Decyzja w sprawie Misiewicza uderzeniem w Macierewicza? "Rozpoczęła się druga wojna na górze"


To pierwsza próba sił między Antonim Macierewiczem a Jarosławem Kaczyńskim i może zakończyć się otwartym konfliktem. Kaczyński zawiesił Bartłomieja Misiewicza w prawach członka PiS i powołał partyjną komisję, która zbada przebieg jego kariery. Także to, dlaczego trafił do Polskiej Grupy Zbrojeniowej z pensją - jak podają media - 50 tysięcy złotych miesięcznie.

Gdy prezes PiS-u ogłaszał swoją decyzję, Antoni Macierewicz był na odprawie z wojskowymi dowódcami i z prezydentem. To tam dotarła do niego informacja o karzącej ręce prezesa wymierzonej w Bartłomieja Misiewicza. Jarosław Kaczyński zawiesił Misiewicza w prawach członka PiS i powołał partyjną komisję, która zbada przebieg jego kariery.

Antoni Macierewicz nie skomentował tej sytuacji, pomimo licznych pytań ze strony dziennikarzy.

Przez ostatnie miesiące szef MON ostentacyjnie lekceważył i prezesa PiS-u, i premier, a nawet prezydenta, którzy żądali usunięcia Misiewicza w cień, a nawet usunięcia z życia publicznego - jak mówił w jednym z ostatnich wywiadów Jarosław Kaczyński.

Szef MON konsekwentnie jednak wykorzystywał Bartłomieja Misiewicza do manifestowania swojej siły i pozycji w PiS, odznaczając go lub dając mu kolejne posady.

Czy decyzja Jarosława Kaczyńskiego oznacza, że zaczęła się akcja podtapiania Macierewicza? - Nie sądzę - odpowiada rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

"Partyjna waga ciężka"

Antoni Macierewicz późnym popołudniem przyjechał do siedziby PiS-u na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Nie odpowiedział na żadne pytania, za to bardzo pośpiesznie wszedł do budynku.

Rozmowa z prezesem PiS-u nie zmieni już jednak decyzji, która dla szefa MON może być bardziej znacząca od zawieszenia w prawach członka PiS Bartłomieja Misiewicza.

Chodzi o skład powołanej przez prezesa PiS komisji. W skład komisji weszło trzech przedstawicieli PiS - dwaj wiceprezesi partii Joachim Brudziński (także wicemarszałek Sejmu) i Mariusz Kamiński (koordynator ds. służb specjalnych) oraz poseł Suski, który też jest członkiem Komitetu Politycznego partii. Tych trzech polityków, to "partyjna waga ciężka".

Ci bliscy prezesowi, a nie szefowi MON, politycy będą rozliczać także okoliczności powoływania Misiewicza na wszystkie funkcje. A powoływał go - bezpośrednio lub pośrednio - Antoni Macierewicz.

"Druga wojna na górze"

- Antoni Macierewicz miał dotychczas szczególny immunitet. Był najważniejszą osobą w partii tuż po prezesie Kaczyńskim - komentuje Jan Grabiec z PO. - Rozpoczęła się druga wojna na górze i to chyba jest bardzo poważny konflikt - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL. Czy jest to wotum nieufności wobec Macierewicza, którego protegowanym jest Misiewicz? - Nie mam w tej sprawie nic do powiedzenia - odpowiada Jacek Sasin z PiS.

Po godzinie 18 Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o rozwiązaniu umowy z Bartłomiejem Misiewiczem. Szefa MON nie było już wtedy w partyjnej siedzibie.

Tuż przed jego wyjazdem spod Nowogrodzkiej nerwowo zrobiło się także przed budynkiem, gdzie doszło do stłuczki rządowych aut.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS