Kamień, tron, olej, korona. Tak będzie wyglądać koronacja Karola III

29.04.2023 | Kamień, tron, olej, korona. Tak będzie wyglądać koronacja Karola III
29.04.2023 | Kamień, tron, olej, korona. Tak będzie wyglądać koronacja Karola III
Maciej Woroch | Fakty TVN
Kamień, tron, olej, korona. Tak będzie wyglądać koronacja Karola IIIMaciej Woroch | Fakty TVN

Zbliża się koronacja Karola III. Monarchia szykowała się do tego od wielu miesięcy. To ma być wspaniała ceremonia, zgodna z odwieczną tradycją. Ostatnia koronacja odbyła się w 1953 roku.

Do ceremonii o tradycji liczącej niemal tysiąc lat zostało już tylko kilka dni. Niemal wszystko, co do niej jest potrzebne, jest na swoim miejscu, a Kamień Przeznaczenia ze Szkocji dotrze do Opactwa Westminsterskiego.

- Przez prawie 700 lat Kamień był używany przy koronacjach w Anglii. Jest nieodzowną częścią tronu koronacyjnego w opactwie. Kiedyś odebrany Szkotom, teraz symbolizuje zjednoczenie królestwa - mówi Rachel Pickering, starsza doradczyni do spraw zasobów kulturowych w Edynburgu.

Tron, w którym zostanie zainstalowany kamień, biblia, na którą Król będzie składać przysięgę, i wykonany w Walii krzyż to przedmioty, które otacza niemal mistyczna aura. Brytyjski monarcha, będąc głową Kościoła anglikańskiego, poddany będzie też świętemu, starożytnemu rytuałowi, który - tak jak 70 lat temu - odprawiony zostanie w ukryciu, za parawanem.

- Jak przy koronacjach w 1937 roku i 1953 roku i tym razem moment namaszczenia zostanie przed nami ukryty. Wygląda na to, że głównie za namową arcybiskupa Canterbury, który uważa, że to intymna chwila między nim, monarchą, a samym Bogiem - wyjaśnia David Torrance, autor raportu "Koronacja: historia i ceremoniał".

Dodatkowo, na pierś króla i jego żony ze złotej ampuły, pochodzącą z XII wieku łyżką, wylany zostanie olej z oliwek rosnących na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Sporządzony według receptury sprzed 400 lat - z użyciem sezamu, róży, jaśminu, cynamonu i bursztynu. W opactwie rozbrzmiewać będą psalmy i hymny - próby chłopięcego chóru odbywają się codziennie.

Lata tradycji

Richard, który w chórze westminsterskim śpiewał w czasie koronacji Elżbiety II, wspomina, że jako 9-latek bardziej interesował się zamieszaniem przed koronacją niż samym nabożeństwem.

- Środkiem kościoła jeździł pociąg towarowy, który absolutnie nas fascynował, choć nie pozwalano nam się nim bawić. Było tylu śpiewaków, że kierowało nami aż dwóch dyrygentów, którzy przez długość katedry porozumiewali się przez polowe, wojskowe telefony - opowiada Richard Watts, były chórzysta Opactwa Westministerskiego.

Ceremonia 70 lat temu stała się sporym wyzwaniem dla 8000 gości w kościele. Jak wynika z zapisków w archiwach, precyzyjnie przygotowany spektakl w przynajmniej jednym aspekcie nie przebiegł zgodnie z planem. Bo w 84 damskich i 70 męskich toaletach już kilka godzin przed przed rozpoczęciem nabożeństwa skończył się papier toaletowy. Przy wpisie dodano więc zalecenie, że w przyszłości konieczne będzie podjęcie specjalnych kroków, aby zapobiec niekomfortowej powtórce. Ceremonia w sobotę ma być krótsza i o 6000 gości mniejsza.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

Pracowali przy jednej z flagowych inwestycji Orlenu i zostali bez pieniędzy, ubezpieczenia, dokumentów i bez pozwolenia na pracę. Libin i Balu - dwaj pracownicy z Indii - opowiedzieli, jak wyglądało ich zatrudnienie przy budowie zakładu petrochemicznego za 25 miliardów złotych.

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Źródło:
Fakty TVN

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

- Jest ogromną rolą państwa polskiego, by przygotować Polskę na to, że zacznie być płatnikiem netto do budżetu Unii Europejskiej, a nie tylko będzie korzystać z funduszy unijnych - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska. Jak dodała, "Unia Europejska to nie są tylko fundusze".

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Źródło:
TVN24

To będzie wielka impreza, ale niestety tam, gdzie futbol jest na najwyższym poziomie, tam zbyt często też jest rasizm. Tym razem jednak piłkarze mogą liczyć na wsparcie policji.

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS