Kataklizmy na północy, susze na południu. Czarny scenariusz dla Polski

13.10 | Kataklizmy na północy, susze na południu. Czarny scenariusz dla PolskiFakty TVN

Albo błyskawiczna reakcja, albo nieuchronna katastrofa. Międzyrządowy raport na temat zmian klimatycznych brzmi jak alarm. Mamy zaledwie kilkanaście lat, żeby wyhamować globalne ocieplenie. W przeciwnym wypadku świat legnie w gruzach, albo zmieni się nie do poznania. Dotyczy to także Polski.

Czytaj więcej na temat raportu PCC (Intergovernmental Panel on Climate Change).

Zmiany klimatyczne dotyczą każdego z nas. Zjawiska takie jak powódź na Majorce, pożary w Portugalii czy japońskie tajfuny, mogą być znane w Polsce nie tylko z telewizji. I to nawet w następnej dekadzie.

- Czas ucieka. Jest go coraz mniej, a my de facto nie realizujemy żadnej konkretnej polityki. Raczej rozwiązujemy doraźne problemy, które wynikają z politycznych potrzeb - ocenia profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czarny scenariusz klimatyczny

Wizja klimatyczna dla Polski - jeszcze za naszego życia - wygląda naprawdę niepokojąco.

Na Wybrzeżu pojawią się nawałnice i trąby powietrzne, które zmiotą z powierzchni ziemi niejeden dom. W Łódzkiem może nie będzie jeszcze pustyni, ale za zielenią będą tam tęsknić.

Na południu drzewa z powodu susz już zaczynają zamierać. Gdy już do tego dojdzie, trzymane dotąd przez ich korzenie wzgórza mogą zacząć się osuwać.

Koszty życia wzrosną, a jakość spadnie

Polska będzie w tym roku gospodarzem szczytu klimatycznego, ale decydenci zachowują się tak, jakby raportu nie znali.

- W ochronie klimatu nie robimy prawie nic. Budujemy elektrownie węglowe. Nasz minister energii planuje zbudować jeszcze jedną elektrownię węglową w swoim okręgu wyborczym - w Ostrołęce - a inwestycje w odnawialne źródła energii stanęły - twierdzi Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Stawianie w gospodarce na węgiel to jeden z polskich grzechów. Kosztowny ze wszech miar. - Świat się będzie zmieniał. Będziemy musieli coraz więcej płacić i za węgiel, i za to, że go spalamy - ocenia Jacek Bożek z organizacji Klub Gaja.

Zatrute powietrze i deficyty wody wpłyną na koszty i jakość życia. Świat może zmienić się nie do poznania. Żywność może być droga i trudno dostępna jak nigdy.

- Problemy związane z migracją, destabilizacja polityczna w pewnych regionach świata, a także konflikty zbrojne - wylicza konsekwencje zmian klimatycznych doktor Katarzyna Dośpiał-Borysiak, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Potrzebny plan

Skutki zanieczyszczania środowiska przez gospodarkę węglową ma równoważyć to, co z takim zapałem niszczył były minister Szyszko.

- To jest zwiększanie pochłaniania dwutlenku węgla tam, gdzie to możliwe. Lasy są tu oczywiście wspaniałym rozwiązaniem. Takim naturalnym zbiornikiem dwutlenku węgla - zachwala Krzysztof Trębski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. - Do 2050 roku ponad 70 procent społeczeństw będzie żyło w miastach. Tym bardziej te miasta muszą być coraz bardziej zielone, żebyśmy mogli w nich spokojnie oddychać - dodaje aktor Bartłomiej Topa.

Ale akcyjność polegająca na sadzeniu drzew, problemów nie rozwiąże. Potrzebny jest poważny plan działania. I to nie tylko w Polsce.

Dlatego na ulicach wielu miast, na przykład w Paryżu, w obronie klimatu manifestowały w sobotę dziesiątki tysięcy Europejczyków.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN