Decyzja w sprawie Misiewicza uderzeniem w Macierewicza? "Rozpoczęła się druga wojna na górze"


To pierwsza próba sił między Antonim Macierewiczem a Jarosławem Kaczyńskim i może zakończyć się otwartym konfliktem. Kaczyński zawiesił Bartłomieja Misiewicza w prawach członka PiS i powołał partyjną komisję, która zbada przebieg jego kariery. Także to, dlaczego trafił do Polskiej Grupy Zbrojeniowej z pensją - jak podają media - 50 tysięcy złotych miesięcznie.

Gdy prezes PiS-u ogłaszał swoją decyzję, Antoni Macierewicz był na odprawie z wojskowymi dowódcami i z prezydentem. To tam dotarła do niego informacja o karzącej ręce prezesa wymierzonej w Bartłomieja Misiewicza. Jarosław Kaczyński zawiesił Misiewicza w prawach członka PiS i powołał partyjną komisję, która zbada przebieg jego kariery.

Antoni Macierewicz nie skomentował tej sytuacji, pomimo licznych pytań ze strony dziennikarzy.

Przez ostatnie miesiące szef MON ostentacyjnie lekceważył i prezesa PiS-u, i premier, a nawet prezydenta, którzy żądali usunięcia Misiewicza w cień, a nawet usunięcia z życia publicznego - jak mówił w jednym z ostatnich wywiadów Jarosław Kaczyński.

Szef MON konsekwentnie jednak wykorzystywał Bartłomieja Misiewicza do manifestowania swojej siły i pozycji w PiS, odznaczając go lub dając mu kolejne posady.

Czy decyzja Jarosława Kaczyńskiego oznacza, że zaczęła się akcja podtapiania Macierewicza? - Nie sądzę - odpowiada rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

"Partyjna waga ciężka"

Antoni Macierewicz późnym popołudniem przyjechał do siedziby PiS-u na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Nie odpowiedział na żadne pytania, za to bardzo pośpiesznie wszedł do budynku.

Rozmowa z prezesem PiS-u nie zmieni już jednak decyzji, która dla szefa MON może być bardziej znacząca od zawieszenia w prawach członka PiS Bartłomieja Misiewicza.

Chodzi o skład powołanej przez prezesa PiS komisji. W skład komisji weszło trzech przedstawicieli PiS - dwaj wiceprezesi partii Joachim Brudziński (także wicemarszałek Sejmu) i Mariusz Kamiński (koordynator ds. służb specjalnych) oraz poseł Suski, który też jest członkiem Komitetu Politycznego partii. Tych trzech polityków, to "partyjna waga ciężka".

Ci bliscy prezesowi, a nie szefowi MON, politycy będą rozliczać także okoliczności powoływania Misiewicza na wszystkie funkcje. A powoływał go - bezpośrednio lub pośrednio - Antoni Macierewicz.

"Druga wojna na górze"

- Antoni Macierewicz miał dotychczas szczególny immunitet. Był najważniejszą osobą w partii tuż po prezesie Kaczyńskim - komentuje Jan Grabiec z PO. - Rozpoczęła się druga wojna na górze i to chyba jest bardzo poważny konflikt - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL. Czy jest to wotum nieufności wobec Macierewicza, którego protegowanym jest Misiewicz? - Nie mam w tej sprawie nic do powiedzenia - odpowiada Jacek Sasin z PiS.

Po godzinie 18 Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o rozwiązaniu umowy z Bartłomiejem Misiewiczem. Szefa MON nie było już wtedy w partyjnej siedzibie.

Tuż przed jego wyjazdem spod Nowogrodzkiej nerwowo zrobiło się także przed budynkiem, gdzie doszło do stłuczki rządowych aut.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS