwia, pani Magdalena i pan Dominik dostali wezwanie na przesłuchanie, które na zlecenie prokuratury ma przeprowadzić katowicka policja. Koledzy, którzy już to przeszli, mówią, że przesłuchiwał ich ktoś jeszcze. Mowa o prawniku fundacji Ordo Iuris.

Studenci socjologii Uniwersytetu Śląskiego zostali wezwani na podstawie paragrafu Kodeksu karnego, który mówi o fałszowaniu dowodów. W postępowaniu, jako pokrzywdzona, występuje profesor Ewa Budzyńska, była wykładowczyni. To na nią jedenastu studentów poskarżyło się rektorowi, że na wykładach nie dzieli się wiedzą, a uprzedzeniami.

- (Te słowa - przyp. red.) uderzały wprost w osoby o innej orientacji, w osoby, które żyją w niepełnych rodzinach. Wypowiedzi doktor Budzyńskiej mówiły o tym, że dziewczyna, która wychowywała się bez ojca, będzie swojego partnera traktować jedynie jako narzędzie do reprodukcji - relacjonuje Magdalena Bigewska, studentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Teraz, gdy przeciw wykładowczyni na uczelni toczy się postępowanie dyscyplinarne, ona sama odeszła z uczelni, a na wniosek tajemniczej osoby trzeciej wkroczyły organy ścigania.

Ponad trzy godziny przesłuchania

- Policjanci powinni się wstydzić dokonywać tych czynności, nawet jeśli robią to na polecenie prokuratury. To jest nękanie młodzieży - uważa doktor habilitowany Mariusz Fras, profesor Uniwersytetu Śląskiego i adwokat reprezentujący studentów.

- Studentka po tym przesłuchaniu korzysta z pomocy psychologa. Ma objawy stresu pourazowego - mówi Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

To właśnie ośrodek nagłośnił sprawę. Studentka, o której mówi Konrad Dulkowski, nie była w stanie rozmawiać przed kamerą. Jej list odczytał prawnik, wykładowca Uniwersytetu Sląskiego, który pro bono będzie reprezentował studentów

"W pamięci zostało mi uczucie zastraszenia, presji, bezradności, chęci ucieczki. Pisząc to, cała się trzęsę. Trzęsę się od czasu przesłuchania" - cytuje prof. Fras.

Policja zaprzecza, że przesłuchującym chodziło o zastraszenie studentów. - Pojawiające się w mediach, w tym w mediach społecznościowych, doniesienia dotyczące kilkugodzinnych przesłuchań studentów w celu ich zastraszenia są absurdalne i niezgodne z rzeczywistością - zapewnia mł. asp. Agnieszka Żyłka, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

- Policja napisała, że wszystko odbywało się w miłej atmosferze i wcale nie trwało to zbyt długo, co jest kłamstwem. Zuza jest tego przykładem. Jej przesłuchanie trwało ponad trzy godziny - mówi z kolei Sylwia Kwaśniewska, studentka Uniwersytetu Śląskiego.

"Chodzi o to, aby nas zastraszyć"

Fundacja Ordo Iuris, której prawnik reprezentuje wykładowczynię, podobnie jak policja, zapewnia, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem i procedurami.

- Nie mam żadnych informacji na temat tego, aby którykolwiek ze świadków płakał. Co do czasu czynności, trudno mi się odnieść. Wszystko zależy od skomplikowania sprawy - tłumaczy Magdalena Majkowska z Fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris".

Dla studentów sprawa wydaje się prosta, choć przez to nie mniej bolesna.

- Chodzi o to, aby nas zastraszyć, aby nas zniechęcić. Aby inni studenci, studentki bali się składać podobne skargi - uważa Dominik Sęczkowski, student Uniwersytetu Śląskiego.

- Czuję się stłamszona. Boję się też o swoją przyszłość. O to, czy w ogóle nasz uniwersytet będzie mógł uprawiać w sposób wolny socjologię - mówi Sylwia Kwaśniewska, studentka Uniwersytetu Śląskiego.

W środę pani Sylwia idzie na przesłuchanie. Tym razem będzie tam też prawnik studentów.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS