Inicjatywa po stronie prezydenta, ale Kaczyński oczekuje "radykalnych reform". Co PiS zrobi z prezydenckimi projektami?


Prezes daje hasło do wyciszenia sporów, politycy PiS milkną, a w Pałacu Prezydenckim rozpoczynają się prace nad ustawami o Sądzie Najwyższym i KRS. Reforma musi być radykalna - mówi prezes Kaczyński, a to może oznaczać, że prezydenckie projekty wrócą z Sejmu na biurko Andrzeja Dudy radykalnie zmienione.

Prezes PiS powiedział w czwartek w TV Trwam, że zatrzymanie przez prezydenta reformy, która miała na celu reformę sądownictwa, "to był błąd, bardzo poważny błąd", ale teraz trzeba myśleć o tym, jak z tego wyjść i jak doprowadzić do tego, by to był tylko incydent, który zostanie szybko zapomniany. Mówił też, że teraz warto poczekać na przedłożenie prezydenta, który zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS.

Tym samym wszyscy posłowie i politycy PiS-u oraz jego sojuszników w parlamencie i w rządzie dostali przekaz, że koniec z rozpamiętywaniem wet prezydenta. Mogą mówić, że uważają je za błąd, ale mają wyrażać nadzieję, że prezydenckie projekty będą dobre i zbliżone do pomysłów partii. A prezydenccy ministrowie też mówią o woli współpracy z PiS-em. - Mogą być jakimś punktem odniesienia - mówił w "Faktach po Faktach" o ustawach PiS-u sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

Opozycja chętna do współpracy, ale sceptyczna

Paweł Mucha nie precyzuje, co konkretnie chce zmienić prezydent w ustawach, które wywołały wielotysięczne protesty, a co z nich zostanie. Jedyną pewną zmianą wydaje się zmniejszenie roli ministra sprawiedliwości w porównaniu do roli, jaką dawały mu ustawy PiS.

- Jeżeli to się skończy tym, że zamiast prokuratora generalnego będzie w tej ustawie występował na przykład prezydent, a sędziowie będą usuwani, kadencje będą przerywane, to trzeba będzie potraktować to jako oszustwo - uważa niezrzeszony senator Marek Borowski.

Opozycja proponuje prezydentowi współpracę przy pisaniu nowych ustaw reformujących sądownictwo. Po pierwsze dlatego, że poważnie potraktowała prezydencką zapowiedź konsultacji, a po drugie dlatego, że nie ma pewności, czy prezydentowi będzie zależało na zachowaniu kadencji obecnych sędziów Sądu Najwyższego oraz na sędziowskiej niezawisłości bronionej przez KRS tak samo jak protestującym.

- Jeśli rozwiązania, które zaproponuje prezydent Duda, będą po myśli Kaczyńskiego, to zostaną przegłosowane. Jeśli nie będą po myśli Kaczyńskiego, to będą zmieniane, będziemy się dowiadywali o kolejnych pomysłach, które płyną z Nowogrodzkiej - ocenia Marcin Kierwiński, poseł PO.

Kaczyński trwa przy reformie

Prezes PiS zapewnia, że teraz ruch należy do prezydenta, i że do września Sejm nie będzie pracował nad innymi projektami w tej sprawie. Ale nie da się nie zauważyć, że politycy PiS, w tym premier, już postawili prezydentowi warunki, które musi spełnić, by liczyć na poparcie partii. Opozycja nazywa je nie warunkami, ale ultimatum.

W orędziu telewizyjnym premier Szydło mówiła, że "tylko nad trzecią władzą, sądownicza, nie ma żadnej kontroli". - Nie da się robić polskiej reformy sądownictwa z osobami, które tolerowały patologie, które w sądownictwie miały miejsce. Dlatego myślę, że zmiany personalne są potrzebne, i nie sądzę, by pan prezydent miał inne zdanie - dodaje poseł PiS Jacek Sasin.

Z kolei prezes Kaczyński podkreśla wagę wprowadzanych zmian. - Ta reforma ma fundamentalne znaczenie dla przywrócenia porządku demokratycznego i moralnego w naszym kraju - mówił w TV Trwam.

Na słowa premier i prezesa PiS prezydent Duda publicznie i osobiście jeszcze nie zareagował.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN