Kary, krytyka, tłumaczenia i przeprosiny. Czarny dzień dla opozycji


Konsekwencje, kary, wzburzenie i przeprosiny. Przez opozycję przepadł obywatelski projekt łagodzący przepisy aborcyjne. Platforma Obywatelska wyrzuca trojkę posłów z partii. Z Nowoczesnej posłowie odchodzą sami. Swoją decyzję zawieszania członkostwa tłumaczą tym, że partia zawiodła nie tylko kobiety, ale również własnych członków. Kiedyś był wielki Czarny Protest, dziś czarny dzień dla opozycji.

Surowa kara dla posłów PO. Joanna Fabisiak, Marek Biernacki i Jacek Tomczaka zagłosowali odwrotnie niż własna partia podczas środowych głosowań klubu. Posłowie chcieli odrzucenia propozycji komitetu "Ratujmy kobiety" i dalszych prac nad projektem "#ZatrzymajAborcję". Za głosowanie wbrew partii zostali wyrzuceni. To koniec dla nich w Platformie.

- Jednogłośna decyzja zarządu to potwierdza. Jest mi przykro - mówi Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.

- Są nagrody i kary. To jest naturalne - komentuje decyzję o wyrzuceniu z partii Fabisiak.

Posłowie PO, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, też zostaną ukarani.

10.01.2018 | Najbardziej krytykowani ministrowie odeszli. Co na to opozycja?
10.01.2018 | Najbardziej krytykowani ministrowie odeszli. Co na to opozycja?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

"Nie byłam w stanie się podpisać"

Problem ma też Nowoczesna. Troje posłów zawiesiło członkostwo w partii w proteście wobec tego, że część ich kolegów nie wzięła udziału w głosowaniu dotyczącym obywatelskiego projektu "Ratujmy kobiety" dopuszczającego aborcję na życzenie. - To, co się wczoraj zdarzyło, jest dla mnie absolutnym skandalem - komentuje Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej.

Politycy Nowoczesnej namawiali do składania podpisów pod tym projektem. I mimo tego, że szefową partii, szefową klubu i wicemarszałkiem Sejmu są kobiety z Nowoczesnej, nie udało im się zmobilizować aż dziesięciu swoich posłów.

- Przepraszam za tę niedopuszczalna sytuację, w której opozycji zabrakło kilku głosów - mówiła w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz, przewodnicząca poselskiego klubu Nowoczesna.

Niegłosujących posłów ukarano finansowo. Według nieoficjalnych informacji "Faktów" jeden z nich - Adam Cyrański - odszedł z Nowoczesnej.

Spór o aborcję znów na językach

Debata o aborcji to w Sejmie nie nowość. Do parlamentu znów trafiły dwa projekty obywatelskie. Jeden zakłada aborcję na życzenie do 12 tygodnia ciąży, drugi zaostrza przepisy. Posłowie głosowali czy zajmą się tymi projektami, czy trafią one do dalszych prac w sejmowej komisji. Trafi tylko jeden - ten restrykcyjny, liberalny wylądował w koszu przez opozycje.

W głosowaniu nie wzięło udziału aż dwudziestu dziewięciu posłów PO, a trzech dziś wyrzuconych z partii było przeciw mimo dyscypliny. W Nowoczesnej nie głosowało dziesięć osób, a jedna wstrzymała się od głosu. Tymczasem w PiS-ie, aż 58 głosów, w tym Jarosław Kaczyński i duża część pierwszoplanowych polityków, było "za", więc projekt miał wszelkie szanse być dalej procedowany. Zabrakło 9 głosów.

- Gdybym to przewidziała, to dzisiaj zagłosowałabym, żeby on (projekt - red.) poszedł do komisji - stwierdziła Alicja Chybicka z PO, która nie wzięła udziału w głosowaniu.Poseł PO Ireneusz Raś stwierdził, że zagłosował "zgodnie z sumieniem".

Głosowanie nie dotyczyło wejścia w życie przepisów, ale tylko dalszej nad nimi dyskusji. To symboliczny ukłon w stronę kilkuset tysięcy ludzi, który pod obywatelskim projektem się podpisali, i którzy są elektoratem opozycji. Tymczasem PiS zagrało tu taktycznie, bo gdy poprzednio doszło do takiej samej sytuacji, na ulice wyszły tysiące kobiet w Czarnym Proteście. PiS chciało tego uniknąć, ponieważ wtedy musiało wycofać się z zaostrzenia przepisów.

- Nie jest tajemnicą, że chodzili na czarne marsze. Natomiast część z nich tego wniosku nie poparła - stwierdziła Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu, rzeczniczka PiS. Ostatecznym efektem prac w Sejmie może być zaostrzenie przepisów aborcyjnych. Mimo, że płód będzie trwale i ciężko upośledzony, kobieta będzie musiała urodzić. To zakłada projekt złożony przez komitet "Stop Aborcji".

W większości krajów Unii prawo jest liberalne, a kobieta może przerwać ciąże praktycznie na życzenie Wyjątkiem są Irlandia i Malta.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS