Premier i prezes PiS przeciwko antysemityzmowi. Opozycja: dobrze, że te słowa padły

11.02.2018 | Premier i prezes PiS przeciwko antysemityzmowi. Opozycja: dobrze, że te słowa padły
11.02.2018 | Premier i prezes PiS przeciwko antysemityzmowi. Opozycja: dobrze, że te słowa padły
Paweł Płuska | Fakty TVN
11.02.2018 | Premier i prezes PiS przeciwko antysemityzmowi. Opozycja: dobrze, że te słowa padłyPaweł Płuska | Fakty TVN

- Antysemityzm to choroba duszy i umysłu, którą podpowiada diabeł – mówił Jarosław Kaczyński, a Mateusz Morawiecki dodaje, że "antysemityzmu trzeba unikać, bo to woda na młyn dla naszych wrogów". Jednocześnie prezes PiS zapewnia, że "nikt nas nie sprowadzi z drogi obrony godności i prawdy", a premier powtarza, że "Polska jako państwo i naród jako jedyna zasłużyła na drzewo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata".

O stosunkach polsko żydowskich na przełomie dziejów, o bohaterstwie i antysemityzmie mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, a w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Obaj podkreślali braku zgody na zakłamywanie prawdy historycznej, ale też mówili o tym, jak ta walka o prawdę nie powinna być prowadzona.

- Można powiedzieć, że dzisiaj diabeł podpowiada nam pewną bardzo niedobrą receptę, pewną ciężką chorobę duszy, chorobę umysłu. Jest nią antysemityzm, musimy go odrzucać, zdecydowanie odrzucać - zaznaczył prezes PiS.

Premier Morawiecki mówił w Chełmie, że trzeba robić wszystko, by Polska przestała się kojarzyć stereotypowo i wyjść z obecnego dyplomatycznego wizerunkowego kryzysu. Stąd te apele. - Trzeba unikać antysemickich wypowiedzi, bo one są wodą na młyn dla naszych wrogów - podkreślił szef rządu.

Opozycja: dobrze, że te słowa padły

Słowa, które padły, zwłaszcza te wypowiedziane w sobotę, nawet opozycja oceniła pozytywnie, pytając jednak - co dalej - zwłaszcza, że po tamtych słowach odrzucających antysemityzm, padły inne. O słusznie obranej drodze. - Nikt nas z tej drogi nie sprowadzi, bo to jest ta sama droga, którą szliśmy tutaj - mówił prezes Kaczyński.

- Te słowa w pewnym sensie są słowami na pokaz, bo nic z nich nie będzie wynikać. Dobrze, że one padły, tylko teraz pytanie, czy z tego będą wyciągane jakiekolwiek wnioski - ocenił Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej.

O to, by wyciągnąć wnioski z tego największego od lat kryzysu dyplomatycznego, zwracają się różne środowiska. Ci, którzy przeżyli Holokaust, znają antysemityzm i widzą, że w Polsce atmosfera staje się coraz gorsza. - Nie tylko ja się obawiam, ale moje koleżanki ze stowarzyszenia, niektóre, powiedzmy takie starsze ode mnie są przerażone - mówiła w "Faktach po Faktach" Aleksandra Leliwa-Kopystyńska ze Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu" w Polsce.

Drzewo dla Polski?

A ci, którzy przez ostatnich kilkadziesiąt lat przywracali wiedzę i pamięć o wspólnym polsko-żydowskim dziedzictwie, przypominając, że żadne prawo nie zmieni faktów z przeszłości, zwrócili się do polityków z jednym krótkim apelem: "Nie rozdzielajcie nas. Znowu".

W odpowiedzi usłyszeli, że gdy Zachód wypędzał Żydów, Polska ich przyjmowała, że to tu przez wieki był ich dom. - Dla mnie Polska jako naród i Polska jako państwo zasłużyła jako jedyna na drzewo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - uważa premier Morawiecki.

Jak mówią przeciwnicy nowej ustawy o IPN, nie można innym odbierać ich prawa do oceny naszej historii.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS