Ponad 400 dni w szpitalu i walka o życie. Julka wróciła do domu

08.05.2018 | Ponad 400 dni w szpitalu i walka o życie. Julka wróciła do domu
08.05.2018 | Ponad 400 dni w szpitalu i walka o życie. Julka wróciła do domu
Robert Jałocha | Fakty TVN
08.05.2018 | Ponad 400 dni w szpitalu i walka o życie. Julka wróciła do domuRobert Jałocha | Fakty TVN

Badania są dobre, serce jest w formie, a Julka jest sobą. Tryska energią i humorem, choć ponad dwa miesiące walczyła o życie. Cieszy się kotami i domem, choć przez ponad 400 dni mieszkała w szpitalu.

Wystarczy jedno jej spojrzenie i wszystko jasne. - Jest bardzo szczęśliwa - zapewnia pani Agata Matusiak, mama dziewczynki. - Julkę rozpiera energia i tak jest codziennie. Jula nie ma gorszych dni - dodaje.

Nie pozwala ich mieć także rodzicom. Mamie już nie raz zwracała uwagę, żeby więcej się uśmiechała. - "Nie przejmuj się", "wszystko będzie dobrze", "czym ty się martwisz?". Jeszcze potrafi mnie klepnąć w ramie, więc u takiego dzieciaka jest to mało spotykane, tym bardziej po takich przejściach - opisuje pani Agata.

"Ja po prostu już taka jestem"

Te najbardziej dramatyczne przejścia są już tylko wspomnieniem. Po ponad 400 dniach w szpitalu, rodzina w końcu wróciła do domu. - Człowiek wytrzyma wszystko, ale bywały momenty, w których całkowicie brakowało nam tam siły na wszystko - wspomina pan Marcin Matusiak, ojciec Julii Wtedy najczęściej wkraczała Julia i jej ukochane pluszowe koty. To z nimi dziewczynka przez blisko rok czekała na nowe serce. To o nie i babcie pytała, gdy była już po operacji. Po powrocie do domu nic się nie zmieniło. Julia nadal godzinami może opowiadać o kotach. Czekając na powrót tego prawdziwego, za którym tęskni najbardziej, 6 latka już wymyśliła male zastępstwo - pająka. Każda mała dziewczynka się boi robali. - Oprócz mnie, ja je kocham po prostu- mówi Julka

"Chciałbym spłacić ten kredyt dobroci"

Na razie żywego pająka musi zastąpić ten z gabloty, który Julia dostała od widzów "Faktów" TVN. Życie po przeszczepie, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ,wymaga bowiem ogromnej ostrożności. Niestety podobnie było także przed operacją. To dlatego, mimo powrotu do domu, Julia nie spotykała się z żadnym z rówieśników.

- Nie ma koleżanek ani kolegów. Jedyne koleżanki jakie ma, poznała w szpitalu - mówi mama Julki.

Rodzice Julii wierzą jednak, że szybko się to zmieni. Wyniki kolejnych biopsji pokazują, że przeszczepione serce nie zostało odrzucone. Jeśli stan zdrowia Juli na to pozwoli, już za rok, swojego kota i pająka 6 latka będzie mogła pokazać kolegom z pierwszej klasy. Tata Julii wierzy, że spełni się także inne marzenie - rodzina chce pomagać tym, którzy muszą czekać na transplantacje. - Chciałbym naprawdę pomóc uratować komuś życie. Chciałbym spłacić ten kredyt dobroci - mówi pan Marcin. - Chciałbym po prostu odwdzięczyć się komuś dobrem za dobro - dodaje.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS