Walka o prestiż i wielkie pieniądze. Oszczędności europosłów w setkach tysięcy

08.05.2019 | Walka o prestiż i wielkie pieniądze. Oszczędności polskich europosłów w setkach tysięcy
08.05.2019 | Walka o prestiż i wielkie pieniądze. Oszczędności polskich europosłów w setkach tysięcy
Arleta Zalewska | Fakty TVN
08.05.2019 | Walka o prestiż i wielkie pieniądze. Oszczędności polskich europosłów w setkach tysięcyArleta Zalewska | Fakty TVN

To jest wyścig po prestiż, władzę i naprawdę duże pieniądze. Jeśli ktoś nie do końca wierzył, to wystarczy zajrzeć w oświadczenia majątkowe europosłów. Oszczędności na kontach idą w setki tysięcy złotych, a rekordzistów w miliony. Mieszkań także mają po kilka.

Zestawienie robi wrażenie. Kandydaci, europosłowie i posłowie Platformy Obywatelskiej stanęli ramię w ramię na konwencji w Katowicach. Zarobki posłów z europarlamentu też robią wrażenie. Różnica między najwięcej zarabiającym w tym gronie Janem Olbrychtem i kandydatem na europosła Pawłem Kobylińskim to rocznie prawie 300 tysięcy złotych.

- Jak na skalę polską, to są to zarobki wysokie, ale chodzi o to, że w Parlamencie Europejskim uzgodniono pewien poziom zarobków, który będzie pokazywał wagę tej instytucji w całej Unii - tłumaczy Jan Olbrycht, europoseł z ramienia PO.

To, co bije po oczach, przeglądając oświadczenia majątkowe europosłów, to milionowe oszczędności. Rekordzistą jest Karol Karski (PiS) z ponad siedmioma milionami na koncie. Łącznie prawie sześć milionów w złotówkach i euro posiada Danuta Huebner (Koalicja Europejska). Jerzy Buzek (KE) czy Ryszard Czarnecki (PiS) mają ponad milion. Takich milionerów, wśród 51 polskich europosłów, jest kilkunastu.

- To jest majątek wspólny, mój i mojej żony. Jako jeden z nielicznych polityków mam klasyczną rodzinę, nie dokonywałem rozdziału majątkowego - tłumaczy Karol Karski.

Europoseł PiS-u tłumaczył się z oszczędności, o zgromadzeniu których wcześniej jego byli i obecni koledzy z europejskich ław mówili krótko - to niemożliwe. - Z samego bycia w parlamencie na pewno takie sumy nie są możliwe do osiągnięcia - uważa Jan Olbrycht.

- Nie zmniejszam sztucznie swojego majątku. Pokazuję uczciwie, co mamy oboje. Natomiast inni, no rzeczywiście dokonują rozdzielności majątkowej - wyjaśnia Karol Karski, europoseł z PiS.

"Wielu idzie dla pieniędzy"

- To jest decyzja europarlamentu, jakie są decyzje dotyczące wynagrodzeń - uważa wicepremier Beata Szydło, kandydatka PiS do Parlamentu Europejskiego.

Do pensji europosła należy doliczyć jeszcze dietę. Miesięcznie daje to około 40 tysięcy złotych. To właśnie byli europosłowie, którzy w Polsce zarabiają dziś ponad 4 razy mniej, uważają, że do europarlamentu idzie się na, albo po emeryturę.

- Wielu idzie dla pieniędzy. Nie mam złudzeń, że ci, którzy opuszczają rząd dzisiaj, to idą tam dla pieniędzy. Często jest taka ocena, dzisiaj to dotyczy PiS-u, ale to jest szersze zjawisko - mówi Sławomir Nitras, były europoseł z ramienia PO.

- To trzeba pytać indywidualnie każdego kandydata. Natomiast, nie ma co ukrywać, że to są bardzo dobre, to są bardzo poważne zarobki. Nie wolno być hipokrytą i udawać, że sprawy nie ma - mówi Ryszard Czarnecki, europoseł.

- Pieniądze na pewno nie są tą motywacją najważniejszą, aczkolwiek są to, jak na warunki polskie, pieniądze bardzo duże - uważa Janusz Zemke, eurodeputowany.

W wyborach do europarlamentu startuje aż 110 posłów. Chcą zamienić ławy w Sejmie na te w Parlamencie Europejskim.

Jednym z nich jest Krzysztof Jurgiel. - My dzisiaj stajemy, żeby walczyć. Nie myślimy o profitach, tylko o wygranej, o Polsce - zapewnia Krzysztof Jurgiel z PiS.

Do końca kwietnia w Kancelarii Sejmu oświadczenia ze stanem majątku na ostatni dzień grudnia 2018 r. musieli złożyć parlamentarzyści. Nie zostały jeszcze opublikowane na stronach Sejmu.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS