Polski olimpijczyk uporządkował zapomniany żydowski cmentarz

02.03.2019 | Polski olimpijczyk uporządkował zapomniany żydowski cmentarz
02.03.2019 | Polski olimpijczyk uporządkował zapomniany żydowski cmentarz
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
02.03.2019 | Polski olimpijczyk uporządkował zapomniany żydowski cmentarzJarosław Kostkowski | Fakty TVN

W życiu ma dwie pasje - sport i historię. W tej historii łączą się obie pasje. Olimpijczyk Dariusz Popiela, kajakarz górski, podczas treningów na Dunajcu trafił na zapomniany żydowski cmentarz w Krościenku i nie potrafił już o nim zapomnieć. Podjął wyzwanie. A to, czego dokonał, zasługuje na coś więcej niż medal.

To miejsce było jak wiele innych - całkowicie zapomniane. Cmentarz odmienił życie Dariusza Popiela, który uprawia kajakarstwo górskie, ale płynie też rzeką historii.

- W Krościenku nad Dunajcem jako młody chłopak często startowałem na zawodach kajakowych i nie miałem świadomości, że po drugiej stronie ulicy, ta zarośnięta góra, to jest cmentarz żydowski - mówi Dariusz Popiela.

Postanowił, że tak tego nie zostawi. - Ten cmentarz był w moim sercu, że po prostu nie może tak być - wyznaje.

- Teren wyglądał generalnie jak dżungla, był bardzo zaniedbany. Ciężko się było zorientować, że tutaj kiedykolwiek był cmentarz - opowiada Jakub Dyda, działacz lokalny.

Pan Dariusz i jego znajomi wzięli się pracy. Uporządkowali i ogrodzili teren. W archiwach znaleźli informacje o pomordowanych Żydach - sąsiadach, którzy zniknęli z dnia na dzień. W bezimiennej mogile spoczywa tam 256 osób.

- Myślę, że jedną z takich tragiczniejszych historii to jest relacja Mundka Bucbauma. Zobaczył ciężarówkę, z tej ciężarówki jest sprowadzany jego brat. Niemcy rozstrzelali w tym dniu 11 Żydów z Krościenka, wśród nich był właśnie brat Mundka Bucbauma - mówi Popiela.

Przywrócenie godności

By ratować kolejne żydowskie cmentarze, Dariusz Popiela założył fundację. - Nie ukrywam, że zajmowanie się historią Żydów polskich bardzo często jest płynięciem pod prąd. Jest bardzo wiele stereotypów, bardzo dużo niezrozumienia - twierdzi.

- Takie projekty jak pana Dariusza Popieli, mające na celu przywrócić im chociaż imię i nazwisko, przywracają tak naprawdę godność - ocenia Joanna Król z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Z prawie 1200 żydowskich cmentarzy w Polsce 260 zostało bezpowrotnie zniszczonych. - Poleciała mi ta łza, tak samo w momencie, kiedy wyczytywaliśmy każdego z imienia i nazwiska podczas uroczystości. To był taki moment, dla którego robiłem ten projekt i dla którego wiedziałem, że było warto - wyznaje Dariusz Popiela.

- Ja to utożsamiam, jako ojciec dwóch córeczek, jako działanie ku przyszłości. I chociaż w takim stopniu mikro, lokalnym, próbować coś zmienić na swoim podwórku, to jest taki mój cel - dodaje kajakarz.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS