Premier i prezes PiS przeciwko antysemityzmowi. Opozycja: dobrze, że te słowa padły

11.02.2018 | Premier i prezes PiS przeciwko antysemityzmowi. Opozycja: dobrze, że te słowa padły
11.02.2018 | Premier i prezes PiS przeciwko antysemityzmowi. Opozycja: dobrze, że te słowa padły
Paweł Płuska | Fakty TVN
11.02.2018 | Premier i prezes PiS przeciwko antysemityzmowi. Opozycja: dobrze, że te słowa padłyPaweł Płuska | Fakty TVN

- Antysemityzm to choroba duszy i umysłu, którą podpowiada diabeł – mówił Jarosław Kaczyński, a Mateusz Morawiecki dodaje, że "antysemityzmu trzeba unikać, bo to woda na młyn dla naszych wrogów". Jednocześnie prezes PiS zapewnia, że "nikt nas nie sprowadzi z drogi obrony godności i prawdy", a premier powtarza, że "Polska jako państwo i naród jako jedyna zasłużyła na drzewo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata".

O stosunkach polsko żydowskich na przełomie dziejów, o bohaterstwie i antysemityzmie mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, a w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Obaj podkreślali braku zgody na zakłamywanie prawdy historycznej, ale też mówili o tym, jak ta walka o prawdę nie powinna być prowadzona.

- Można powiedzieć, że dzisiaj diabeł podpowiada nam pewną bardzo niedobrą receptę, pewną ciężką chorobę duszy, chorobę umysłu. Jest nią antysemityzm, musimy go odrzucać, zdecydowanie odrzucać - zaznaczył prezes PiS.

Premier Morawiecki mówił w Chełmie, że trzeba robić wszystko, by Polska przestała się kojarzyć stereotypowo i wyjść z obecnego dyplomatycznego wizerunkowego kryzysu. Stąd te apele. - Trzeba unikać antysemickich wypowiedzi, bo one są wodą na młyn dla naszych wrogów - podkreślił szef rządu.

Opozycja: dobrze, że te słowa padły

Słowa, które padły, zwłaszcza te wypowiedziane w sobotę, nawet opozycja oceniła pozytywnie, pytając jednak - co dalej - zwłaszcza, że po tamtych słowach odrzucających antysemityzm, padły inne. O słusznie obranej drodze. - Nikt nas z tej drogi nie sprowadzi, bo to jest ta sama droga, którą szliśmy tutaj - mówił prezes Kaczyński.

- Te słowa w pewnym sensie są słowami na pokaz, bo nic z nich nie będzie wynikać. Dobrze, że one padły, tylko teraz pytanie, czy z tego będą wyciągane jakiekolwiek wnioski - ocenił Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej.

O to, by wyciągnąć wnioski z tego największego od lat kryzysu dyplomatycznego, zwracają się różne środowiska. Ci, którzy przeżyli Holokaust, znają antysemityzm i widzą, że w Polsce atmosfera staje się coraz gorsza. - Nie tylko ja się obawiam, ale moje koleżanki ze stowarzyszenia, niektóre, powiedzmy takie starsze ode mnie są przerażone - mówiła w "Faktach po Faktach" Aleksandra Leliwa-Kopystyńska ze Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu" w Polsce.

Drzewo dla Polski?

A ci, którzy przez ostatnich kilkadziesiąt lat przywracali wiedzę i pamięć o wspólnym polsko-żydowskim dziedzictwie, przypominając, że żadne prawo nie zmieni faktów z przeszłości, zwrócili się do polityków z jednym krótkim apelem: "Nie rozdzielajcie nas. Znowu".

W odpowiedzi usłyszeli, że gdy Zachód wypędzał Żydów, Polska ich przyjmowała, że to tu przez wieki był ich dom. - Dla mnie Polska jako naród i Polska jako państwo zasłużyła jako jedyna na drzewo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - uważa premier Morawiecki.

Jak mówią przeciwnicy nowej ustawy o IPN, nie można innym odbierać ich prawa do oceny naszej historii.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS