Inicjatywa po stronie prezydenta, ale Kaczyński oczekuje "radykalnych reform". Co PiS zrobi z prezydenckimi projektami?


Prezes daje hasło do wyciszenia sporów, politycy PiS milkną, a w Pałacu Prezydenckim rozpoczynają się prace nad ustawami o Sądzie Najwyższym i KRS. Reforma musi być radykalna - mówi prezes Kaczyński, a to może oznaczać, że prezydenckie projekty wrócą z Sejmu na biurko Andrzeja Dudy radykalnie zmienione.

Prezes PiS powiedział w czwartek w TV Trwam, że zatrzymanie przez prezydenta reformy, która miała na celu reformę sądownictwa, "to był błąd, bardzo poważny błąd", ale teraz trzeba myśleć o tym, jak z tego wyjść i jak doprowadzić do tego, by to był tylko incydent, który zostanie szybko zapomniany. Mówił też, że teraz warto poczekać na przedłożenie prezydenta, który zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS.

Tym samym wszyscy posłowie i politycy PiS-u oraz jego sojuszników w parlamencie i w rządzie dostali przekaz, że koniec z rozpamiętywaniem wet prezydenta. Mogą mówić, że uważają je za błąd, ale mają wyrażać nadzieję, że prezydenckie projekty będą dobre i zbliżone do pomysłów partii. A prezydenccy ministrowie też mówią o woli współpracy z PiS-em. - Mogą być jakimś punktem odniesienia - mówił w "Faktach po Faktach" o ustawach PiS-u sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

Opozycja chętna do współpracy, ale sceptyczna

Paweł Mucha nie precyzuje, co konkretnie chce zmienić prezydent w ustawach, które wywołały wielotysięczne protesty, a co z nich zostanie. Jedyną pewną zmianą wydaje się zmniejszenie roli ministra sprawiedliwości w porównaniu do roli, jaką dawały mu ustawy PiS.

- Jeżeli to się skończy tym, że zamiast prokuratora generalnego będzie w tej ustawie występował na przykład prezydent, a sędziowie będą usuwani, kadencje będą przerywane, to trzeba będzie potraktować to jako oszustwo - uważa niezrzeszony senator Marek Borowski.

Opozycja proponuje prezydentowi współpracę przy pisaniu nowych ustaw reformujących sądownictwo. Po pierwsze dlatego, że poważnie potraktowała prezydencką zapowiedź konsultacji, a po drugie dlatego, że nie ma pewności, czy prezydentowi będzie zależało na zachowaniu kadencji obecnych sędziów Sądu Najwyższego oraz na sędziowskiej niezawisłości bronionej przez KRS tak samo jak protestującym.

- Jeśli rozwiązania, które zaproponuje prezydent Duda, będą po myśli Kaczyńskiego, to zostaną przegłosowane. Jeśli nie będą po myśli Kaczyńskiego, to będą zmieniane, będziemy się dowiadywali o kolejnych pomysłach, które płyną z Nowogrodzkiej - ocenia Marcin Kierwiński, poseł PO.

Kaczyński trwa przy reformie

Prezes PiS zapewnia, że teraz ruch należy do prezydenta, i że do września Sejm nie będzie pracował nad innymi projektami w tej sprawie. Ale nie da się nie zauważyć, że politycy PiS, w tym premier, już postawili prezydentowi warunki, które musi spełnić, by liczyć na poparcie partii. Opozycja nazywa je nie warunkami, ale ultimatum.

W orędziu telewizyjnym premier Szydło mówiła, że "tylko nad trzecią władzą, sądownicza, nie ma żadnej kontroli". - Nie da się robić polskiej reformy sądownictwa z osobami, które tolerowały patologie, które w sądownictwie miały miejsce. Dlatego myślę, że zmiany personalne są potrzebne, i nie sądzę, by pan prezydent miał inne zdanie - dodaje poseł PiS Jacek Sasin.

Z kolei prezes Kaczyński podkreśla wagę wprowadzanych zmian. - Ta reforma ma fundamentalne znaczenie dla przywrócenia porządku demokratycznego i moralnego w naszym kraju - mówił w TV Trwam.

Na słowa premier i prezesa PiS prezydent Duda publicznie i osobiście jeszcze nie zareagował.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS