Juniorki otrzymały za triumf w mistrzostwach Polski w piłce nożnej 10 razy mniej pieniędzy niż juniorzy

Źródło:
Fakty TVN
Juniorki otrzymały za triumf w mistrzostwach Polski w piłce nożnej 10 razy mniej pieniędzy niż juniorzy
Juniorki otrzymały za triumf w mistrzostwach Polski w piłce nożnej 10 razy mniej pieniędzy niż juniorzy
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Juniorki piłki nożnej za wygranie mistrzostwa Polski otrzymały 10 razy mniej pieniędzy niż juniorzyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Czy w piłce nożnej to nie płaci się u nas za dużo? Okazuje się, że niektórym jednak za mało. Za wygranie mistrzostw Polski juniorzy dostali 100 tysięcy, a juniorki 10 tysięcy. Co poszło nie tak?

W sporcie na pierwszym miejscu powinna być zasada fair play. W tym przypadku jej zabrakło. Nie z winy zawodniczek. - Jest taka nuta goryczy po tym, że nie jesteśmy aż tak doceniane jak chłopaki - mówi Sonia Rudolf z Akademii Piłkarskiej "Diamonds Academy". Piłkarki warszawskiej "Diamonds Academy" odniosły duży sukces. Wygrały Centralną Ligę Juniorek do lat 15, a to po prostu oznacza, że zostały mistrzyniami Polski. W nagrodę dostały 10 tysięcy złotych.

Kilka dni późnej o tytuł mistrzów Polski walczyli chłopcy. Drużyna, która wygrała, dostała 100 tysięcy złotych. - Dziewczynki, i myślę, że chłopcy też, nie grają dla pieniędzy, ale jednak ta niesprawiedliwość, którą widzimy w wysokości tej kwoty, która jest wypisana na wielkim czeku, no jakoś daje do myślenia - podkreśla Julita Rudolf, mama Soni.

Od rodziców zawodniczek słyszymy, że dziewczynki poświęcają nie tylko tyle samo lub więcej czasu na treningi co chłopcy, jeżdżą na szkolenia i zawody, ale mierzą się z też uwagami, których oni zapewne nie słyszą. - Trenujemy cztery razy w tygodniu. Tak jak większość topowych klubów chłopięcych - przekonuje Sonia Rudolf. PZPN w odpowiedzi na pytania deklaruje, że "już w kolejnym sezonie zwiększy się pula nagród przeznaczonych dla triumfatorek Centralnych Lig Juniorek". - Robimy bardzo dużo, żeby te dysproporcje, i to na wielu obszarach piłki kobiecej, zmieniać. Wszystko idzie w dobrą stronę, natomiast nie da się wszystkiego zmienić naraz - zauważa Aleksandra Kostrzewska z PZPN.

Strategia a rzeczywistość

Wysokość nagród w centralnych ligach juniorek i juniorów określona jest w uchwale zarządu PZPN, który składa się z samych mężczyzn. Wyraźna przepaść występuje nie tylko w przypadku pierwszego miejsca. Wicemistrzynie dostają 5000 złotych, a wicemistrzowie - dziesięć razy więcej. - Na pewno ta dysproporcja nie pokazuje, że w sporcie idziemy z duchem chociażby teorii i pomysłów MKOI, gdzie są parytety, gdzie wprowadzamy tę równość płci - uważa Milena Lachowicz, psycholożka sportowa.

W lutym 2023 roku PZPN przyjął nawet strategię rozwoju piłki nożnej kobiet na najbliższe lata. - Deklaracje to swoją drogą, a rzeczywistość swoją drogą. I myślę, że ta sytuacja z wielkością nagród pokazuje nam, że mamy bardzo mocno nadal zakorzenione pewne stereotypy dotyczące właśnie aktywności fizycznej chłopców i dziewcząt - mówi doktor Natalia Organista z AWF w Warszawie. To wszystko w czasie, gdy na świecie nigdy nie mówiło się tak dużo o równości płci w sporcie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS