Walka o prestiż i wielkie pieniądze. Oszczędności europosłów w setkach tysięcy

08.05.2019 | Walka o prestiż i wielkie pieniądze. Oszczędności polskich europosłów w setkach tysięcy
08.05.2019 | Walka o prestiż i wielkie pieniądze. Oszczędności polskich europosłów w setkach tysięcy
Arleta Zalewska | Fakty TVN
08.05.2019 | Walka o prestiż i wielkie pieniądze. Oszczędności polskich europosłów w setkach tysięcyArleta Zalewska | Fakty TVN

To jest wyścig po prestiż, władzę i naprawdę duże pieniądze. Jeśli ktoś nie do końca wierzył, to wystarczy zajrzeć w oświadczenia majątkowe europosłów. Oszczędności na kontach idą w setki tysięcy złotych, a rekordzistów w miliony. Mieszkań także mają po kilka.

Zestawienie robi wrażenie. Kandydaci, europosłowie i posłowie Platformy Obywatelskiej stanęli ramię w ramię na konwencji w Katowicach. Zarobki posłów z europarlamentu też robią wrażenie. Różnica między najwięcej zarabiającym w tym gronie Janem Olbrychtem i kandydatem na europosła Pawłem Kobylińskim to rocznie prawie 300 tysięcy złotych.

- Jak na skalę polską, to są to zarobki wysokie, ale chodzi o to, że w Parlamencie Europejskim uzgodniono pewien poziom zarobków, który będzie pokazywał wagę tej instytucji w całej Unii - tłumaczy Jan Olbrycht, europoseł z ramienia PO.

To, co bije po oczach, przeglądając oświadczenia majątkowe europosłów, to milionowe oszczędności. Rekordzistą jest Karol Karski (PiS) z ponad siedmioma milionami na koncie. Łącznie prawie sześć milionów w złotówkach i euro posiada Danuta Huebner (Koalicja Europejska). Jerzy Buzek (KE) czy Ryszard Czarnecki (PiS) mają ponad milion. Takich milionerów, wśród 51 polskich europosłów, jest kilkunastu.

- To jest majątek wspólny, mój i mojej żony. Jako jeden z nielicznych polityków mam klasyczną rodzinę, nie dokonywałem rozdziału majątkowego - tłumaczy Karol Karski.

Europoseł PiS-u tłumaczył się z oszczędności, o zgromadzeniu których wcześniej jego byli i obecni koledzy z europejskich ław mówili krótko - to niemożliwe. - Z samego bycia w parlamencie na pewno takie sumy nie są możliwe do osiągnięcia - uważa Jan Olbrycht.

- Nie zmniejszam sztucznie swojego majątku. Pokazuję uczciwie, co mamy oboje. Natomiast inni, no rzeczywiście dokonują rozdzielności majątkowej - wyjaśnia Karol Karski, europoseł z PiS.

"Wielu idzie dla pieniędzy"

- To jest decyzja europarlamentu, jakie są decyzje dotyczące wynagrodzeń - uważa wicepremier Beata Szydło, kandydatka PiS do Parlamentu Europejskiego.

Do pensji europosła należy doliczyć jeszcze dietę. Miesięcznie daje to około 40 tysięcy złotych. To właśnie byli europosłowie, którzy w Polsce zarabiają dziś ponad 4 razy mniej, uważają, że do europarlamentu idzie się na, albo po emeryturę.

- Wielu idzie dla pieniędzy. Nie mam złudzeń, że ci, którzy opuszczają rząd dzisiaj, to idą tam dla pieniędzy. Często jest taka ocena, dzisiaj to dotyczy PiS-u, ale to jest szersze zjawisko - mówi Sławomir Nitras, były europoseł z ramienia PO.

- To trzeba pytać indywidualnie każdego kandydata. Natomiast, nie ma co ukrywać, że to są bardzo dobre, to są bardzo poważne zarobki. Nie wolno być hipokrytą i udawać, że sprawy nie ma - mówi Ryszard Czarnecki, europoseł.

- Pieniądze na pewno nie są tą motywacją najważniejszą, aczkolwiek są to, jak na warunki polskie, pieniądze bardzo duże - uważa Janusz Zemke, eurodeputowany.

W wyborach do europarlamentu startuje aż 110 posłów. Chcą zamienić ławy w Sejmie na te w Parlamencie Europejskim.

Jednym z nich jest Krzysztof Jurgiel. - My dzisiaj stajemy, żeby walczyć. Nie myślimy o profitach, tylko o wygranej, o Polsce - zapewnia Krzysztof Jurgiel z PiS.

Do końca kwietnia w Kancelarii Sejmu oświadczenia ze stanem majątku na ostatni dzień grudnia 2018 r. musieli złożyć parlamentarzyści. Nie zostały jeszcze opublikowane na stronach Sejmu.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jest wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że ten wniosek to jest 50-stronicowy akt oskarżenia wobec człowieka, który mówił o sobie, że jest talibem Prawa i Sprawiedliwości. Co dokładnie jest w tym wniosku?

Maciej Świrski, szef KRRiT, odpowie za swoje czyny. "Z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał"

Maciej Świrski, szef KRRiT, odpowie za swoje czyny. "Z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek ma zostać ogłoszona rekonstrukcja rządu. Premier Donald Tusk zapowiada również zmianę liczby ministerstw. Odchodzący ministrowie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Każdy werdykt wyborców przyjmuję zawsze z pokorą - zapewnia Borys Budka, minister aktywów państwowych. Odejdą także Bartłomiej Sienkiewicz, Marcin Kierwiński i Krzysztof Hetman.

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie wiemy, gdzie dalej podróżował, z kim się zadawał, z kim żył i z kim miał kontakt - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując podróż sędziego Szmydta na Białoruś w 2023 roku, o czym "najprawdopodobniej nie wiedziały służby". - Zapytajmy się, dlaczego służby podległe Donaldowi Tuskowi pozwoliły sędziemu Szmydtowi uciec na Białoruś - sugerował z kolei Karol Karski (PiS).

Arłukowicz pyta, "czemu sędzia mógł jeździć sobie na Białoruś". "Z dwóch powodów"

Arłukowicz pyta, "czemu sędzia mógł jeździć sobie na Białoruś". "Z dwóch powodów"

Źródło:
TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

Skrajnie prawicowe skrzydło republikanów chciało doprowadzić do usunięcia przedstawiciela ich własnej partii z urzędu spikera Izby Reprezentantów. Cała sytuacja pokazała tak naprawdę, jak mocno podzieleni są republikanie, bo na 217 reprezentantów tej partii tylko 43 zagłosowało za odwołaniem Mike'a Johnsona. Ponieważ zmiany nie chcieli też demokraci - wniosek przepadł. Liderką grupy chcącej zmiany była Marjorie Taylor Greene, która ten wniosek zapowiadała od dawna. Dlaczego to forsowała i jakie były okoliczności głosowania?

Zemsta za pomoc dla Ukrainy. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci

Zemsta za pomoc dla Ukrainy. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To będzie wielka impreza, ale niestety tam, gdzie futbol jest na najwyższym poziomie, tam zbyt często też jest rasizm. Tym razem jednak piłkarze mogą liczyć na wsparcie policji.

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS