"Głupota ma pewien urok, ale ignorancja nie ma żadnego uroku"

11.04.2017 | "Głupota ma pewien urok, ale ignorancja nie ma żadnego uroku"
11.04.2017 | "Głupota ma pewien urok, ale ignorancja nie ma żadnego uroku"
Paweł Płuska | Fakty TVN
11.04.2017 | "Głupota ma pewien urok, ale ignorancja nie ma żadnego uroku"Paweł Płuska | Fakty TVN

Politycy PiS nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego na tablicy w Kancelarii Premiera nie upamiętniono Izabeli Jarugi-Nowackiej, która była wicepremierem. Są tam tylko nazwiska osób związanych z PiS: prezydenta Kaczyńskiego, wicepremiera Gosiewskiego i ministra Wassermana. I nawet Brudziński mówi pojednawczo: "jestem przekonany, że pani minister Kempa na pewno rozważy jakiś element uhonorowania również pani Jarugi-Nowackiej".

Nawet dla polityków PiS, którzy uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia tablicy, sytuacja jest niezręczna. Przyznają, że kwestia tego, dlaczego tylko trzy nazwiska - prezydenta Kaczyńskiego, wicepremiera Gosiewskiego i ministra Wassermana - znalazły się na tej tablicy, to temat trudny.

- Wydaje mi się, że tu są nazwiska wicepremiera i ministra z czasów Lecha Kaczyńskiego - mówił Ryszard Terlecki. Tymczasem Izabela Jaruga-Nowacka była wicepremierem w rządzie Marka Belki. - Nie pamiętałem, że była wicepremierem - przyznał obecny wicepremier Piotr Gliński.

- Nie sądzę, że to była świadoma decyzja, świadome zaniedbanie - tłumaczył z kolei Joachim Brudziński.

Politycy opozycji chcą zmiany tablicy. - Oczywiście, że powinna być zmieniona ta tablica, i będzie zmieniona - przekonywał Rafał Grupiński z PO.

Błąd czy celowe działanie?

Według byłego premiera Leszka Millera sprawy tablicy nie da się wytłumaczyć błędem, bo w sprawie katastrofy smoleńskiej w PiS i w rządzie nieświadomie nic się nie dzieje. - Głupota ma pewien urok, ale ignorancja nie ma żadnego uroku - skomentował.

To, co się stało, były premier nazywa skandalem. Rodzina byłej wicepremier - nadużyciem, niszczeniem pamięci i hipokryzją. Zwłaszcza, że w poniedziałek padły słowa o szacunku dla wszystkich, którzy zginęli - bez wyjątku.

- Każdy z nich zasługuje na jednakowy szacunek - mówił prezydent Duda.

- Nie ma nikt prawa mówić, że jedni cierpieli bardziej, a inni mniej. Nie ma prawa nikt zawłaszczać dla siebie pamięci o ludziach, nie ma też nikt prawa wygumkowywać osób spoza PiS z historii - mówiła Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi-Nowackiej.

- Jestem przekonany, że pani minister Kempa na pewno rozważy jakiś element uhonorowania również pani Jarugi-Nowackiej - przekonywał Joachim Brudziński. Jak mówił wicemarszałek Sejmu, gdyby to od niego zależało, to byłoby inaczej. Wciąż nie wiadomo, kto oraz według jakiego klucza, ustalał listę nazwisk na tablicy. Pytana przez nas o to kancelaria premiera nie odpowiedziała.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS