Wielka kariera i wielkie zaufanie. "Rekrutacja w NBP jest głównie wewnętrzna"

10.01.2019 | Szybka kariera i wielkie zaufanie. "Rekrutacja w NBP jest głównie wewnętrzna"
10.01.2019 | Szybka kariera i wielkie zaufanie. "Rekrutacja w NBP jest głównie wewnętrzna"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
10.01.2019 | Szybka kariera i wielkie zaufanie. "Rekrutacja w NBP jest głównie wewnętrzna"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Pytanie o 65 tysięcy miesięcznie - to nie jest pytanie o płeć, kolor włosów, ani sympatie polityczne. To pytanie o kompetencje, kwalifikacje i zakres obowiązków pani dyrektor w NBP. Najlepsi fachowcy są dla tak ważnej instytucji bezcenni - czy takim fachowcem jest pani dyrektor Wojciechowska?

Bohaterka wielu pytań kierowanych dziś do Narodowego Banku Polskiego - pierwsze kroki w polityce stawiała w mazowieckim sejmiku. Choć w polityczne kręgi nie weszła z przytupem, to była tam obecna przez dwie kadencje. Statystyki wystąpień Martyny Wojciechowskiej nie rzucają na kolana.

- Chyba samorząd, mam takie wrażenie, nie był jej pasją, bo z takiej konkretnej aktywności jej nie pamiętam - mówi Katarzyna Piekarska, była radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Raczej wykuwała sobie ścieżki. 38-latka to filolożka z podyplomówką z dziennikarstwa, bezskutecznie próbowała też wejść do Sejmu. Ale była już w tak zwanym politycznym kręgu. Za pierwszych rządów PiS-u zaczęła pracować ze Sławomirem Skrzypkiem w TVP. To on zaprosił ją potem do NBP, gdy była już silnie związana z PiS-em, jako mazowiecka radna.

Kariery równoległe

- Kariera partyjna i zawodowa pani Martyny Wojciechowskiej w NBP szły równolegle - mówi Bianka Mikołajewska, dziennikarka OKO.press.

Nie była to jednak błyskawiczna kariera w najważniejszym polskim banku. Nie awansowała z prędkością światła, co w polityce się zdarza. Zanim została dyrektorem komunikacji NBP, pracowała ze Sławomirem Skrzypkiem, ale nie na eksponowanym stanowisku.

Po zmianie władzy w NBP została i awansowała w trzech kolejnych departamentach - już za Marka Belki. Awans skokowy nastąpił wraz z nastaniem rządów Adama Glapińskiego.

Ma pełną władzę nad komunikacją banku, która dziś dotyczy głównie jej samej i jej zarobków. Według wyliczeń "Gazety Wyborczej" Wojciechowska zarabia średnio 65 tysięcy złotych miesięcznie. Ścieżka awansu pani dyrektor również nie jest szerzej opinii publicznej znana, bo jak przyznaje zastępca dyrektora departamentu kadr NBP Ewa Raczko "rekrutacja na stanowiska w NBP jest przede wszystkim wewnętrzna".

Unika wypowiedzi

Dyrektor od komunikacji, unika jakiejkolwiek komunikacji, choć zanim "Gazeta Wyborcza" napisała o jej zarobkach była zawsze pół kroku za prezesem. Nawet gdy Adam Glapiński zeznawał w śledztwie, w sprawie afery KNF, dyrektor Wojciechowska była obok.

- Przez sam fakt zajmowanego stanowiska powinna pokazywać, jak komunikować. Sam fakt, że ona milczy, jest zupełnie niespójny z wizerunkiem, jaki powinna tworzyć na tym stanowisku - ocenia dr Małgorzata Majewska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W marcu 2017 roku uchwyciły ujęcie, na którym widać prezesa NBP, który odwiedza partyjną siedzibę PiS-u, a za nim idzie dyrektor Wojciechowska. Co jest symbolem najwyższego zaufania. Takie spotkania - prezesa niezależnego banku, z prezesem partii, jeśli się odbywają, to w najbardziej zaufanych, najszczelniejszych gronach.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS