Kataklizmy na północy, susze na południu. Czarny scenariusz dla Polski

13.10 | Kataklizmy na północy, susze na południu. Czarny scenariusz dla PolskiFakty TVN

Albo błyskawiczna reakcja, albo nieuchronna katastrofa. Międzyrządowy raport na temat zmian klimatycznych brzmi jak alarm. Mamy zaledwie kilkanaście lat, żeby wyhamować globalne ocieplenie. W przeciwnym wypadku świat legnie w gruzach, albo zmieni się nie do poznania. Dotyczy to także Polski.

Czytaj więcej na temat raportu PCC (Intergovernmental Panel on Climate Change).

Zmiany klimatyczne dotyczą każdego z nas. Zjawiska takie jak powódź na Majorce, pożary w Portugalii czy japońskie tajfuny, mogą być znane w Polsce nie tylko z telewizji. I to nawet w następnej dekadzie.

- Czas ucieka. Jest go coraz mniej, a my de facto nie realizujemy żadnej konkretnej polityki. Raczej rozwiązujemy doraźne problemy, które wynikają z politycznych potrzeb - ocenia profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czarny scenariusz klimatyczny

Wizja klimatyczna dla Polski - jeszcze za naszego życia - wygląda naprawdę niepokojąco.

Na Wybrzeżu pojawią się nawałnice i trąby powietrzne, które zmiotą z powierzchni ziemi niejeden dom. W Łódzkiem może nie będzie jeszcze pustyni, ale za zielenią będą tam tęsknić.

Na południu drzewa z powodu susz już zaczynają zamierać. Gdy już do tego dojdzie, trzymane dotąd przez ich korzenie wzgórza mogą zacząć się osuwać.

Koszty życia wzrosną, a jakość spadnie

Polska będzie w tym roku gospodarzem szczytu klimatycznego, ale decydenci zachowują się tak, jakby raportu nie znali.

- W ochronie klimatu nie robimy prawie nic. Budujemy elektrownie węglowe. Nasz minister energii planuje zbudować jeszcze jedną elektrownię węglową w swoim okręgu wyborczym - w Ostrołęce - a inwestycje w odnawialne źródła energii stanęły - twierdzi Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Stawianie w gospodarce na węgiel to jeden z polskich grzechów. Kosztowny ze wszech miar. - Świat się będzie zmieniał. Będziemy musieli coraz więcej płacić i za węgiel, i za to, że go spalamy - ocenia Jacek Bożek z organizacji Klub Gaja.

Zatrute powietrze i deficyty wody wpłyną na koszty i jakość życia. Świat może zmienić się nie do poznania. Żywność może być droga i trudno dostępna jak nigdy.

- Problemy związane z migracją, destabilizacja polityczna w pewnych regionach świata, a także konflikty zbrojne - wylicza konsekwencje zmian klimatycznych doktor Katarzyna Dośpiał-Borysiak, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Potrzebny plan

Skutki zanieczyszczania środowiska przez gospodarkę węglową ma równoważyć to, co z takim zapałem niszczył były minister Szyszko.

- To jest zwiększanie pochłaniania dwutlenku węgla tam, gdzie to możliwe. Lasy są tu oczywiście wspaniałym rozwiązaniem. Takim naturalnym zbiornikiem dwutlenku węgla - zachwala Krzysztof Trębski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. - Do 2050 roku ponad 70 procent społeczeństw będzie żyło w miastach. Tym bardziej te miasta muszą być coraz bardziej zielone, żebyśmy mogli w nich spokojnie oddychać - dodaje aktor Bartłomiej Topa.

Ale akcyjność polegająca na sadzeniu drzew, problemów nie rozwiąże. Potrzebny jest poważny plan działania. I to nie tylko w Polsce.

Dlatego na ulicach wielu miast, na przykład w Paryżu, w obronie klimatu manifestowały w sobotę dziesiątki tysięcy Europejczyków.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS