Owsiakowi "pękło serce". "#MuremZaOwsiakiem znaczy - idziemy za nim w ogień"

15.01.2019 | Owsiakowi "pękło serce". "Murem za Owsiakiem znaczy - idziemy za nim w ogień"
15.01.2019 | Owsiakowi "pękło serce". "Murem za Owsiakiem znaczy - idziemy za nim w ogień"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
15.01.2019 | Owsiakowi "pękło serce". "Murem za Owsiakiem znaczy - idziemy za nim w ogień"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Orkiestra bez tego dyrygenta albo nie zagra wcale albo zagra zupełnie inaczej. W akcję #MuremZaOwsiakiem zaangażowały się tysiące osób, także publicznych. Nie po to, by wywierać presję, ale by pokazać szacunek i zaufanie do Jurka Owsiaka i tego co robi.

Jurek Owsiak dzień po tragedii nie ukrywa emocji i przyznaje, że "jest w rozsypce" i dlatego ogłosił, że rezygnuje z funkcji prezesa fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Śmierć prezydenta Gdańska wymaga według niego takiej ceny.

- Stała się rzecz okrutna, zła przy okazji WOŚP. Jestem jej prezesem i też biorę na siebie odpowiedzialność - mówi Jerzy Owsiak.

Rezygnacja Jurka Owsiaka, który stworzył Orkiestrę i był jej dyrygentem przez 27 lat niezwykle poruszyła ludzi. Internet zalały zdjęcia, grafiki i apele - "nie rezygnuj, nie odchodź, nie zostawiaj tego, co stworzyłeś". Akcja #MuremZaOwsiakiem nabiera rozmachu, a oprócz apeli są też słowa wsparcia dla człowieka, który od lat wydobywał z ludzi to, co najlepsze.

- Jednoczył nasz naród. Gdyby Owsiak żył np. w Stanach Zjednoczonych byłby zdecydowanie bohaterem narodowym. Wspierał tyle osób przez całe swoje życie i chyba nadszedł czas, żeby w jakiś sposób mu się odwdzięczyć. Teraz on potrzebuje naszego wsparcia - mówi Anja Rubik

- "#MuremZaOwsiakiem" oznacza, że idziemy za nim w ogień - mówi dziennikarka Agata Młynarska.

"Pękło serce"

Zwykli ludzie przychodzą do siedziby Fundacji. Wsparcia udzielają mu koledzy, z którymi przez lata wspólnie zmieniał świat na lepsze. Wspierają i apelują, by nie odchodził. Zwłaszcza, że obiecał, że będzie grał "do końca świata i o jeden dzień dłużej".

- Jurek pokazywał ludziom, że bardzo niewielkim wysiłkiem każdy z nas, dając coś z siebie, może przyczynić się do wielkiego dzieła - mówi Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Anna Dymna, prezes Fundacji "Mimo Wszystko" zaapelowała do autorytetów, władz państwowych, polityków, ludzi kultury, nauki i do Kościoła, by poprosili Owsiaka, by raz jeszcze rozważył swoją decyzję.

"Nie dziwię się, że Jurkowi po prostu pękło serce. Nie powinniśmy jednak pozwolić, by przestał kierować Orkiestrą. Jurek jest nam wszystkim bardzo potrzebny" - napisała. - Pod impulsem emocji rezygnowanie z czynienia dobra jest nieroztropne - mówi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Lekarze: "zawsze będziemy z Tobą"

Środowiska lekarzy najlepiej wiedzą co zawdzięczają Orkiestrze. - Jesteśmy wszyscy z tobą i zawsze będziemy z tobą - mówi prof. Kryspin Niedzielski, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

- Murem za Owsiakiem - mówi prof. Jadwiga Moll, kierownik Kliniki Kardiologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

- Jest to łącznie 19 milionów, jakie uzyskaliśmy na sprzęt dla neonatologii, dla porodówek, dla ciężkich pacjentów - podaje prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Ale to nie tylko pieniądze, nie tylko sprzęt, ale to też ludzie, których zainspirował. Dzięki niemu zakładają własne fundacje i pomagają na własną skalę.

- Chciałam być Jurkiem Owsiakiem w spódnicy - mówi Martyna Kaczmarek z Fundacji "Dzień dla życia" i dodaje "Jurek jako lider jest potrzebny młodym ludziom do tego, żeby kształtować kolejnych liderów i kolejnych Jurków Owsiaków".

W Fundacji akcja wsparcia budzi wzruszenie. Jurek Owsiak też jest poruszony, ale na razie nie mówi czy zmieni zdanie. Zapewnia tylko, że poza jego rezygnacją nic się nie zmieniło.

- Pracujemy, kupujemy sprzęt, już się pochylamy nad ludźmi, którzy będą nam pomagali w zakupach - mówi Owsiak.

Orkiestra w tym roku zebrała rekordową kwotę 92 milionów a liczenie trwa.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS